Tenkrát se titul poprvé stěhoval mimo Prahu. Rybník všem vypálila zajímavá trenérská dvojice

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Kalendář ukazoval 10. května 2002 a sezona české nejvyšší soutěže psala svou poslední kapitolu. Na dálku vedly souboj o titul Slovan Liberec a Viktoria Žižkov.

Tým zpod Ještědu psal poslední ligovou kapitolu tohoto ročníku ve vršovickém Ďolíčku a žižkovský tým vedený tehdy někdejším sparťanem Zdeňkem Ščasným zase na Strahově proti Slavii. Pod žižkovskou televizní věží se mohl titul slavit poprvé od roku 1928 a v Liberci se dokonce mohla konat v tomto ohledu premiéra. Poprvé v historii samostatné české ligy nemusel přebírat pohár pro mistra ligy kapitán pražského týmu.

Nepochopitelný sparťanský kolaps

Lize přitom dlouho kralovala pražská Sparta, která navíc především v podzimní části předvedla velmi poutavé představení také v Lize mistrů, kde tým vedený Jaroslavem Hřebíkem předvedl vyrovnaný zápas s Realem Madrid a přes porážku 2:3 vyprodaná Letná dlouho aplaudovala hrdinům v rudých dresech. Velmi zajímavou jízdu však předvedl i Slovan Liberec v tehdejším Poháru UEFA, kde dokázal vyřadit například dřívějšího francouzského fotbalového vládce Olympique Lyon a zastavila ho až ve čtvrtfinále německá Borussia Dortmund. Ta se posléze s Tomášem Rosickým a Janem Kollerem dostala až do finále, kde podlehla Feyenoordu Rotterdam.

Nejlepší sezonu trenérské kariéry prožili v této sezoně v Liberci také hned dva tehdejší liberečtí stratégové. Jako hlavní byl veden i prezentován Ladislav Škorpil a v podstatě rovnocenného asistenta tehdy představoval Josef Csaplár. Velkou výzvu měl před sebou na Spartě nežádoucí záložník Václav Koloušek. Ve dvou ligových střetnutích vstřelil Spartě hned tři góly a také zažíval svou životní sezonu, během které nahlédl i do reprezentačního týmu. Liberecký tým se poprvé podíval do čela ligové tabulky po 24. kole, kdy vyhrál v Drnovicích přičemž Sparta nezvládla zápas v Jablonci. Jak je však známo, ten poslední krok bývá nejtěžší..

Čekání na slávistickou pomoc

Pražská Sparta měla před závěrečným kolem jedinou jistotu. Její představitelé věděli, že na Letné se šestý titul v řadě slavit nebude. Slovan Liberec měl před závěrečným kolem vše ve vlastních rukou. Tým Bohemians pod vedením Vlastimila Borovičky však také zažíval výjimečnou sezonu a rozhodně nechtěl dát svou kůži lacino. To potvrdil již v 9. minutě Martin Kolář svým premiérovým gólem v nejvyšší soutěži a poslal domácí do vedení.

Náročnost posledního kroku se následně potvrdila v polovině prvního poločasu, kdy neproměnil penaltu nejlepší liberecký střelec tohoto ročníku Jiří Štajner. O deset minut později navíc přidal další gól Bohemians Radek Šírl a situace Liberce se tak stále více komplikovala. Těsně před koncem prvního dějství vstřelil svoji desátou branku v tomto ligovém ročníku Václav Koloušek a přinesl tak Liberci naději před začátkem druhé půle. Mezitím na strahovské hůrce diváci gól v prvním poločase neviděli, ale tento stav stačil Viktorii Žižkov k zisku mistrovské trofeje.

V Ďolíčku se ve druhém poločase již stav nezměnil, ale jedna podstatná změna proběhla v souběžně hraném zápase na Slavii. V 85. minutě tohoto duelu vstřelila slávistická legenda Pavel Kuka patrně nejdůležitější gól Liberce v tomto ligovém ročníku a vzhledem k tomu, že Sparta zvládla gólem Tomáše Juna zápas na Synotu, skončil žižkovský tým nakonec v tabulce až třetí. Mimopražský mistr nejvyšší domácí soutěže? Kromě Slovanu Liberec se taková věc v předchozích dvaceti letech povedla pouze ostravským Vítkovicím a Slovanu Bratislava. Před začátkem sezony 2001/2002 by si mnoho lidí na liberecký tým nevsadilo. Ten však devět let po postupu mezi domácí elitu slavil první domácí titul, což se mu v následujících letech povedlo ještě dvakrát.