Hlavní obsah
Umění a zábava

Dánská královna bude pohřbena v nádherném sarkofágu z české sklárny

Foto: Bill Ebbesen Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Dánská královna Markéta II. s rodinou

Nedávno abdikovala dánská královna Markéta II., která ve své zemi vládla od roku 1972, tedy dvaapadesát let. Podobně jako anglická královna Alžběta, se během panování připravuje na svoji smrt .

Článek

Um českých sklářů má ve světě skvěle renomé a jejich výrobky zdobí i mnoho královských paláců. Ostatně, o českém skle se traduje, že je „sklem králů“. Před několika lety se však naši sklářští mistři dočkali zakázky, která nemá u nás, ani ve světě obdoby. V jedné z našich uměleckých skláren byl totiž vyroben nádherný skleněný sarkofág, určený pro dánskou královnu Markétu II.

Dobrý nápad

S nápadem vyrobit jej v Česku, přišel dánský umělec Bjørn Nørgaard. Právě na něj se obrátil dánský královský pár s žádostí, aby zhotovil náhrobek, který by byl po jejich smrti uložen v v roskildské katedrále, tradičním královském pohřebním místě. Při návrhu atypického uměleckého díla tohoto výtvarníka napadlo, že by mohl sarkofág realizovat ze skla. Dlouho však hledal někoho, kdo by byl schopen tak mimořádně náročné dílo, vážící přes šest tun tuny, vyrobit. Pátral ve vyhlášených firmách a hutích v Japonsku, Číně nebo Spojených státech, avšak marně. Nakonec objevil v Pelechově u Železného Brodu „Studio tavené skleněné plastiky“ a domluvil se na spolupráci s jeho majitelem Zdeňkem Lhotským.

Poutavý dokument

Zrod mimořádně pracného díla, jehož výroba trvala pět let, zaznamenal časosběrný dokument režiséra Miroslava Štingla „Sarkofág pro královnu“, který před časem odvysílala Česká televize. Zdeněk Lhotský se v něm přiznává, že napřed musel zjistit, zda je vůbec něco podobného možné vyrobit ze skla. „Já jsem vůbec nikdy neviděl – ani neslyšel o takových kusech skla. Ve světovém měřítku je to úplný unikát. U takové zakázky se člověk moc nevyspí. Celou tu dobu to provází tisíc faktorů, které to mohou zničit,“ nechal se slyšet. Sám přitom velmi dobře věděl, o čem mluví. Jeho studio se totiž na výrobu velkých skleněných artefaktů specializuje a v Pelechově byly vyrobeny například proslulé plastiky Stanislava Libenského.

Poutavý dokument se stal jednou z mála příležitosti, kdy bylo možné tak jedinečný skleněný skvost spatřit. Poté, co byl nainstalován v katedrále v Roskilde, již není veřejně přístupný a pečlivě ukrytý čeká na dobu, kdy splní svůj plánovaný účel a spočine v něm tělo královny Markéty II.

Adéla Hofmanová

Zdroj: Česká televize „Sarkofág pro královnu“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz