Hlavní obsah
Sport

Tvrdík ukázal Slovanu prostředníček. Pro Slavii je zápas s ruským týmem morální problém

Foto: Žongl / Jindřich Jager

Generálku na letošní nejvyšší soutěž měla Slavia odehrát proti bratislavskému Slovanu, ale jak to tak někdy v životě bývá, různé okolnosti mohou vaše plány narušit.

Článek

Celá záležitost začala nevinnou informací na Instagramu asistenta trenéra Slovanu Ľuboše Benkovského. Ten sdělil, že jeho svěřenci se v nejbližších dnech utkají s moskevským Dynamem. Toho si rychle všimli slovenští novináři a reakce Jaroslava Tvrdíka na sebe nenechala dlouho čekat, když uvedl: „Tak to si potom přípravný zápas nezahrajeme.“ Tuto informaci pak na sociálních sítích dnes potvrdil i samotný klub, přičemž nedlouho na to přišel Jaroslav Tvrdík s tím, že se klub utká se soupeřem ze Zlatých Moravců. Výnos z tohoto utkání půjde na podporu Ukrajiny.

Nutno podotknout, že jak reakce Jaroslava Tvrdíka, tak i následné oznámení o zrušení utkání se na sociální síti X setkává s vlnou pozitivních reakcí fanoušků sešívaných, ale nejen těch. Fanoušek Slovanu Martin Badinka napsal: „Jako fanoušek Slovanu říkám - správně. Je vidět, že jsme ještě daleko za ostatními krajinami. Je to patrné i na sociálních sítích, kde se stydím za svůj národ. Vidím to všude, ale tu je to extrém. Kvituji názor a rozhodnutí Slavie. Co jiného máme ctít, když ne morální hodnoty?“ Pozitivní ohlasy dostal pan Tvrdík i ze sparťanského tábora nebo od experta Zdeňka Folprechta.

Slavia ukázala podporu Ukrajiny už několikrát. Předloňské utkání s Fenerbahce zahajovala píseň „Bratříčku, zavírej vrátka“ a hráči nastupovali na hřiště ve žlutomodrých dresech. Bratři Pudilové nastoupili s tričkem na podporu Ukrajiny v dorosteneckém derby a v prostorech Hotelu Slavia byli ubytováni ukrajinští migranti.

Jaký je to rozdíl oproti klubům, které často svými neutrálními postoji nepřímo podporují diktaturu ruského tyrana Vladimira Putina. Nejoblíbenější formulka zní: „Nemíchejme politiku a sport“, ale to je přece nesmysl. Vždyť i malé dítě ví, že pro Putinův režim je sport jednou z předních forem propagandy. Stačí si vzpomenout na to, jak si s útokem na Ukrajinu počkal až na konec olympiády.

Sport jako symbol propagandy

V tomto směru lze zmínit třeba české hokejové prostředí, kde někteří ohýbají své už tak nevalné morální zásady podle toho, jak se jim to zrovna hodí. Ostatně muž s číslem 68 na dresu by mohl vyprávět.

Ale není to jen hokej. Máme tu samozřejmě osoby, jako jsou Jiří Jarošík nebo Mario Lička, kteří se neštítí v Rusku pracovat. První jmenovaný se pak ještě pohoršuje nad tím, jak je to zde přijímáno. Přesně takové lidi, jako je Jarošík, ruský prezident pro svou propagandu potřebuje. Tito lidé žijí v Rusku v bublině a bohužel mnohdy nejsou schopni pochopit realitu, kterou v zemi běžní lidé zažívají.

I kvůli výše zmíněným okolnostech je potřeba rozhodnutí pana Tvrdíka ocenit. Ostatně, kdy jindy máme ukázat svou morálku, než když jde o válku? A já osobně jsem rád, že na Slavii můžu být zase jednou opravdu hrdý. Děkuji!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz