Hlavní obsah
Víra a náboženství

Zpovědní tajemství není směroplatné

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Russian ikon, Public domain, via Wikimedia Commons

Existuje vyšší morální princip nadřazený církevním regulím. Očividně o něm naši poslanci a premiér Fiala neslyšeli.

Článek

V médiích se přetřásá ratifikace smlouvy s Vatikánem, která má dát rozšířené možnosti církevním pracovníkům, nikoliv pouze farářům, pokud jde o zatajování zločinných skutečností. Jako je zneužívání dětí či přímo vražda.

Představte si, že někdo zabije svou matku, a pak se z toho jde vyzpovídat. Aby mu bylo lépe a měl jistotu, že to na něj nikdo nepoví. Nikdo jiný o tom neví, jen ten kněz, kterému to viník sdělí. A ten nemá žádnou povinnost to někomu jinému říct. Naopak, má přísný zákaz mluvit. Katolická církev chce dokonce toto privilegium i pro pastorační pracovníky. Teoreticky každý, kdo se ochomýtá kolem církevních společenství, může toto právo získat.

Dovedete si představit, jak by mohla taková církev vypadat, když by tam na sebe všichni všechno věděli a neměli žádnou trestní odpovědnost za to, že to nikomu nesdělí? Nebylo by to jako za starých časů na Sicílii, kde se praktikovalo právo omerta? Je to normální, že o tom dneska vůbec někdo uvažuje? A ptám se, kdo je vlastně tedy náš premiér Fiala? Agent Vatikánu?

A ptám se dál, žijeme stále ve středověku? Něco takového jako zpověď, dobrá, ale zpovědní tajemství rozhodně ne. Zpověď může někomu pomoct se smířit s realitou, ale pokud je spojená se zatajováním morálních prasáren, tak je to pravý opak toho, k čemu vede biblické učení. Zpovědní tajemství nemá nic společného s křesťanstvím. Má ale hodně co do činění s machinacemi a politickou manipulací katolické církve a církví jí obdobných. Toto právo totiž mají i jiné křesťanské církve. A vy byste ho dostali taky, kdyby vám Ministerstvo školství schválilo jako církev třeba Společenství prstenu.

V Bibli samotné nacházíme určité náznaky zpovědi. Jako třeba povzbuzení, aby daný dotyčný, který se cítí skleslý na mysli, zašel za staršími, aby jej duchovně občerstvili. To se nedá chápat jako zpověď, spíše jako svěření se se svými obtížemi. Klasická forma zpovědi, kde vám zprostředkovaně kněz odpustí hříchy, nedává smysl, a v biblické teologii musela církev vařit z vody. Když někomu odpustíte hříchy, tak budou odpuštěny, řekl Ježíš svým učedníkům a nemyslel u toho na spiklenecké pletky ve zpovědnici. Prostě konstatoval, že kdo jedná v souladu s jeho řádem, který dal svým učedníkům, může se zbavit hříchů. Předpokladem bylo, že budou podle Jana 20:22 sami receptivní k Božímu duchu. Když ho nebudou mít, nemají co komu odpouštět. Nejsou to oni, kdo odpouští, je to Boží duch.

Toť krátce k chabému teologickému základu pro zpověď. Co je zarážející víc je skutečnost, že sekulární společnost vychází vstříc manipulativním církevním pravidlům a podle nich ohýbá vlastní trestní řád. Jako by zde stále vládla pobělohorská katolická šikana. Jako by se ty popravy českých pánů zaryly do podvědomí Čechů a stále se bojí toho zlého pátera Koniáše, u kterého stačí, že pokyne prstem, a oni si myslí, že ho musí poslechnout. Na to, že je v Česku oficiálně nejméně věřících v Evropě, je to dost bizarní ústupek. Nemáte náhodou, pane Fialo, černé svědomí? Nebo snad vaši kamarádi? Víte o tom, pane Fialo, že stát a vaše funkce v něm nejsou určeny k vyřizování vašich osobních záležitostí? A že pokud to budete dělat, tak se vám to šeredně vymstí?

Zpověď může sloužit k určitému smíření s realitou, ale aby měla smysl, jak sama Bible říká, vyznat hříchy je pouze prvním krokem. Ten nestačí. Musíte činit pokání. Pokání neznamená odříkat deset otčenášů. Biblické slovo pro pokání - řecky metanoia - svědčí o radikální změně postoje, a hlavně o kompenzaci osobního hříchu. Pokud tedy kněží v klidu vyslechnou kdejakého lumpa a jeho tajemství pečlivě střeží, zatímco nemají povinnost jej přimět k tomu, aby se sám nahlásil, je to duchovní prasárna. Zpronevěřují se tak nejen světskému zákonu, ale i samotnému Bohu, pokud v něj vůbec věří.

Ono totiž celkově ta katolická teologie nemá s původním křesťanstvím mnohé společného. Nauky jako je peklo, očistec či trojice nebo uctívání svatých, to byly všechno prvky převzaté z pohanských tradic. Současné církve a jejich teologické systémy mají s původními křesťany společného asi tolik, jako nynější komunista s Leninem.

Podle vyššího principu mravního je zpovědní tajemství naprosto nepřípustné. Je vidět, kolik toho poslanci a premiér vědí o morálce, když jsou ochotni dát výjimku církevním pracovníkům, pokud jde o referování vážných provinění proti morálním a světským zákonům.

A co se týče argumentu, že zpověď má napomáhat duchovní očistě, pak jednak je zjevné, že jen o to tady církvi nejde, a za druhé církev nemá být sběrnou duchovního odpadu a ochránkyní informací o zlých skutcích, jinak nedává žádný smysl a je ve společnosti spíše škodnou, kterou si jen naivka nasadí jako veš do kožichu.

Autor je religionista

Zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-fiala-podepsal-smlouvu-s-vatikanem-mluvi-o-zpovednim-tajemstvi-40494449

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz