Budějovice proti oblíbené Bohemce vyhrály gólem v nastavení

Nadstavbová část skupiny o udržení odstartovala. Domácí České Budějovice přivítaly Bohemians. Pro Jihočechy jsou hosté z Vršovic na domácím hřišti velmi oblíbeným soupeřem. Klokani na Střeleckém ostrově vyhráli naposledy v roce 2015.

Od té doby přišly jen samé porážky. Jinak tomu nebylo výsledkově ani dnes. Dynamo porazilo Bohemku 2:1 gólem z nastavení. Oba góly dal obránce Vincent Trummer. Klokani tak prohráli i šestý zápas v řadě na hřišti Budějovic. Domácí jsou rázem čtrnáctí, naproti tomu hosté s náskokem dvou bodů pořád na místě jedenáctém.

Budějovice i s Dávidem Šípošem v brance

Jihočeši s kosmetickými změnami

V týdnu před utkáním skončil na pozici trenéra brankářů budějovický Zdeněk Křížek, jehož nahradil Pavel Kučera. Čekalo se, že minimálně na pozici týmové jedničky dojde v zápase s Bohemkou ke změně. Ta ovšem nepřišla a do branky se tak opět postavil Dávid Šípoš. Naopak zkušený obránce Martin Sladký byl přeřazen před pár dny do béčka a v sestavě ho nahradil Vincent Trummer. Nevýrazné křídlo Patrika Brandnera nahradil od minulého zápasu skórující Jakob Tranziska. Jinak byla jedenáctka totožná jako v minulém kole se Slováckem (2:2).

Bohemka bez Matěje Hybše, Erika Prekopa a vykartovaného Martina Hály

Základní jedenáctka Bohemians čítala od posledního utkání s Pardubicemi (2:1) čtyři změny. Zranění nepustilo do zápasu s Dynamem ve velmi dobré formě hrajícího obránce Matěje Hybše a nejlepšího střelce Erika Prekopa. Martin Hála stál za žluté karty. Minule hrající a dnešní narozeninový oslavenec Matyáš Kozák zůstal pouze na lavičce. Hybše nahradil v obraně mladý Adam Kadlec. V sestavě se objevil i univerzál Jan Shejbal. Útok klokanů se kompletně obměnil. Vepředu tak nastoupil trojzubec v podání – Jan Kovařík, Milan Ristovski a Jan Matoušek.

Statistika nuda je, má však cenné údaje

Pokud by Budějovice nastupovaly převážně s Bohemkou, hrály by o poháry. Z posledních jedenácti utkání v nejvyšší soutěži Jihočeši brali sedm výher, dvě remízy a dvě porážky. Poslední porážka budějovických je datována do 20. listopadu 2021. Bylo to v Ďolíčku a klokani zvítězili 3:1. Na Střeleckém ostrově domácí vyhráli posledních šest zápasů v řadě a naposledy prohráli na své půdě v roce 2015 (2:3).

Ono na těch statistikách něco bude, nemyslíte?

První poločas skončil remízou 1:1. Do vedení šly Budějovice

První polovinu hry měla více ze hry zelenobílá Bohemka. I když do zápasu vstoupilo aktivněji Dynamo, ovšem bez faktického ohrožení brankáře Lukáše Soukupa. Klokani měli několik náznaků a střeleckých příležitostí. Největší šanci měl při brejku zelenobílých Jan Kovařík. Svou tvrdou střelou za hranicí velkého vápna vyprášil rukavice gólmana Šípoše. Do vedení se však dostaly překvapivě České Budějovice. Když se ve 26. minutě obrana klokanů nepochopitelně rozestoupila a obránce Trummer toho dokázal využít a z nějakých sedmnácti metrů prostřelil Soukupa – 1:0. Pro rakouského hráče to byla první trefa ve Fortuna lize. Z jediné přímé střely dokázalo Dynamo skórovat.

Po obdrženém gólu vypadali Bohemians značně opařeně a Jihočeši kontrolovali několik minut míč. Jenže ve 37. minutě přišel centr klokana Michala Berana, který trefil jednoznačně do ruky Alliho a sudí Ondřej Berka nařídil pokutový kop. Ten se štěstím proměnil Jan Kovařík a bylo srovnáno – 1:1. Přes dalších několik náznaků skončila první půlka nerozhodně.

Gól last minute a Trummer rozjásal Jihočechy podruhé

Druhý poločas vypadal naprosto totožně jako ten první. Bohemka byla více fotbalová, měla více střel mezi tyče, ale ne, a ne vstřelit gól ze hry. Agilní a aktivní z domácích byl převážně maličký Alli, který se dvakrát dožadoval odpískání pokutového kopu, avšak ani jednou neuspěl. Stoprocentní šance jsme prakticky neviděly. Na Šípošovi si vylámal zuby střídající Kozák, který mířil jen do jeho rukavic. Centr jednoho z budějovických borců si málem brankář Bohemians Soukup srazil až do vlastní branky. Naštěstí míč udržel před brankovou čárou a zamezil bizarnímu okamžiku. V závěrečné desetiminutovce mířil z velkého vápna z voleje nad branku hostující Robert Hrubý. Hlavní rozhodčí Berka nastavil nad rámec hrací doby pět minut.

Když už se zdálo, že zápas spěje do remízy, zaspala obrana Bohemians osudově podruhé. V páté minutě nastavení si po autovém vhazování Šiguta nepohlídala náběh Trummera a ten krásnou ránou z dálky k tyči prostřelil Soukupa podruhé – 2:1. Trummer tak rovnou zaznamenal i svoji druhou trefu v české lize.

Budějovičtí za celé utkání vystřelili jen dvě přímé střely na branku. O obě se postaral Rakušan Vincent Trummer a obě znamenaly trefu do černého. Přesto to stačilo na důležité vítězství 2:1. Jihočeši poskočili ode dna v tabulce na barážovou čtrnáctou příčku. V souběžně hraných zápasech Jablonec porazil Karvinou 3:2 a Pardubice zvítězily nad Zlínem v poměru 2:0.

Statistiky utkání:

Branky: 26. Trummer (Alli), 90+5. Trummer (Šigut) – 38. Kovařík z penalty.

Žluté karty:   65. Lerch (trenér), 90+4. Ondrášek – 18. Matoušek (stop na další zápas), 69. A. Kadlec, 80. Kovařík (stop na další zápas), 85. Kozák.

Diváci: 4286.

SK Dynamo Č. Budějovice: Šípoš – Lazić (90+5. Havel), Poulolo, Králik, Trummer – Čermák, Suchan, Hellebrand – Tranziska (73. Šigut), Ondrášek (C), Alli.
Náhradníci: Janáček – Zíka, Skalák, Brandner, Čoudek, Zajíc, Hubínek, Nikl.
Trenér: Jiří Lerch

Bohemians Praha 1905: Soukup – A. Kadlec (81. Hrubý), Křapka, Vondra – M. Dostál, Beran, Hůlka (C), Shejbal (60. Puškáč) – Matoušek (60. Kozák), Ristovski (81. Jánoš), Kovařík.
Náhradníci: Reichl – Mužík, Köstl, Huf, Necid.
Trenér: Jaroslav Veselý

Rozhodčí: Berka – Machač, Leška.

Muž zápasu podle Žonglu: Vincent Trummer (Budějovice).