Hlavní obsah
Názory a úvahy

Lepší než snobský Špindl? Ne, i Krušné hory se staly obětí byznysu

Foto: ŠJů Wikimedia Commons CC-BY-SA-4-0

Pohled na zdevastovaný hotel Klínovec je deprimující

S velkým překvapením jsem si přečetla článek, jehož autorka dává najevo znechucení ze snobského Špindlerova mlýnu a namísto něj volí Krušné hory a Jáchymov. Bohužel tak dělá se značnou mírou naivity.

Článek

Samozřejmě, že každý má právo sdělovat své dojmy z pobytu v tom či onom regionu nebo turistickém místě. A nelze než souhlasit s tím, že kdysi tolik malebný Špindlerův Mlýn se stal obětí podnikatelů a developerů, kteří ho drancují. Bohužel je tomu přesně tak i v Krušných horách, což ostatně autorka paradoxně sama přiznává, ale přesto je okouzlena zdejšími cenami a trasami pro běžkaře.

Bez skrupulí a pravidel

Vzhledem k tomu, že již léta každý týden několikrát projíždím přes Jáchymov a Boží Dar do Saska, postupně se zděšením pozoruji tu zkázu, odehrávající se na úkor přírody. Jak se třeba také kdysi pohádkově krásný Boží Dar rozrůstá o snobskou čtvrť s moderními chatami a penziony, v nichž ale většinu času nikdo nepobývá. Ještě horší je pohled na horské kopce napravo, kde v okolí lyžařského areálu na Klínovci řádí developeři bez skrupulí a pravidel ve velkém. Někdejší malá obec Loučná už je téměř k nepoznání, bohužel také vinou starousedlíků, kteří to strpí. Ten, kdo vyvolává dojem, že dnešní Krušné hory jsou rájem turistů s batohy a běžkami a odevšad tu dýchá historie, asi netuší, že nové moderní rezidence, či dokonce horské „zámečky“ na Klínovci se předhánějí v tom, který z nich nabízí větší komfort a luxus a historii zcela ignorují. O tom, že také zde jezdí ve velkém návštěvníci s drahými kabelkami či auty nelze pochybovat. A že si zde mohou dovolit koupit „apartmán“ o velikosti standardního bytu za 12 milionů korun jen vyvolení, je rovněž mimo jakoukoliv pochybnost.

Luxus uprostřed parkoviště

Nejde však zdaleka jen o ceny. Nemohu uvěřit tomu, že si někdo pořídí drahý apartmán v areálu, který postrádá jakoukoliv architektonickou koncepci a přebývá pak v blízkosti obřího parkoviště, které je kvůli neustále přijíždějícím a odjíždějícím autům zamořené výfukovými plyny a hlukem. Rovněž okouzlení cenou jídel v restauracích v areálu Krušných Hor ve srovnání se Špindlerovým Mlýnem vzbuzuje úsměv. V nově vybudovaných restauracích, ignorujících dosavadní horský styl, si lze pochutnat třeba na obyčejné škvarkové pomazánce za 90 korun a hlavní jídla zde stojí kolem 300 korun a více. Tak, jako ve Špindlerově Mlýně, je zde samozřejmě možné najíst se výrazně levněji či dráž.

Bezohledné drancování

Jídlo však zdaleka není tím zásadním problémem. Tím je neblahý fakt, že je zdejší nádherná příroda bezohledně poškozována. Mimochodem, krajský soud v Plzni loni rozhodl, že rozšíření areálu Klínovec bylo v rozporu se zákonem. Velké kontroverze vyvolává také snaha vybudovat na Klínovci tzv. stezku do oblak. Naštěstí se pro ní postavili lidé, kteří nechtějí, aby se také Krušné hory staly obětí primitivní komercionalizace, což se už bohužel do značné místy stalo.

Zuzi Bémová

Použité zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz