Hlavní obsah

Zavolali mi z práce, že mě nepotřebují. To jsem se za velkou dřinu dočkala

Foto: reepik

Bylo pondělí, přesně si to pamatuju. Venku pošmourno, doma zbyly poslední tři rohlíky a v hlavě mi běžel seznam povinností, co musím stihnout, než večer padnu únavou. Do práce jsem chodila už osmým rokem.

Článek

Každý den na minutu přesně, nikdy žádná nemocenská, žádné výmluvy, že nemůžu. Vstávala jsem o hodinu dřív než zbytek rodiny, abych jim stihla připravit snídani, nachystat děti do školy, přehodit pračku a pak běžet na šichtu. Osm hodin na nohou, mezi regály, skladem a pokladnou. A večer zas domů, rychle uvařit, uklidit, nachystat věci na další den a spát. Tak to šlo pořád dokola.

A pak ten telefonát. Ani se neobtěžovali to říct osobně. Jen chladný hlas, bez emocí. „Dobrý den, paní Novotná. Chtěli jsme vám oznámit, že vaše pracovní smlouva nebude prodloužena. Děkujeme za spolupráci.“ A ticho. Ani nečekali, co na to řeknu. Ani jediné slovo vysvětlení. Zavěsili. Jen tak.

Zůstala jsem stát v kuchyni, telefon v ruce, a koukala na zeď. Nedokázala jsem to ani vstřebat. Dřela jsem tam roky. V době covidu jsem chodila do práce, zatímco spousta lidí zůstávala doma. Měla jsem tehdy strach, že něco dotáhnu domů, ale i tak jsem nosila respirátor, rukavice, všechno, co bylo potřeba. I když nám za to tehdy dali pár korun navíc, pořád jsem si říkala, že dělám něco, co má smysl. Byli jsme tým. Nebo jsem si to alespoň myslela.

Jenže jakmile jsem začala být „dražší“ pracovní síla – kvůli zkušenostem, odpracovaným letům, zákonným nárokům – přestala jsem být výhodná. Najednou se hodí mladší, levnější, bezdětní, ochotní dělat přesčasy za minimum. A že má člověk dvě děti, nájem, energie, potraviny za dvojnásobek? To nikoho nezajímá.

Nešlo ale jen o peníze. Bolelo to úplně jinak. Protože mě nezklamala práce, ale lidi. Ti, které jsem roky zdravila, pomáhala jim, nosila za ně směny, když měli rýmu. Ti samí se mi teď nebyli schopní podívat do očí a říct jediné slovo. Byla jsem číslo. Nepotřebné, odškrtnuté, zapomenuté.

Sedla jsem si a poprvé po dlouhé době brečela. Ne z bolesti, ale z bezmoci. Co teď? Kde budu hledat jinou práci? Kdo mě vezme, když mám přes čtyřicet, dvě děti, a nevypadám jako z plakátu? S každou další minutou se ve mně ale mísil vztek s odhodláním. Řekla jsem si, že to takhle nenechám. Že si nenechám líbit, aby mě někdo shodil jen proto, že už mu nepřináším „zisk“.

Začala jsem hledat. Nejdřív jsem se cítila trapně, že vůbec musím. Ale čím víc jsem se dívala kolem, tím víc jsem si uvědomovala, že nejsem jediná. Spousta žen kolem mě měla podobný příběh. A pak jsem narazila na jednu nabídku. Práce z domova, správa e-shopu, jednoduchá administrativa, zaučení. Nejdřív jsem si říkala, že to nebude nic pro mě – přece jen jsem zvyklá běhat mezi lidmi. Ale řekla jsem si, že za pokus nic nedám.

A víš co? Vzali mě. Začátky nebyly lehké. Musela jsem se naučit základy, pracovat s počítačem, pochopit systémy. Ale každý den jsem se naučila něco nového. A hlavně – najednou jsem měla čas. Na děti, na domácnost, sama na sebe. Žádné běhání po směně, žádné bolavé nohy, žádná nervozita z toho, že nestíhám. A když mi po dvou měsících přišla první výplata – skoro stejná jako ta z obchodu – rozbrečela jsem se znovu. Ale tentokrát radostí.

Nikdy bych to tehdy neřekla, ale ten telefonát, který mě tak zlomil, mi nakonec změnil život. Donutil mě přestat se podceňovat. Naučil mě, že za každou zdánlivou ranou může být nový začátek. A hlavně – ukázal mi, že už nikdy nechci být jen „číslem ve směně“.

Dnes mám nový směr. Pracuju pro menší českou firmu, která mě bere jako člověka. Můžu si plánovat čas, víc vydělávám, a co je nejdůležitější – cítím se v tom dobře. A kdykoli si vzpomenu na tu větu „už vás nepotřebujeme“, jen se pousměju. Protože teď už vím, že já sama sebe potřebuju nejvíc. A že když se k vám někdo otočí zády, možná vám tím jen ukazuje, že je čas jít jinudy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz