Článek
Na některých zápasech dokonce neproběhly žádné vizuální prezentace a mohlo se zdát, že 15. kolo toho moc nenabídlo. Nenechte se ale mýlit, prezentace jednoho fanouškovského tábora tentokrát obletěla skoro celý fanouškovský svět!
Kanonáda v Ostravě
Úvodní zápas tohoto kola sehrál ostravský Baník proti pražské Dukle. Ačkoli v Ostravě teď konečně zažívají fotbalovou renesanci, před utkáním Chachaři bojovali spíše sami se sebou, konkrétně s vlastní leností. Podle počtu prodaných vstupenek domácí usoudili, že na stadionu bude dost prázdných míst, lákali tedy své fanoušky za pomoci videa.
Nakonec jich na stadion dorazilo celkem 8 798. Na sociálních sítích už se ale začínají mobilizovat, protože ačkoli pro některé fanouškovské tábory by toto číslo bylo úspěchem, ostravští fanatici ho považují za mírný propadák. I vzhledem k tomu, že se jejich tým během tohoto kola vyhoupl na 3. místo v tabulce. Každopádně atmosféra byla i tak nadstandardní. Zvláště bych vypíchla nápis Chacharofobie, který byl k vidění na zápase se Spartou a nad ním se rozevlálo množství modro-bílých vlajek. Nádherný efekt!
V Teplicích se konečně slavilo
Fotbalovým Teplicím se v poslední době moc nedařilo. Fanoušci to dobře věděli, proto si nedělní zápas proti beznadějně posledním Budějovicím pojmenovali jako zápas pravdy. Na jeho úvodu na Stínadlech vzdali hold válečným veteránům, což byl akt, který sledovalo stejně jako zápas 2 352 diváků. V kotli se sešel na poslední dobu standardní počet Tepličáků, kteří nehledě na nižší počet po celý zápas fandili. Po něm si spolu s hráči užili po delší době vítěznou domácí děkovačku.
Na sítích ale skoro i více než toto vítězství rezonoval následující zápas. V něm tepličtí fanoušci vyjedou na Letnou k zápasu proti Spartě. Bohužel se o něm ale nemluvilo v úplně pozitivním slova smyslu. Sparťané totiž nasadili naprosto nesmyslnou cenu za lístky do sektoru hostí, na tento zápas stojí 600 Kč. Jen pro porovnání, stejně stála vstupenka na květnové derby v nadstavbě proti Slavii… Když si k takto vysoké ceně připočteme ještě částku za dopravu a celý den na cestě, je to plivnutí do tváře všem fanouškům.
Plzeňské vítězství
Ačkoli bylo klasické listopadové počasí protkané mlhou, plzeňské fanoušky nezaskočilo a do Štruncových sadů si jich našlo cestu 8 825. I zde se vzdával hold válečným veteránům, ale nejenom jim. Minuta ticha se držela i za zesnulého Františka Čalouna, jenž byl plzeňským brankářem.
Na tento zápas si plzeňský Sektor P nepřipravil žádnou optickou prezentaci, avšak jejich kotel hlasitě podporoval své borce po celý zápas. Ten plzeňští hráči nakonec vyhráli, což pro ně znamená aktuální 2. místo ligové tabulky.
Do Plzně si našlo cestu zhruba 250 fanoušků Bohemians Praha, což je poměrně slušný počest výjezďáků. Na tento zápas si připravili menší prezentaci, která se skládala z nápisu „GWF on tour“ doplněného zelenými a bílými balonky a také několika stroboskopy. Paradoxem je, že Bohemians fandí mnohem lépe na výjezdech než na domácích zápasech. Každého zeleno-bílého fanouška, který za milovaným klubem jezdí mnohdy i stovky kilometrů ale muselo potěšit poděkování, které na sociální síť X umístil SLO vršovického klubu.
Oslavy 132. narozenin na Slavii
Ačkoli v týdnu Slavia hrála zápas Evropské ligy ve Frankfurtu, jakoby tolik slávistickou fanouškovskou obcí nerezonoval. Oči všech se totiž upíraly k „zápasu roku“. Ten sešívaní sehráli v neděli večer a byl beznadějně vyprodaný. Sliboval totiž věc na českých tribunách zatím nevídanou.
I na Slavii na úvod vzdali hold válečným veteránům, před Edenem byla dokonce i výstava vojenské techniky, kterou navštívilo množství fanoušků. Poté, co vojáci opustili hrací plochu, proběhl také krátký ceremoniál, během kterého byl zpátky do Edenu vrácen klíč od Prahy. V tu chvíli už se ale ze všech tribun rolovala obrovská celostadionová choreografie.
Nápis na východní tribuně „Tribuny jsou naším malířským plátnem“ dával tušit, že ke 132. narozeninám Slavii aktivní fanoušci nadělí jakýsi průřez svou tvorbou. A skutečně, okolo tribun se rozvinula obří plachta, která měla na délku více než půl kilometru a diváci se mohli pokochat těmi nejpovedenějšími choreografiemi.
Pod plachtou se pak fanoušci převlékli do necelých 20 000 pláštěnek a když sjela dolů, na tribuně vypukla nádherná party. I tyto pláštěnky vlastně tvořily choreografii na tribuně. Objevil se díky nim datum vzniku Slavie a také její znak. Celou tuto show doprovázela pyrotechnika a právem obletěla významné fanouškovské weby po celém světě.
🎇 𝐓𝐡𝐞 𝐌𝐨𝐬𝐭 𝐈𝐧𝐜𝐫𝐞𝐝𝐢𝐛𝐥𝐞 𝐓𝐢𝐟𝐨 𝐄𝐯𝐞𝐫 🎇
— SK Slavia Praha (@slaviaofficial) November 11, 2024
Thank you for being part of history! ❤️🤍
🎩 @TRIBUNA_SEVER pic.twitter.com/9WFfcNinqM
Sešívaní fanoušci si oslavy vzniku svého klubu užívali, prvních 10 minut fandil ve stoje celý stadion. Pak už klasicky jen Tribuna Sever, ale mělo to opravdu grády. Ačkoli to vypadalo, že na góly bude tento zápas chudý, ve druhém poločase si Slavia otevřela střelnici a s každým dalším gólem v síti soupeře se fanatismus stupňoval. Po závěrečném hvizdu si pak slávističtí fanoušci připravili ještě jednu prezentaci, která byla neméně působivá. Severní tribunu zahalil červený dým doprovázený ohňostrojem, což byla dechberoucí podívaná.
Ačkoli sektor hostí nebyl tam, kde ho v Edenu najdeme vždycky, zhruba 24 fanoušků Karviné se na výjezd stejně vydalo. Byli usazeni na balkon na hlavní tribuně a někteří se více či méně rozhodli bojkotovat úvodní galapředstavení soupeře. Jejich problémem ale bylo to, že na balkoně neseděli u sebe a nemohli tedy tým nijak hlasitě podporovat.
Na co se těšit příští víkend?
V dalším víkendu se na ligové stadiony fanoušci nepodívají, je totiž reprezentační přestávka. Ani během ní ale nezůstanou fanouškovské aktivity u ledu, na oba dva zápasy chystá skupina Fanatismus Česko podporu národního týmu. Pro upřesnění, hrát se bude 16. 11. v Albánii na stadionu v Tiraně. České fanoušky ale bude víc zajímat úterní zápas. Ten náš národní tým sehraje proti Gruzii na Andrově stadionu v Olomouci.
Autor textu: Adéla Čornyjová