Článek
Proč pořád vedeme diskuzi o tom, že již od roku 2008 nedošlo k valorizaci koncesionářských poplatků?
Proč se nevede diskuse na téma zákonem daná definice veřejnoprávní televize a rozhlasu vs. jejich fungování a vykazovaná činnost?
Proč je řediteli České televize vůbec dáván prostor takovou diskuzi vést? Jak si může vůbec dovolit požadovat takovou nehoráznost, a ještě ji takto vehementně obhajuje?
Celé fungování České televize a její tvorba nabobtnala do obludných rozměrů a vede se debata o tom, kolik MILIARD potřebuje na svůj provoz? To se nikdo z našich zákonodárců nezamyslí na absurditou celé této diskuze? PROBOHA začněme se bavit o naprosto zásadním škrtání v absurdní výši výdajů České televize.
Mám pro vás milí spoluobčané takový návrh - připomeňme si prosím všichni, a hlavně pan ředitel a celá slavná rada České televize, jaká je úloha tohoto veřejnoprávního média citací zákona.
Zákon č. 484/1991 Sb., o České televizi, má několik ustanovení, která stanovují povinnosti a fungování České televize. Zde je stručný přehled některých důležitých částí tohoto zákona:
Předmět regulace:
- Účel zákona: Tento zákon stanovuje právní postavení České televize a způsob zajišťování její činnosti, zejména co se týká vysílání rozhlasových a televizních programů.
- Veřejnoprávní subjekt: Česká televize je veřejnoprávní subjekt, který má zabezpečovat služby veřejnosti v oblasti rozhlasového a televizního vysílání.
Principy a povinnosti České televize:
- Principy vysílání: Česká televize má zabezpečovat vysílání, které respektuje principy nezávislosti, objektivity, pluralismu, demokratického zřízení, lidských práv a svobod.
- Druhy programů: Česká televize má vytvářet a vysílat programy, které zahrnují informační, zábavní, vzdělávací, kulturní a sportovní pořady.
- Pluralita programu: Programová nabídka by měla reflektovat různorodost zájmů a potřeb různých skupin veřejnosti.
- Zpravodajství: Zpravodajské vysílání by mělo být objektivní, vyvážené a nepolitické.
- Financování: Financování České televize je zajištěno z veřejných prostředků, zejména z poplatků za televizní přijímače.
Tato definice je závazná pro Českou televizi a stanovuje základní rámec pro její činnost a povinnosti v souladu se zákonem.
Vše, co je zákonem definováno jako náplň činnosti České televize, lze realizovat za zlomek prostředků, kterými nyní Česká televize disponuje!
A teď mi prosím někdo ukažte, kde se v zákoně definuje, že Česká televize má tvořit následující:
- Každoroční povinnou vánoční pohádku - již dávno nedosahující ani promile kvalit tvorby z let 70 a 80.
- Nákladné seriály
- Extrémně nákladné sportovní přenosy v HD kvalitě prostřednictvím VLASTNÍCH zahraničních týmů a techniky? Jistě kvalita špičková, ale - VŠUDE ve světě si na toto ti kdo o takový program mají zájem platí sportovní programy. My se skládáme všichni! Není to veřejná služba, ale komerce!
- Nesmyslná podpora kinematografie. Tak pokud chce nějaký tvůrce natočit film, ať ho také financuje ze soukromých zdrojů!
- Neuvěřitelné množství tvorby pro děti pochybné kvality z naprosto mizivou sledovaností.
- Forma veřejnoprávní televize je v naprosté většině zemí skromná a soustředí se na naplnění poslání ke kterému byla zřízena. Poskytování špičkových služeb v HD kvalitě je jistě pěkné, ale naprosto zbytečné. K tomu jsou přece soukromá komerční média.
Zamysleme se prosím a omezme činnost ČT na zákonem dané minimum a můžeme směle SNÍŽIT stávající koncesionářské poplatky.
Nechme obyvatele, aby si sami rozhodli, zda chtějí obsah ve vysoké kvalitě a aby si ho mohli objednávat od mnoha komerčních poskytovatelů, a nenuťme všechny domácnosti platit a skládat se na něco, co beztak nepotřebují.