Článek
Problémem je vlastnictví klubu. V evropských soutěžích totiž nemohou působit kluby, které mají stejného majitele. Problém je v tom, že jejich majitel Oszkár Világi vlastní zároveň i maďarský klub ETO FC Győr. Oba týmy se přitom kvalifikovaly do stejné evropské soutěže. Maďarský celek dostal přednost, protože maďarská liga má lepší koeficient než ta slovenská. Problémem však není jen vyloučení klubu, ale to, že koeficient bude počítán stejně, jako kdyby se klub v soutěži nacházel.
Proč je tomu tak? Body do koeficientu jsou získávány kluby, které hrají evropské soutěže a dostávají je za vítězství, remízy a postupy. Body, které klub dostane, však nejsou konečné. Jsou děleny počtem klubů z dané země. V případě Slovenska jsou to čtyři kluby. Jenže i při vyloučení klubu Dunajská Streda se tento fakt nezmění. Bude to fungovat stejně, jako kdyby klub žádné body nezískal a jen vypadl. Za poslední roky neměl DAC nejlepší výsledky, většinou však alespoň nějaké body získal. V tomto případě tomu tak určitě nebude. Kritičtější je navíc i to, že Slovensko a Maďarsko jsou v tabulce koeficientu poměrně blízko a tato skutečnost dává převahu Maďarům.
Dunajská Streda se odvolá. Proč tento zákaz neměla Girona?
Klub se k situaci vyjádřil poměrně rychle, protože je pochopitelné, že nechce přijít o evropské poháry.
„DAC podá odvolání proti rozhodnutí UEFA! Náš klub byl vyloučen z Konferenční ligy UEFA na základě pravidla o vlastnictví více klubů. I když nás toto rozhodnutí zklamalo, jsme odhodláni pokračovat v boji za naše práva. DAC podává oficiální odvolání na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne. Nadále budujeme silný klub, který bude důstojně reprezentovat naše město a komunitu. Hajrá, DAC!“ vyjádřil se klub na sociálních sítích.
Mnoha zaujatým fotbalovým příznivcům stále v hlavě rezonuje loňská Liga mistrů. Zde se představily jak Manchester City, tak Girona. A to navzdory tomu, že oba kluby vlastní City Football Group (CFG). UEFA umožnila působení obou klubů poté, co CFG splnila požadavky na oddělení řízení a kontroly klubů.
Mezi ně patřilo například snížení vlastnického podílu. CFG snížila svůj přímý vlastnický podíl v Gironě pod rozhodující úroveň (ze 47 % na 44 %), zatímco zbytek vlastní rodina, Pere Guardiola (bratr Pepa Guardioly) a další akcionáři. UEFA také zkoumala, zda jsou navzdory tomu řízeny nezávisle. Protože CFG formálně splnila podmínky nezávislosti klubů, umožnilo to působení obou klubů v evropských soutěžích. Ačkoli CFG má stále vliv v obou klubech, právně a funkčně jsou od sebe odděleny v takové míře, že to neporušuje pravidla UEFA.
Jakou šanci má Dunajská Streda uspět s odvoláním, není jasné. Je však jasné, že v nejlepším zájmu klubu i slovenského fotbalu obecně je to, aby to aspoň zkusili. Odvolání by však bylo úspěšné, pokud by majitel Oszkár Világi prokázal, že nekontroluje přímo oba kluby.
Autor článku: Róbert Hložka