Hlavní obsah
Názory a úvahy

Podívejme se kde je skrytá nízká porodnost

Foto: Famm Vilém

Takhle si můžeme věci lépe prohlédnout.

Pro vyšší porodnost potřebujeme silný sociální stát.

Článek

Politici pláčou, že vymíráme. Je jejich zármutek upřímný? Nepláčou, že méně lidí jim přinese menší zisky? Podívejme se, kde je pravda ukryta, zakódována, upozaděna, schována, pohřbena.

Nízká porodnost by mi neměla vadit, protože směle hlásám, že na Zemi by mělo pro její udržitelnost žít jen okolo 1 miliardy lidí a ne nynějších 8 miliard.

Elity konstatují nízkou porodnost, ale snad ani nepátrají proč tomu tak je. Dovolím si vám sdělit na věc názor svůj.

Mladí se dnes do pořízení rodiny příliš neženou. Přednost má kariéra a pak v neposlední míře žít bez omezení, pokud to jen půjde a když už přijde čas na pořízení rodiny, ukáže se, že jedno rozhodnutí z minulosti má na to velmi nepříznivý vliv.

Rodiny léta dobře fungovaly probíhající symbiózou rodičů a prarodičů. Babičky zpravidla odcházely do důchodu v 55 letech (měly dvě děti). Jejich odchod do penze se mnohdy kryl s obdobím, kdy nastal čas pomoci s vnoučaty. Dnešek je jiný.

Sametová revoluce nám přinesla svobodu volit a být volen, podnikat, cestovat, studovat dle vlastního výběru. Plné obchody zboží se silným sociálním státem se staly neodolatelným lákadlem.

S demokracií jsem spokojen, volím dle svého uvážení a na mně je, zda chci být volen. Chybí mi jen, že nemáme všeobecné referendum. Podnikal jsem i něco málo cestoval, dokonce i za nového režimu studoval. U plných obchodů mi vadí dvojí kvalita potravin, kterou stát neřeší. Zde jsem si poradil po svém. Nekupuji to, co se mi nelíbí.

Nu a kdybych se nezamyslil proč máme nízkou porodnost, ani by mne nenapadlo, že ikona sametové revoluce - silný sociální stát zemřel po pár letech své existence. Tohle bylo navozeno 1. 1. 1996. Tehdy se zrušil odchod do důchodu u mužů v 60 letech. Pro ženy přestalo platit odcházení do penze v 55 letech když měly 2 děti. Povinná doba pojištění se prodloužila z 25 let na 35. Nová pravidla prodlužovala u mužů pracovní povinnost o 2 měsíce a u žen o 4 a to bez omezení.

Důchod se stanovil na hranici 65 let 11. 2. 2008. Dnešek hranici posouvá na 67.

Tak se stalo, že prarodiče pracují a nemohou mladým pomoci s dětmi. Rozhodnutí minulosti plně dohnalo dnešek.

Svým způsobem bych měl být spokojen, protože se rodí méně dětí. Nejsem. Nebyl spočítán udržitelný počet lidí v našem státě a vůbec v celém světě. Opusťme nesmyslný dotační Green Deal a naše síly napřeme na výpočty udržitelnosti lidí. Je zajímavé, že pokud vypustíme nějaká zvířata na pastvinu, dobře počítáme kolik jich může být, aby nedošlo ke zničení pastviny. Kolik může žít lidí ve státě nás nezajímá. Jsme tak hloupí nebo nás zaslepila touha po penězích? Víc lidí - větší obraty a tím i zisky. Peníze jsou důležitější než pole, les s obyčejnými mravenci.

Sociální stát má být tak nastaven, aby spolehlivě fungoval. Na důchody nejsou peníze. Politici se tváří jako kdyby nikdy neslyšeli pojem zvýšená produktivita práce. Docela bych uvítal od některého z nich odpověď na otázku, co přinesla robotizace do státního rozpočtu? Na kolik peněz jsme si my všichni přišli. Kolik z toho bylo na důchody?

V mém oblíbeném roce 1800 na výrobu 1 kg zrní bylo zapotřebí 10 minut, dnes, tedy roku 2024, stačí 2 sekundy. Tady nás taky dohnala minulost. Tenhle fakt není respektován. Produktivita práce je pro naše představitele zcela prázdný pojem. Berou v potaz jen to, co podporuje jejich teorii o neudržitelnosti důchodů a ty nám do omrzení opakují.

Tak je zcela jasné, že zmrzačený sociální stát přestává plnit svou úlohu. Chceme-li vyšší porodnost, neměli bychom obnovit silný sociální stát? Neřešené problémy nemizí, jen imaginárně plní pohár trpělivosti a my si snad nepřejeme žádná překotná řešení, neboť ta jsou zpravidla provázena i ekonomickým pádem, kdy dochází k znehodnocení nejenom důvěry, ale i úspor.

Silný sociální stát je zárukou sociálního smíru, ale ten byl v roce 1996 pohřben. Bylo to opravdu nutné? Není zde jiná pravda? Například ta o obilí? Kdo nedbá na mír, má válku. Smír, jak jsme svědky, se nekoná. Co nás tedy čeká v budoucnu?

Nebude to boj o suroviny?

Ostatně soudím, že nutně potřebujeme všeobecné referendum.

Silný sociální stát - záruka vyšší porodnosti na 111 %.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz