Článek
Finanční vzdělávání dětí je extrémně důležité. Je prokázáno, že 80 procent návyků, postojů a dovedností o financích si děti osvojují ve své rodině. A pokud v jejich rodině jsou tyto věci špatně nastavené, děti to přebírají. A je velký předpoklad, že budou mít v budoucnu problémy s penězi taky.
Je vůbec správné děti „zatěžovat“ tématem peníze? A v kolika letech začít? Jsem přesvědčen o tom, že téma finanční gramotnosti je třeba řešit s dětmi již v raném dětství. Již od šesti let jsou schopné děti vnímat a rozlišovat, co je a není správné. Utváří si skrze emoce a zážitky postoje.
Finanční gramotnost se v Česku učí až na druhém stupni, což je za mě velmi pozdě. A to ještě tak „matematicky“. Děti se maximálně naučí, co je to úrok, RPSN a o kolik přeplatí případnou půjčku. Ze své dlouholeté praxe vím, že rozhodují emoce, proces rozhodování, disciplína, a hlavně vytvořený postoj. A tyto věci se vytvářejí již v ranném dětství. Obrovská mezera je právě v období prvního stupně, tedy mezi šestým a desátým rokem dítěte.
Jak tedy vzdělávat děti ve financích? Začněte již v raném věku. Ideálně již v šesti letech dítěte. Počítejte s tím, že největším učitelem Vašemu dítěti ve světě financí budete právě vy. Dejte svým dětem výhodu do budoucna. Třeba darováním vhodné knihy. Staňte se průvodcem vašemu dítěti ve světě financí. Vaší nejlepší investicí je váš čas strávený s vašimi dětmi. Třeba při společném čtení.