Článek
Dnes se podíváme na pět hráčů ze Slovenska, kteří odehráli ve Slavii Praha největší počet zápasů.
Miroslav Stoch – 88 zápasů
Stoch je hráčem, který má na slovenské poměry v kariéře nevídané úspěchy. V reprezentaci si zahrál na Mistrovství světa i Evropy. Za reprezentaci navíc vsítil legendární gól proti Španělsku. Jako jediný Slovák se navíc může pyšnit oceněním FIFA Puskás Award, kterou obdržel v roce 2012. Přestože po odchodu z Nitry působil i ve slavné Chelsea, lidem v Česku a na Slovensku zůstali zřejmě nejvíce na paměti jeho úspěchy ve Slavii Praha. S klubem se stal vicemistrem i mistrem české ligy a dvakrát oslavil zisk poháru. Byl také členem legendárního mužstva v sezóně 2018/2019. Slávia Praha v té době postoupila do čtvrtfinále Evropské ligy, přičemž po cestě vyřadila i nejúspěšnější tým soutěže Sevillu. Stoch byl v této době členem základní sestavy. Aktuálně stále působí v Česku, byť už na nižší úrovni. Teprve nedávno se upsal klubu FK Lety.
Jakub Hromada – 106 zápasů
Na rozdíl od Sparty, jsou Slováci s nejvíce zápasy ve Slavii, otázkou zejména posledních let. Jinak tomu není ani v případě Jakuba Hromady. Ten působil i v mládeži Juventusu Turín. S Itálií byl spojen až do odchodu na hostování do Senice v roce 2015. První české angažmá přišlo však o rok později v Plzni. V obou případech to však byla hostování. Až Slavie se stala klubem, který slovenského záložníka koupil ze Sampdorie. Na úspěchy v klubu si hráč určitě nemůže stěžovat. Třikrát vyhrál nejvyšší českou soutěž a přidal i čtyři české poháry a jeden česko-slovenský superpohár. Krátce hostoval i v Liberci. V roce 2024 šel hostovat do Rumunska, kam později i přestoupil. Na spadnutí byl i přestup do Slovanu, ale v důsledku zhoršených vztahů mezi bratislavským a pražským klubem k přestupu nedošlo.
Dušan Švento – 119 zápasů
Odchovanec Ružomberka je známý především dvěma působišti. Jedním je přirozeně pražský velkoklub, ale zároveň i rakouský Red Bull Salzburk. Tam hráč prožíval fantastické chvíle, jelikož oslavil tři ligové a dva pohárové tituly. Ve Slavii však působil i s přestávkou. Do hlavního města Česka, směřovaly jeho kroky z Ružomberku. Mezi lety 2005-2009 slavil mnoho klubových i individuálních úspěchů. Dvakrát se těšil z titulu v lize a v roce 2006 získal Cenu Petra Dubovského za nejlepšího slovenského hráče do 21 let. Ve stejném roce se stal nejlepším zahraničním hráčem, tehdejší Gambrinus ligy. Do Slavie se vrátil v roce 2016 a mimo titulu po jeho návratu se těšil i z účasti na Mistrovství Evropy.
Ivan Schranz – 128 zápasů (aktuální hráč)
Odchovanec Petržalky, jehož cesta z hlavního města Slovenska směřovala do Trnavy, je jediným hráčem v tomto souhrnu, který je i nadále součástí týmu Slavie. Také je to jeden z úzké skupiny hráčů, kteří působili v obou pražských S. Ve Spartě však nikdy nedostal v ligovém zápase šanci a zahrál si pouze v domácím poháru. Bylo to v době, kdy teprve hostoval z Trnavy. V Praze to však neskončilo jen u dvou nejúspěšnějších klubů. Po přestupu z Trnavy působil v Dukle Praha a kromě krátkého působení na Kypru, se stal český fotbal jeho druhým domovem. Po odchodu z Kypru se představil v Budějovicích a v Jablonci, kde si jeho výkonů všimla právě Slavie. Paradoxem je, že navzdory dlouhému působení v Česku nemá na svém kontě jediný ligový titul. V hlavním městě Česka zatím působil jen v sezónách, kdy Slávia skončila vždy druhá. Mimo to se však může pyšnit ziskem domácího poháru z Česka i z Kypru a také oceněním pro nejlepšího střelce Mistrovství Evropy 2024, které sdílí s dalšími fotbalisty.
Matej Krajčík - 155 zápasů
Současné generaci příznivců slovenského a českého fotbalu zřejmě nejméně známé jméno. Matej Krajčík však ve Slavii působil mezi lety 2003-2008 a 2009-2010. Ještě během svého prvního působení oslavil dva ligové tituly a za své výkony si vysloužil přestup do nejvyšší italské soutěže. Tam však v dresu Regginy vydržel jen jednu sezónu, než se opět vrátil do Čech. Ještě jednu sezónu odehrál ve Slavii a poté se přesunul do Jablonce a později do Budějovic. Odtud se již následně vrátil zpátky na Slovensko do Senice. Na svém kontě má i mezistátní zápasy, přičemž jeho debut v národním týmu přišel v zápase proti Španělsku v kvalifikaci na Mistrovství světa 2006.
Autor článku: Róbert Hložka