Článek
Snad všichni znáte, co jsou šachy. Mnozí z vás zaregistrovali i hru go, a tak víte, že nelze postavit tyto dvě hry proti sobě, ale i tak se to stalo. Šachová síla jde na bodáky se lstivým go. Podívejme se tedy na věc hezky od počátku.
Tak nám opět zuří boj o první místo na slunci. Kdo, že bude alfa? V přírodě nic neobvyklého a člověk je přeci součástí přírody, a proto i on chce být prvním, tedy výjimečným. Mnozí z nás si pamatují zápas USA a Sovětského svazu. V ekonomickém boji se srazily dvě velmoci, jako dva šachisté. Vítěze známe a poraženého též. USA jasně opanovalo kolbiště.
V přírodě boj o alfa nikdy nekončí. Tak je tomu i nyní. Nastal nový boj o prvenství mezi USA a Ruskem, které je nástupcem SSSR. Válka na Ukrajině je oním lakmusovým papírkem, kde znovu pokračuje dávný spor.
Nenechme se však mýlit. Rusko sice bojuje na Ukrajině proti USA (zjednodušeně řečeno), ale ve skutečnosti se již rozhořel zápas mezi USA a Čínou. Pokud čekáme další šachový souboj, tak se mýlíme. Zde se setkávají dvě rozdílné koncepce. Šachy a go. Síla ničící proti síle budující. Ano, až takhle je rozdílná taktika myšlení obou her a nyní se tyto síly srazily. Normálně souboj šachu s go není možný, přesto jsme jeho svědky.
Šachy mají složitost 10120, ale go 10800. Až tak velká rozdílnost v myšlení v obtížnosti. Šach poráží silou, svojí schopností a znalostí, u go nerozhoduje jen logické myšlení, či IQ hráče, ale vytrvalost, dále schopnost vcítit se do myšlení soupeře, intuice, schopnost zkrotit své emoce a v neposlední řadě i rozhodnost a důvtip.
Nyní spolu bojují dvě velmoci, ale jsou rozdílné ve svém myšlení a tedy ve svém postupu. Jak je vše jiné jsem se snažil vám sdělit.
Jako příklad k tomuto výkladu bych použil Afghánistán, i když mi k němu chybí informace z dneška. Poraženi odešli Rusové, utekli Američani a nyní tam přišli Číňané. Na tohle téma u nás vládne mlčení, mohu ale usuzovat, že pokud by zde pohořeli, tak toho budou, jak se říká, plné noviny. Je však ticho.
Dalším příkladem je zápas o Afriku. Koloniální země zde prohrávají a protože USA provozovala stejnou politiku, též. Tak Číňané získávají větší a větší vliv. Místo pozice síly nabízejí - rovný rovného jsi potkal. Je to však pravda, či jen vychytralý kalkul?
Rozhořel se boj s Ruskem. O co zde ve skutečnosti jde? Rusko má cca 30 % světových surovin. O ty tu jde. Kdo je získá? Politika šachu, tedy síly, či go s asijskou lstivostí?
Šachy stojí v bloku NATO a dávno již nebrání, ale hrozí. Čína podobný vojenský blok nemá. Proti sobě však stojí nejvyspělejší země světa Německo, Francie, Spojené království, Itálie, Japonsko, Kanada a Spojené státy versus BRICS-Brasilie, Rusko, Indie, Čína a JAR.
EU - co by spojenec USA, je však likvidována, jak sama sebou, tak i protiruskými sankcemi. Rady USA tomuto společenství rozhodně neprospěly. Rusko v této hře je jen šachovou figurkou, nebo chcete-li, zcela obyčejným kamenem.
Tak se nám srazily dvě koncepce. Na výsledek si však musíme počkat. Při tipování si dovolím jen radit použít více rozum než emoce. Musíme dávat pozor, někdy totiž platí, že ani obrovská síla nerozhoduje, ale zcela nepatrný jeden kámen.
Ostatně soudím, že nutně potřebujeme všeobecné referendum.
Zapněme svůj důvtip na 111 %.