Hlavní obsah
Sport

Rotovat či nerotovat. Toť otázka, kterou teď musí řešit v Plzni

Foto: Stenzelová - Žongl magazín

Napínavý průběh a zajímavé situace nabídl nedělní závěrečný duel kola Chance Ligy. Kromě samotného fotbalu a pěti gólů přinesl i jistý podnět k zamyšlení.

Článek

Vítězná sestava se nemění, ale ne vždy je to ku prospěchu věci

Už ve druhé minutě vstřelil Jablonec první gól, když využil momentu překvapení a možná nedostatku koncentrace. Poté ještě navýšil skoré z penalty. Domácí sice hru srovnali, ale do kabin šli s dvougólovou ztrátou.  Do druhého poločasu prostřídali a díky červené kartě pro hostujícího Cedidlu nakonec utkání otočili ve svůj prospěch. Nutno říct že Jablonec si tento zápas nepochopitelně prohrál sám.

Plzeňáci absolvovali ve čtvrtek náročný zápas plný nepříjemných osobních soubojů. Měli dva dny na regeneraci a v totožné sestavě vyběhli na trávník proti Jablonci. Na hlavu trenéra míří kritika, že vyšťavuje klíčové hráče a vůbec nedává prostor ostatním. Poslední výsledky napovídají, že ponechání totožné sestavy je správným krokem.

Trenér Koubek může argumentovat ještě tím, že náhradníci nejsou tak kvalitní jako základní jedenáctka, což se ukázalo v pohárovém zápase proti Ústí, kde vyhráli pouze o gól. Ale co chtít po hráči, který odehrál ostrý zápas maximálně za plzeňské béčko. Pokud nebudou nasazování do ligových utkání, bude jim logicky chybět zápasová praxe a výkonnostní rozdíl se ještě prohloubí.

Další věcí je, že hráč málokdy řekne sám od sebe, že nechce hrát. Navíc v týmu, kde je mnohem vyšší konkurence než ve většině českých klubech. Může se totiž stát, že náhradník podá výborný výkon a zaujme místo v základní sestavě na úkor doposud upřednostňovaného.

Někteří jsou na své možnosti využíváni velice málo, jako například Panoš. Ano, trenéři vidí hráče každý den na tréninku, ale vhledem k faktu, že hrají Evropskou ligu, Chance ligu a MOL cup, hrozí zranění klíčových hráčů v důsledku přetažení. Ostatní, kteří by v jiných klubech hráli, prosedí mnoho zápasů na lavičce nebo na tribuně. V některých případech, např. Metsoko a Bello, se klub rozhodl pro hostování právě kvůli zápasové praxi.

Dilema, zda hrát na výsledek anebo rotovat hráče s rizikem neúspěchu.

Každý víkend můžeme vidět nezdar favorita s outsiderem napříč evropskými soutěžemi, zvláště po pohárovém zápase, kdy se promění polovina lidí v sestavě. Náhradníci nemají tolik zažité automatismy a souhru se spoluhráči. Ovšem jak už jsem zmínil, u přetěžovaných fotbalistů stoupá riziko zranění. Je to sázka do loterie.

Osobně bych raději viděl větší využití širšího kádru. Hráči, kteří nenastupují rozhodně nejsou žádnými nazdárky. I přes riziko nepříznivých výsledků věřím, že s postupným získáváním zápasové praxe by hráči získali větší sebevědomí, byli mnohem platnější pro tým a s tím ruku v ruce přijdou i vítězství. Dále je zde třeba vzít v úvahu ekonomickou stránku věci. Je to stejné, jako když máte v garáži krásné, výkonné auto, které sice občas provětráte po okolí, ale více se vám připomene při platbě za pojistku.

Autor textu: Tomáš Zelenka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz