Článek
Hodně překvapivá základní sestava a penalta v úvodu
Slavia nastoupila v hodně obměněné sestavě oproti předchozímu utkání. Vepředu dostal přednost Mojmír Chytil, slibovaný Ondřej Lingr a poprvé v základní sestavě i Simion Michez. Tomáš Chorý tak tentokrát zůstal pouze na lavici náhradníků. A byly tu i další změny. Na hřišti nebyl Bořil, Diouf, Provod ani Zafeiris. Rotace byla zřejmě způsobená i blížícím se derby, ale nechat na lavici momentálně nejlepší hráče Slavie? Příliš riskantní krok.
Od začátku ostatně byla nepřítomnost Chorého, Provoda, Bořila i dalších hráčů znát. Ajax se po úvodním oťukávání dostával pomalu dopředu, což nakonec vyvrcholilo odpískáním penalty v 17. minutě. Tu proměnil van den Boomen a dal tak domácím jednoznačně najevo, že tohle stačit nebude. V prvních minutách navíc dostal žlutou kartu Holeš, což byla pro zbytek zápasu velká nepříjemnost.
Od prvních minut slabý výkon rozhodčího
Jen o chvíli později mohli slávističtí fanoušci vidět rovněž velice podezřelý zákrok i na druhé straně. Tentokrát se ovšem k velké nelibosti domácích fanoušků pokutový kop nekopal. Stadionem se tak velice brzy začal ozývat pokřik „UEFA mafia“. Pravdou je, že Slavia často doplácí na minimálně diskutabilní rozhodcování v evropských pohárech. Stačí si vzpomenout na červenou pro Tomáše Holeše.
Jen o chvíli později navíc byl rovněž ve vápně držen Rasmussenem Mojmír Chytil, ani tentokrát rozhodčí ani VAR neviděli přestupek. K zajímavé standardce se tak dostali slávističtí fanoušci až ve 26. minutě, kdy byl za vápnem faulován opět Chytil. Ten dostával v tomto utkání hodně naloženo.
Zápas byl v první půlhodině velice bojovný s fauly na obou stranách. Zajímavou standardku kopala Slavie v 31. minutě. Po nákopu Wallema mohl poslat míč do brány Mojmír Chytil, bohužel jeho střela mířila těsně vedle. Do další obrovské šance se dostal Ondřej Zmrzlý po Lingrově centru, ale ani on neposlal míč do brány.
Ve 37. minutě se přezkoumával další zákrok na Filipa Prebsla, ani tentokrát se ovšem penalta nepískala. Opět se ovšem jednalo o minimálně diskutabilní moment, kdy Slávista dostal úder do obličeje.
A tak mohl po dlouhé chvíli zaútočit Ajax a byl velice blízko dalšímu gólu. Střela islandského fotbalisty Kristiana Hlynssona mířila těsně vedle. A tak mohla zakončovat opět Slavia, Lingrovu střelu ovšem bez větších problémů chytil brankář hostí.
Ajax v první půli nebezpečný, do druhé vlétla Slavia
Na konci poločasu se do obrovské šance dostal Brobbey, kterého trochu marně (ne)stíhal David Zima. Útočník Ajaxu naštěstí zamířil svou střelu vedle brány Antonína Kinského. Ajax v prvním poločase jednoznačně byl nebezpečnějším týmem. I Slavia se sice dostala do šancí, ale v konečné fázi nekousala tolik jako její soupeř.
V prvním poločase se bohužel jednoznačně ukázalo, že nenasazení pro Slavii momentálně klíčových hráčů může být zásadní. Diouf, Bořil, Chorý, Zafeiris nebo Provod, to jsou momentálně pro sešívané hodně hráči tvořící kostru celého kádru. Podobná rotace potom prostě musí být znát. Do druhého poločasu to tak jednoznačně chtělo nějaké změny.
Střídání výrazně ovlivnila obraz hry domácích
Hned v úvodu druhé půle se Slavia hnala dopředu. Po standardní situaci Lingra byla ve vápně slušná skrumáž, ale nakonec z ní byl jen rohový kop. Ten hráči hostí bez větších problémů odvrátili. Domácí se ovšem od začátku druhé půle intenzivně hnali za vyrovnáním. Sevřeli Ajax na jeho půlce a posílali směrem k jeho vápnu jeden míč za druhým. Bohužel právě zde samozřejmě hodně chyběl Tomáš Chorý. Když už se k zakončení dostal Michez, brankář Ajaxu ho skvěle vychytal.
V 60. minutě došlo k velkému slávistickému střídání. Na hřišti se objevil Chorý, Jurásek, Diouf i Provod. Tahle změna prostě musela přijít. A nové síly na hřišti byly hned znát. Slavia opět svého soupeře zavřela v jeho vápně a kopala jeden roh za druhým. Ve vzduchu visel vyrovnávací gól.
Náhradníci ukazují svou sílu, Ajax jde do deseti
Slávisté se ho nakonec skutečně dočkali. A mohla za něj právě dvojice střídajících hráčů. Po centru Matěje Juráska poslal do sítě Ajaxu míč Tomáš Chorý. Opět si tak možná získal o něco více fanoušků. Tenhle hráč je prostě pro Slavii strašně platný a nechápu všechny fanoušky, kteří ho stále mají potřebu nějak kritizovat.
💎 𝐏𝐋𝐀𝐘𝐒𝐓𝐘𝐋𝐄: Aerial+🪽#UEL // @EuropaLeaguepic.twitter.com/emTfXi9Hj0
— SK Slavia Praha (@slaviaofficial) October 3, 2024
V 74. minutě se na hřiště dostal i další z hráčů, kteří jsou běžně součástí základní sestavy Christos Zafeiris. A jen o chvíli později dostala Slavie obrovskou šanci na získání výhry. Již podruhé totiž obdržel žlutou kartu Baas a poslal Ajax do deseti. Do konce zápasu ještě bylo poměrně hodně času na celkový obrat utkání.
Šílený závěr plný zdržování a dalších podivných rozhodnutí rozhodčího
A sešívaní se hnali dopředu a stupňovali svůj tlak. Holandskému týmu muselo být jasné, že bude mít ještě velmi těžké, aby udržel alespoň jeden bod. V posledních deseti minutách ovšem byla hra hodně kouskována různými fauly a přestupky, což samozřejmě napomáhalo hostům.
V závěru utkání navíc rozhodčí pískal sebemenší kontakt Slávistů s hráči Ajaxu a situace začínala být až skoro bizarní. Hráči Ajaxu na závěr ještě dostali dvě žluté karty za zdržování při házení autu. Chápu, že se snažili udržet alespoň remízu. Přesto mě jejich chování hodně zklamalo. Tohle je ten slavný holandský celek?
Do konce utkání už se na skóre nic nezměnilo. Celý stadion ještě nakonec začal hučet a křičet pokřik „UEFA mafia“. Nutno podotknout, že závěr druhého poločasu se změnil v něco šíleného, co se už nedalo nazvat ani fotbalem. Velké zklamání z Ajaxu i rozhodčího, který opět pískal hodně kontroverzně. I přesto si Slavia prohrála zápas sama. Ať už nasazením oslabené základní sestavy nebo nevstřelením rozhodují branky.