Článek
Přičemž mistr, kterým je již nyní s jistotou Slavia, bude hrát přímo ligovou fázi. Dnes se podíváme na to, jak si stojí slovenská liga a které kluby by mohly teoreticky hrát nejvyšší společnou soutěž.
V první řadě lze porovnávat koeficient, kde je mezi oběma zeměmi propastný rozdíl. Zatímco v Česku bude mistr hrát ligovou fázi Ligy mistrů, na Slovensku, za předpokladu že zvítězí Slovan, bude nasazen ve druhém předkole. A to je nejlepší výsledek za poslední roky, jelikož dosud mistr nastupoval do prvního předkola. V praxi to znamená, že aby slovenský mistr byl tam, kde český, bude muset zvítězit ve třech dvojzápasech. Rozdíl v koeficientech je tedy obrovský a tato skutečnost funguje již dlouhodobě. Zatímco na Slovensku před dvěma lety hrály hlavní fázi evropské soutěže dva týmy, byla to významná událost a stalo se to vůbec poprvé v historii. V Česku je něco takového absolutním standardem.
I samotné výsledky v pohárové Evropě hovoří za sebe. Největší úspěch na Slovensku za uplynulé roky byl jednoznačně postup Slovanu do hlavní fáze Ligy mistrů. Kromě toho i účasti v play-off Konferenční ligy, kde skupinovou fázi hrála i Trnava. Tyto skutečnosti jsou však spíše vzácné. Navíc ani v případě postupu do play-off to většinou nemělo dlouhého trvání.
Co kdyby se slovenská a česká liga spojily? Které slovenské kluby by hrály nejvyšší soutěž?
Existence společné fotbalové soutěže je dlouhodobě důvodem mnoha diskusí. Je to zřejmě zejména z toho důvodu, že v minulosti již taková soutěž existovala a měla v našich končinách tradici. Mnoho fanoušků si ještě dodnes pamatuje skvělé vzájemné zápasy mezi kluby z obou zemí. Je pochopitelné, že tento návrh je pozitivněji hodnocen hlavně na Slovensku. Je to poměrně logické, jelikož slovenská liga by se spojila s kvalitnější soutěží, zatímco o té české to aktuálně neplatí. Můžeme se však alespoň podívat na to, které slovenské týmy by v takové teoretické lize mohly hrát na nejvyšší úrovni.
Slovan Bratislava
Zřejmě nejlogičtější rozhodnutí. Slovan na Slovensku dlouhodobě vládne a kromě toho, že dokáže získávat body do koeficientu i ve fotbalové Evropě, domácí soutěži vládne již dlouhé roky. Navíc i z hlediska rozpočtu je to klub, který může alespoň částečně konkurovat českým klubům. Ze strany fanoušků by derby s týmy jako Sparta, Slavia či Baník mohly přinést zájem širšího publika.
Spartak Trnava
Hlavní rival bratislavského klubu patří také k týmům, které by se ve společné lize neztratily. Spartak má dlouhodobě konzistentní výsledky, hraje na nejvyšších příčkách a v pohárech jejich výkonnost jen stoupá. Dokazuje to účast ve skupině Konferenční ligy, stejně jako to, že za poslední čtyři roky hráli vždy finále poháru a třikrát vyhráli. Skutečnost, která jim však na Slovan chybí, je jednoznačně rozpočet.
MŠK Žilina
Žilina sice v posledních letech nedokázala získat žádné trofeje ani kvalifikace do hlavních fází evropských soutěží, ale co je jednoznačně zdobí, je jejich stabilita a práce s mládeží. Klub dokáže každoročně prodávat do Evropy hráče, které vychoval, a díky skvělé práci s mládeží je dokáže nahradit pomocí hráčů ve svém systému.
DAC Dunajská Streda
Dunajská Streda je v posledních letech stále na příčkách zajišťujících evropská předkola, ačkoli se tým zatím mnoha úspěchů nedočkal. Stejně to platí i o lize, kde hraje pravidelně na nejvyšších příčkách, ačkoli na titul to ještě nestačilo. Klub má však stabilní zázemí a také kvalitní návštěvy na stadionech, což v případě slovenské nejvyšší soutěže není tak úplně standard.
Autor článku: Róbert Hložka