Hlavní obsah
Názory a úvahy

Změna času: Doufám, že od roku 2026 budeme mít už jen jeden čas. A to letní

Foto: PIRO4D / Pixabay

Střídání času.

Miluju dlouhé letní večery a nepochopím jezevce, kteří chtějí zrušit letní čas a zalézt do svých nor k telce, místo letní romantiky pod nebem plným hvězd.

Článek

Miluju léto, s jeho dlouhými večery, kdy se člověk nemusí bát jít po ulicích, nebo může o víkendu natáhnout pořádně výlet a vracet se až večer, a ještě za světla. Na podzim se začne den krátit, a ještě se nám tma posune díky času zimnímu. Nesnáším dobu, kdy se prakticky šeří už odpoledne a v pět je taková tma, že není vidět na krok. A protože i v zimě rádi vyrážíme do přírody na výlety a čas od času nás přepadla tma v hlubokém lese, řešíme to tak, že se vykašleme na oběd, vezmeme si s sebou jen nějakou svačinu a jedem. Je pravda, že svítit pod nohy se dá mobilem, nebo míváme s sebou i čelovku, ale je to prostě na draka.

O ukončení střídání časů se hodně mluvilo před vypuknutím covidu a konec střídání byl naplánován na rok 2021. Státy Evropské unie se nedokázaly domluvit na společném řešení a pak se téma uložilo k ledu. Podle nařízení schváleného českou vládou v roce 2021 se bude dalších pět let střídat čas zimní s letním. Letos se letního času dočkáme 31.3. Letní čas se nám zde poprvé usídlil už v roce 1916, z důvodu šetření energiemi. Jenže i v dnešní době bojujeme s drahotou energií, většina z nás se rozčiluje z rostoucích cen elektřiny, šetří, jak může, zhasíná kudy chodí, kupuje spotřebiče s co nejmenší spotřebou, v zimě na sebe natahuje svetry a vytápí dům na minimum a přitom zároveň volá po zrušení letního času. Nechápu tyto protimluvy. Já prostě miluji letní čas a nejraději bych, aby byl celý rok a pokud by to tak nešlo, tak prosím o zachování střídání obou časů. Zimu hold přetrpím a v létě budu opět trávit večery mimo domov, a to za světla.

Střídání času podle některých odborníků škodí našemu organismu. Ale kdo chodí spát každý den přesně stejně na minutu, a tak i vstává, ať je den pracovní, nebo víkend? Takového nikoho neznám. Prostě jednou si přispím a potom ponocuji a jindy jdu spát dříve a také dříve vstanu, bez ohledu na čas. Pochopitelně ve dnech volna, když člověk nemusí pospíchat do práce. Velká část z nás chodí ovšem na směny. Jak vůbec mohou žít, pokud lidský organismus může poškodit i vybočení dvakrát za rok? Vždyť tito lidé chodí spát třeba po noční a spí dopoledne, to není možné, že by byli ještě živi, kdyby nějaký posun měl takový vliv.

Nebo maminky. Naprosto nechápu matky, které volají po zimním čase z důvodu, že jejich dítě za světla neusne. To je nějaké divné, ne? Dítě prostě musí jít spát s ohledem na čas, a ne na světlo za okny. To by také mohli chtít, aby se stmívalo každý den stejně, třeba v 18.30 a ony by zvolaly, koukej na kutě, už je tma a děcko lehlo a rázem spalo. Je to jen výmluva a neschopnost matek, které se pravděpodobně v zimě ohánějí tmou a v létě nemají argument k zahnání dítěte do postele.

Další jsou pošetilí romantici, kteří neznají základy astrologie. Touží vidět v poledne Slunce nad hlavou a myslí si, že jim ho z oblohy ukradl letní čas. Zřejmě je nenapadlo nikdy vyjít ven před dům ve 13 hodin, kdy by teda podle běžného času, kterého se sveřepě domáhají, bylo pravé poledne. Ani v tomto okamžiku to Slunce nad hlavou v našich zeměpisných šířkách nebude. Není a nebude tu nikdy. Polední Slunce nad hlavou spatří pouze obyvatelé mezi obratníkem Raka a Kozoroha v závislosti na ročním období, což je dané díky sklonu zemské osy. Polední Slunce se v našich zeměpisných šířkách pohybuje v rozmezí přibližně 70 stupňů v létě a v zimě nedosahuje ani 30 stupňů. Vy všichni, kteří chcete vidět v poledne slunce nad hlavou a myslíte si, že vám sluníčko snad posunul letní čas, vyjděte ven nyní v poledne a podívejte se vzhůru k nebi. Je ten správný čas, ale stejně slunce nad svojí hlavou nespatříte. Vyjděte tam opakovaně během letního času, ale ve 13 hodin. Je to doba, kdy by po zrušení letního času bylo poledne. Kde je slunce? Ani v létě Slunce nad hlavou neuvidíte.

Hloupé důvody, jako nechci jít do práce za tmy. Takže půjdu raději domů za tmy z práce? Co to je za lidi, kteří nechtějí letní čas? Sedí jen doma u své televize? Nechodí ven? Nechtějí posedět o víkendu s přáteli na zahradě, vyjet na výlet a užít si ho do posledního okamžiku? Chtějí raději večer tmu? Proboha proč? Nebo jim to je vlastně jedno, ale jen z principu bojují za jakýsi přirozený čas?

A co všichni ti, co cestují? Létají letadly křížem krážem po světě, skrze časová pásma a nikdo to neřeší. Jak je to možné? Hodinky si přitom přetáčíme i při běžné cestě do Řecka a do Turecka, také o hodinu. Nikomu to opět nevadí. Žádný problém to nikomu nedělá. Vyrazit na letiště ve dvě v noci, pak let, přetočení hodinek. Je jasné, že je člověk trochu nevyspalý a první den se aklimatizuje. Ale proč i tito dovolenkáři nemohou skousnout posun hodinových ručiček dvakrát za rok, a to v neděli?

Já už tomu nerozumím a chci, aby byl čas letní. Pořád. A pokud by to nešlo, tak ať to je tak, jako nyní.

Anketa

A jak to máte vy? Jaký čas upřednostňujete?
Upřednostňuji pouze zimní čas.
38,5 %
Upřednostňuji pouze letní čas.
33,3 %
Ať se časy střídají i v budoucnu, nemám s tím problém.
7,7 %
Raději bych čas letní, kdyby to nešlo raději střídání.
7,7 %
Raději bych čas zimní, kdyby to nešlo raději střídání.
7,7 %
Je mi to jedno. Čas nevnímám a žiju si podle svého.
5,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 39 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz