Hlavní obsah
Zdraví

Příběh pacienta: konopná mastička s THC mu změnila život a porazila těžkou lupénku

Foto: Kožní onemocnění, ilustrační foto. Zdroj: Lenny ze služby Freepik

Příběh pana Petra, který po letech neúspěšné léčby našel úlevu v konopné mastičce. Zlepšení bylo tak výrazné, že lékaři nevěří vlastním očím.

Článek

Lupénka, známá také jako psoriáza, je chronické autoimunitní onemocnění postihující především kůži, ale také klouby a další orgány. Projevuje se tvorbou červených, šupinatých ložisek, které mohou svědit a být bolestivé. „Léčba lupénky se liší v závislosti na závažnosti a reakci pacienta. Mezi běžné metody patří fototerapie (léčba UVB zářením, často označovaná jako ‚horské sluníčko‘), lokální léčba kortikosteroidy a dalšími mastmi, systémová léčba imunosupresivy a biologická léčba, která cílí na specifické imunitní dráhy,“ píše v úvodu k danému tématu portál Psoriasis.org.

Pan Petr, dnes 48letý muž, se s lupénkou léčí už více než dvacet let. První příznaky se u něj objevily v jeho dvaceti letech. Od té doby vyzkoušel všechny dostupné metody léčby, které české zdravotnictví nabízí. S nadšením a úlevou se s námi podělil o svou zkušenost s konopnou mastičkou, která mu výrazně změnila život.

„Zkoušel jsem všechno. Od fototerapie přes různé kortikoidy až po biologickou léčbu,“ vzpomíná pan Petr. „Fototerapie mi nepomohla vůbec, navíc byla časově náročná a účinek byl na bodě mrazu. Kortikoidy byly účinné tak že lupénku nevyléčili (nezmizela zcela z mé pokožky) pouze zmírnili její „bujení,“ ale jejich dlouhodobé užívání mělo vedlejší u mě účinky (mimo jiné zvýšený cholesterol nebo jsem přišel částečně o můj chrup). Biologická léčba byla nejúčinnější, ale efekt vydržel jen půl roku po ukončení léčby.“

Biologická léčba byla pro pana Petra velkou nadějí. Po letech neúspěšné léčby se konečně cítil téměř vyléčen. Avšak naděje netrvala dlouho. Po šesti měsících se ložiska lupénky začala znovu objevovat a pan Petr byl zoufalý. „Biologická léčba, kterou jsem podstoupil, v jedné nejmenované krajské nemocnici měla u mě 100% efekt. A do doslova! Mohu-li to tak říct, po biologické léčbě jsem dostal novou kůži. Bohužel léčba vydržela cca půl roku a nehradila ji tehdy pojišťovna,“ vysvětlil pan Petr.

„Když jsem už nevěděl, co dál, a čeští lékaři mi nedokázali efektivně pomoci, doporučil mi kamarád domácí konopnou mastičku,“ vypráví. „Byl jsem skeptický, ale po třech týdnech užívání a poctivého každodenního mazání jsem si všiml prvních výrazných zlepšení. Ložiska začala mizet a já jsem nemohl uvěřit vlastním očím.“

Konopná mastička, kterou pan Petr používal, obsahovala mimo jiné i látku THC. Tato „zázračná“ mastička se pro něj stala klíčem k normálnímu životu. „Pozoroval jsem, jak ložiska lupénky mizí téměř ze dne na den. Po půl roce užívání -mazání jsem byl téměř bez lupénky. Sem tam se objeví malý flíček, ale to jsou nepatrné pozůstatky,“ říká s úsměvem.

Pan Petr nám také prozradil, že ho mrzí, že konopnou mastičku nevyzkoušel dříve. „Musel jsem projít silnou lékařskou a medicínskou péčí, která v podstatě nikam nevedla. Dnes už žiji normální život. Nemusím se stydět jít v létě na plovárnu nebo do veřejného bazénu. Měl jsem ložiska lupénky po celých nohách, zádech, loktech, a dokonce i na hlavě. Lékaři mi diagnostikovali silnou formu ložiskové lupénky,“ popisuje.

Dnes, když navštíví svou dermatoložku, je často překvapena, jak rychle a efektivně se jeho stav výrazně zlepšil. „Nechápe, jak je možné, že jsem se tak rychle a efektivně vyléčil i když lupénka se údajně nedá nikdy zcela vyléčit pouze eliminovat její symptomy, jak mi sdělili lékaři“ dodává pan Petr.

Jeho příběh je inspirativním příkladem toho, jak mohou alternativní metody léčby, v tomto případě konopná mastička s obsahem THC, přinést úlevu a zlepšení kvality života pacientů trpících chronickými onemocněními.

Konopí má v medicíně dlouhou historii, a jeho využití se v posledních letech opět dostává do popředí zájmu. Výzkumy ukazují, že konopné produkty mohou být účinné při léčbě různých kožních onemocnění, včetně lupénky a atopického ekzému. Konopí obsahuje kanabinoidy, které mají protizánětlivé a imunomodulační účinky. „Kanabinoidy, jako je THC a CBD, mohou pomoci snížit zánět a zmírnit svědění, což je zvláště přínosné pro pacienty s lupénkou a atopickým ekzémem,“ uvádí v krátké citaci odborný článek z National Center for Biotechnology Information (NCBI).

Využití konopí v léčbě lupénky a dalších kožních onemocnění je stále předmětem výzkumu, ale dosavadní výsledky jsou slibné. Konopné mastičky a oleje, které obsahují kombinaci THC a CBD, se ukazují jako účinné v boji proti zánětu a zmírňování symptomů.

„Lupénka je komplexní a mnohostranné onemocnění, a tak je důležité, aby pacienti měli přístup k různým metodám léčby a mohli si vybrat tu, která jim nejlépe vyhovuje,“ píše medicínský portál Mayo Clinic. Kromě tradičních metod, jako jsou kortikoidy a biologická léčba, se ukazuje, že i alternativní způsoby mohou být účinné. Konopné mastičky, jsou jedním z příkladů, jak nová a inovativní léčba může přinést výrazné zlepšení tam, kde jiné metody selhaly.

Je důležité, aby pacienti a lékaři byli otevření novým možnostem a nebáli se je zkoumat, což s v mnoha případech neděje. Lupénka je onemocnění, které může výrazně ovlivnit kvalitu života, a každá možnost, která přináší úlevu, je cenná. Příběh pana Petra je příkladem toho, že naděje a řešení existují, jen je potřeba je hledat a nebát se vyzkoušet něco nového.

____

Použité zdroje: psoriasis.org, ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org,
– rozhovor s panem Petrem, byl zveřejněn s jeho souhlasem *

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz