Článek
Dál ho bezstarostně využíval. Nyní už pravděpodobně víme, proč si to mohl dovolit.
Čekalo se, že postupem jara bude Peter Olayinka dostávat od trenérského štábu stále méně herního prostoru. Nigerijský křídelník ale hrál pořád hodně, kromě období, kdy chyběl kvůli trestu za červenou kartu.
Typologicky nesehnatelný fenomén
Úvodem je třeba shrnout vlastnosti, které zdobily Olayinkovu hru. Těmi hlavními byly pracovitost, schopnost neúnavně napadat, dobrá práce s míčem, slušná hra hlavou a faktor lídrovství.
Široký výčet silných zbraní naznačuje, že takového hráče není snadné sehnat. A to ještě Olayinka zvládal slušně souboje jeden na jednoho. Suma sumárum, v Česku nikdo takový neběhá a v zahraničí by se museli skauti hodně činit. Vynaložená částka na případný přestup by navíc nebyla malá.
Minus Olayinka = plus obránce
Kdo sleduje přátelské zápasy sešívaných, tomu neunikl nový systém družiny Jindřicha Trpišovského. Slavia nastupuje v rozestavení 3-5-2, ze kterého v případě nouze přepíná do 3-1-3-3. Ať už hraje tak, nebo tak, hráč s instrukcemi Olayinky v sestavě není. Trpišovský se po jeho odchodu s klasickými křídly rozloučil, čemuž nasvědčuje i letní posilování.
Kouč červenobílých si je vědom defenzivního přínosu Olayinky. Vedle křídla byl v podstatě wing-back, defenzivě mohutně pomáhal. To je další důvod, proč Trpišovský zkouší pětku. A pokud v někom najde podobného hráče, bude to Ivan Schranz. Pracant, rychlý hráč, slušný hlavičkář, na wing-backa asi slušná volba.
Přejet soupeře jako tank
Trenérskému štábu se osvědčuje nový systém se dvěma útočníky, Slavia dala ve všech přípravných zápasech minimálně dva góly, v průměru vstřelila 2,75 branek na zápas. Dva útočníci si zjevně nepřekážejí, když jim navíc míče servíruje rozehraný David Douděra, uklízí se to jedna radost. Jeho progres za sezónu v červenobílém je též velmi zajímavý. Ale o tom jindy.
Pokud má na pravém kraji Slavia Douděru schopného posílat přesné centry, může nalevo pobíhat Schranz a dostávat se do pozic útočníka. Sešívaní tak v ofenzivě a hlavně při brejkových akcích mohou přepínat do rozestavení 3-3-1-3 s tím, že Douděra bude klasickým wing-backem, zatímco Schranz bude doplňovat dva hroťáky a tvořit ofenzivní trojici.
Že to nebude fungovat? Na jaře už to takto Trpišovský zkoušel a kupříkladu v remízovém derby se Spartou (3:3) to klapalo parádně. Tři útočníci drtili obránce jako tank, Schranz byl nebezpečný, ačkoli dělal wing-backa.
Eduard Nosek