Hlavní obsah
Názory a úvahy

ČEZ snížil cenu elektřiny na 3,5 Kč/kWh. Proč tedy platím dvakrát tolik?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Kdo neustále halí cenu elektřiny do husté mlhy?

V každém obchodě, u každého výrobku, najdeme cenovku, na které je kromě ceny daného zboží, menším písmem uvedena i cena výrobku za například kilogram, 100 gramů, litr a podobně, aby zákazník měl srovnání.

Článek

Je to dáno nařízením, a každý to asi občas použije, když je ekonomicky smýšlející.

O moc složitější to ovšem nebylo ani dříve. Cena výrobku se musela holt podělit počtem gramů, aby vyšla cena za gram, a případně ještě vynásobit tisícem, aby vyšla cena za kilo.

Ve většině případů se nemuselo dělat ani to, neboť opravdu nebylo těžké odhadnout, že kilová Rama za 120, je výhodnější, než čtvrtkilová za 50.

V EU, nebo čí to byl nápad, ovšem usoudili, že na takové počty a porovnávání, jsou občané asi moc hloupí, a je třeba jim to ulehčit.

Dojemná péče. Ovšem potom vůbec nechápu, jak to, že něco podobného absolutně nefunguje na trhu tak zásadním, jako je trh s elektřinou.

Tam si opravdu s jedním vydělením nevystačíte. Je to rovnice o mnoha neznámých, z nichž většina, se navíc neustále mění, ať už zásahem obchodníka, regulátora, nebo vlády.

Vznikne z toho tak dokonalý guláš, jehož výslednou chuť zákazník okoštuje až po konečném vyúčtování.

A mnohdy si pak přijde, jak ten německy mluvící turista ve filmu ,,Vrchní prchni!“

Je to asi podobné, jako byste přijeli k benzínce, kde by byla na poutači u silnice cena 12 Kč za litr nafty, tak byste si načepovali plnou nádrž, a u pokladny by prodavač spustil: ,,Takže 720 Kč máme naftu, potom tu máme dovoz cisternou, dále plat obsluhy, pak elektřinu na čerpadlo, elektřinu na osvětlení, úklid kolem stojanů, amortizaci benzínky, leasing na mrazák se zmrzlinami, plus daň z pohonných hmot, no a na konec ke všemu DPH, takže to je celkem 2400 Kč.

Chápu, jak se tvoří cena elektřiny, z čeho se skládá, a také proč.

Celý tento zapeklitý systém ovšem zdaleka nechápe každý, a obzvláště ne, starší, nebo velmi mladí lidé.

Ti nejmladší do systému ještě nepronikli a ti nejstarší z něj už úplně vypadli.

Nikoliv záměrně, jsem vyslechl rozhovor staré paní na přepážce PRE s pracovnicí zákaznického centra.

Pracovnice jí opakovaně vysvětlovala, že distribuční složka je regulovaná, a tedy jí nemusí zajímat, protože je všude stejná.

Nakonec paní odešla přesvědčena, že tedy zaplatí jen tu obchodní část, o které spolu celou dobu mluvily.

Aby se zeptala na celkovou cenu se vším všudy za jednu kWh, to ji nenapadlo, a rozhodně na ni nebyla ani upozorněna, protože když se debata tím směrem začala ubírat, řekla pracovnice, že vše se odvíjí od spotřeby.

To je opravdu pro vládu tak těžké nařídit obchodníkům s elektřinou, aby si povídačky nechali od cesty, vzali veškerá rizika tvorby celkové ceny pouze na sebe a zákazníkovi prostě a jednoduše sdělili cenu za 1 kWh včetně DPH?

Ano, v ceníku se úplně dole, skutečně dá tento údaj najít, ale jednak stejně neodpovídá realitě, protože tam všechny složky ceny nejsou započteny, a je tam navíc mnoho kolonek s různými údaji, dle tarifů, ve kterých, aby se taky čert vyznal.

Ještě tedy ceník nabízí výpočet rovnicí, kde je třeba dosazovat. To jsem možná měl poradit té staré paní, co odcházela z pobočky PRE.

Nechtěl jsem jí ale motat hlavu, aby chudák, vůbec trefila domů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz