Článek
Den památky obětí komunistického režimu připadá na 27. června. Byl vyhlášen zákonem 245/2000 z 29. 6. 2000 jako významný den na památku perzekvovaných a usmrcených obětí československého komunistického režimu na den, kdy byli v roce 1950 po politickém procesu (31. května – 8. června 1950) v Praze na Pankráci popraveni oběšením Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Na Slovensku byl tento památný den zaveden zákonem č. 325/2020 Z. z.
V Nymburce máme pomník na budově Sokolovny nedaleko náměstí, kde měl být politický proces v rámci okresu. 21. října 1949 bylo krajským velitelstvím Státní bezpečnosti zatčeno téměř dvacet nymburských občanů a odvezeno do vyšetřovací vazby v Praze na Pankráci. Devět z nich bylo obžalováno a postaveno před Státní soud v procesu nazývaném „Oskar Krause a spol.“ Ústřední postavou procesu se stal nymburský rodák Oskar Krause.
Oskar Krause, Vlastimil Krejčí (oba členové národně socialistické strany) a jimi oslovení spoluobčané opatřovali zbraně a výbušniny a shromažďovali informace, včetně fotodokumentace nymburského seřaďovacího nádraží. Členové protistátní skupiny byli ve veřejném procesu v nymburské sokolovně odsouzeni Státním soudem 14. června 1950 za velezradu a špionáž. Plný text na desce je tento:
V TÉTO BUDOVĚ /
BYLI DNE 14. 6. 1950 /
STÁTNÍM SOUDEM VE VYKONSTRUOVANÉM /
POLITICKÉM PROCESU ODSOUZENI /
OBČANÉ Z NYMBURSKA: /
OSKAR KRAUSE NA DOŽIVOTÍ /
VLASTIMIL KREJČÍ NA DOŽIVOTÍ /
MILOŠ DUCHAN 18 ROKŮ /
ZDEŇKA KRAUSEOVÁ 18 ROKŮ /
JOSEF VODHÁNIL 16 ROKŮ /
VÁCLAV VOZÁB 16 ROKŮ /
BOHUMIL NOVÁK 12 ROKŮ /
RUDOLF ČAPEK 10 ROKŮ /
JIŘÍ JANDA 18 MĚSÍCŮ /
ČEST JEJICH PAMÁTCE /
ZŘÍZENO PÉČÍ: /
MĚSTA NYMBURKA /
KONFEDERACÍ POLITICKÝCH VĚZŇŮ ČR /
O. S. HERODOTOS A /
POLABSKÉHO MUZEA /
KVĚTEN 2004 //

Detail pamětní desky.
Nebudeme se zde dohadovat, zda skupina byla vyprovokována Státní bezpečností nebo vznikla samovolně. Posuďme fakta: v té době byla studená válka. Přes státní hranici chodili do naší země často vrazi a jiná individua organizovaná americkými tajnými službami, zejména nechvalně proslulou CIA.
V té době bylo pět let po druhé světové válce, dvanáct let po mnichovské zradě našich západních „spojenců“. Situace nebyla jednoduchá. A co se děje dnes? Lidé jsou vyhazováni z práce pro svůj názor, další jsou odsuzováni (zatím) k podmíněným nebo peněžitým trestům. Stavme se, nejen v Nymburce, k situaci čelem.
Když to srovnáme s dnešní situací na Ukrajině, můžeme hodnotit: Jaro 2023: doživotní trest a konfiskace majetku. Takový verdikt si ve středu vyslechl Ukrajinec, který opakovaně naváděl ruskou dělostřeleckou palbu na západoukrajinský Lvov. Sedmačtyřicetiletý Vladyslav Kozejev fotil vojenské cíle ve Lvovské oblasti a posílal snímky ruskému občanovi. Poskytl tak Moskvě údaje o rozmístění vojenských objektů a přesunech ukrajinských vojsk a také souřadnice objektů kritické infrastruktury ve Lvovské oblasti včetně pěti mostů. Poté si vlastním mobilním telefonem pořizoval snímky těchto míst po zásazích ruskou palbou.
Příklad druhý: ukrajinský soud odsoudil obyvatele Volčanska v Charkovské oblasti, který nad městem vyvěsil ruskou vlajku, k 15 letům vězení, informovala Bezpečnostní služba Ukrajiny.
Přestože s kyjevským režimem někteří z nás v mnohém nesouhlasíme, na uvedeném příkladě přináším doklad, jak funguje režim, který se brání. A bránil se i socialismus. V živé paměti měli lidé hrůzy války, hladové pochody za první republiky nebo střílení do dělníků v mnoha místech naší země.
Samozřejmě se děly i chyby a omyly, často západem vyprovokované, za které se komunisté omluvili a na rehabilitaci postižených začali pracovat již v polovině šedesátých let minulého století.
Z prohlášení mimořádného sjezdu KSČ v prosinci 1989 vybírám: „strana se rozhodně rozchází se všemi, kteří se vědomě dopouštěli zvůle, zneužívali moc, dali se korumpovat a korumpovali druhé, se všemi, kdož vydávali lež za pravdu, dopustili znehodnocení ideálů socialismu, čestnosti a spravedlnosti, významu práce a jejích mravních hodnot, víry v domov a vlastenectví, v jednotu slov a činů a kteří dopouštěli zneužívání pořádkových sil proti občanům“. Jak aktuální dnes!
Proto se nejen v Nymburce k historii stavme čelem a konstatujme, že 27. červen by měl znamenat vyrovnání se s minulostí a nezneužívat výročí k potlačení práva člověka žít důstojný život v míru a svobodě, ve vlastní zemi.

IMG_20230703_155716
Komunisté stáli v prvních řadách boje s fašismem a v prvních řadách budovatelů nového světa. Historie je jen jedna a neměla by se přepisovat.
Mgr. Zdeněk Milata