Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kam jdou mladí Ukrajinci

Foto: pexels

Přesně nevíme, jestli mladík na snímku pochází z Ukrajiny. Leckoho by mohl dráždit svým vzhledem, jinými prvky chování a také faktem, že by měl být „doma“ a pomáhat proti agresorovi. Nebo by neměl?

Dospělý český občan jde městem a před sebou na lavičce vidí sedět pár mladíků a slečen. Mají s sebou velké rádio a velmi nahlas si pouštějí muziku. Zřejmě aby o nich každý věděl. Mluví ukrajinsky.

Článek

Dnes se velmi volně snažím navázat na předchozí materiály, v nichž jsem se zamýšlel, jaká budoucnost čeká na nejlepší a nejslabší žáci a žákyně z velké země na východ od nás / odkazy na konci /. Jak víme, variant se objevuje několik. Pokusím se předložit konkrétní příklady, jak je vnímám ve svém okolí a také z doslechu od osob, na jejichž postřehy a informace se mohu spolehnout. Prošly totiž jistým stupněm kritického myšlení.

První obraz. Dospělý český občan jde městem po chodníku a před sebou na lavičce vidí sedět pár mladíků a slečen. Naštěstí nemají nohy na místě, kde se sedí, jak bývá zvykem u českých náctiletých. Signalizují, že jde o cizince. Zlozvyk k nim asi nedorazil. Ano, mluví ukrajinsky. Mají s sebou velké rádio a velmi nahlas si pouštějí muziku. Zřejmě aby o nich každý věděl. Když jsem o jevu diskutoval s několika dospělými, natrefil jsem na nestejné postoje. Jeden řekl, že se tu roztahují, jako kdyby zde byli doma. Ale oni sem přece nepatří! Měli by se chovat slušně a počínat si tiše. Být vděčni, že jsme je přijali! Vážit si naší české a moravské vlídnosti a pomoci.

Druhý sdělil, že my bychom měli být rádi, že jsou zde a pouštějí si hudbu. Co kdyby po hrůzách z domoviny, kde probíhají a místy až zuří válečné boje, sahali po drogách a prováděli silně negativní činnost. Úplně by stačilo, aby bili české děti, ohrožovali nás noži jako jiní cizinci jinde, rozbíjeli výlohy a kradli za účelem zisku věci, aby měli na další návykové látky. Hm, na obou něco je, že? Leckdo se bude cítit záporně ovlivněn, když kromě hluku registruje cigarety u každého mladého jedince, moderní mobilní telefony, na které on sám ani nemá peníze. Korunu sem dává případ, kdy se mladí chovají arogantně a přezíravě. Jako doma?

Druhý obraz. Je poněkud jiný. Vidíme školní třídu. V ní sedí vysoký chlapec. Oproti ostatním je o hlavu vyšší, neboť do české ZŠ nastoupil s více než půlročním opožděním. Sice nějaký čas zmeškal, ale aspoň se na dobrovolném kurzu naučil poměrně dost česky. Od paní učitelky se dozvíme, že řádně chodí do školy, nemá absence, spolehlivě píše domácí úkoly, aktivně se zapojuje do třídních projektů a dobře vychází s místními dětmi, má mezi nimi pár kamarádů atd. Jistě bychom ho mohli pochválit. Především pokud se dozvíme, že má vše promyšleno, neboť po ZŠ se chce hlásit na SŠ, přičemž studování na VŠ vůbec nevylučuje. Spíše naopak. Jasná cesta. Zůstane-li zde, bude z něj český stát mít hmatatelný prospěch.

Třetí obraz. Je skupina mladých Ukrajinců, která má již po ZŠ a spíše po SŠ a chodí do práce, což asi není nic podivného. Jakmile skončí, věnují nezbytný čas jídlu a odpočinku a posléze se vydávají na jisté místo, kde se scházejí s jinými, kteří sem dorazili před pár dny a týdny. Podávají jim základní informační podklady, starají se, aby úspěšně přežili úvodní dny v nové zemi, radí jim, kdy a na jaký úřad se mají dostavit. Smyslem je orientovat je, aby nebloudili a nekonali něco špatně. A mj. jim též zdůrazňují, aby se co nejdříve začali učit slyšet a mluvit česky. Pokud myslí vážně, že tu zůstanou. Pomáhající od nich přebírají zprávy, jaká je situace v rodné zemi, což je posiluje ve vědomí, že spíše zůstanou v ČR. Země je rozbitá, co by v ní hledali? Příchozí se mohou těšit z jejich drobných darů. Jsou za vše vděčni.

Čtvrtý obraz. Zcela přirozeně dochází ke kontaktům mezi místními a ukrajinskými mladými lidmi. Jak vidíme mezi našimi a jejich staršími spoluobčany a podle dění v jiných zemích, část vztahů vede k vážnějším podobám, až z nich vznikne vztah dlouhodobý. Mívá řadu rozličných podob, které již nebudu rozebírat. V každém případě se jedná o směr, kterým může stoupat i klesat naše radost či naopak zklamání a napětí z jejich pobytu tady. Každý bude děje vnímat a hodnotit podle svých poznatků, zkušeností a též podle faktu, v jaké míře se poddává obecným názorovým stereotypům. Jak vypadají vaše?

Několik odkazů, které s tématem souvisejí:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-slabi-ukrajinsti-zaci-a-rekonstrukce-na-ukrajine-100503

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz