Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zakázala jsem své babičce internet. Nechci, aby podléhala dezinformacím

Foto: Freepik

Senioři by měli být raději bez internetu. Rizika převyšují výhody.

Článek

Upřímně říkám, že moje babička je vcelku pokroková paní. I přes to, že jí táhne na osmdesát, nemá problém využívat chytrý mobilní telefon, zvládne platit kartou a dokáže ovládat i počítač. Internet však doma nemá. Na ten chodí pouze, když je u nás. Můžeme tak mnohem lépe filtrovat informace, které se k ní dostanou.

Babi, radši ne

Vím, že své babičce nemám co mluvit do života. Pokud si bude chtít do svého bytu chtít internet zavést, tak to prostě udělá. Podepíše smlouvu, začne platit, bude online. Já s tím mohu nesouhlasit, já na toto téma mohu vést spory, ale to je tak všechno, co s tím mohu dělat. Toho jsem si vědoma.

Pořád ale mohu dát nějakou radu, což dělám. Kdykoliv dojde řeč na zavedení internetu do bytu mé babičky, mám na to jasný názor. Nesouhlasím s tím. Je to drahé, může to přinášet technické problémy, nevyužiješ to tak, jak si myslíš. To jsou mé hlavní veřejné argumenty. Realita je však taková, že se primárně bojím toho, aby má babička díky přístupu na internet nepodlehla dezinformacím.

Má kamarádky

Jsou mé obavy na místě? Ano, rozhodně jsou. Babička má kamarádky, ty s největší pravděpodobností internet mají. A čas od času se od ní proto dozvídám zaručené informace, které se prý staly přímo jejím kamarádkám. Třeba to, jak Ukrajinci z obchodu chodí domů s plnými košíky bez zaplacení, jak Romové dostávají desetitisícové dávky jen proto, že mají jinou barvu pleti. Dozvídám se i o tom, že syn kamarádky udělal rozbor potravin se žabkou.

Je celkem jasné, odkud vítr vane. Dezinformační weby, sociální sítě, řetězové emaily. Všechny zprávy, které jsou z první ruky od kamarádky, jsou samozřejmě jako přes kopírák. A já mám pořád možnost je babičce vymluvit, ukázat jí realitu, dezinformaci vyvrátit. A vysvětlit jí, že její kamarádka opravdu může lhát, i když se spolu znají desítky let.

Zajde to dále?

Jediné dezinformace, ke kterým se nyní dostane, jsou informace od svých kamarádek. To množství naštěstí není nijak velké a já mám stále šanci jí vysvětlit realitu. Ale s přístupem na internet by to bylo horší a horší. Stačí se podívat na monitoring Českých elfů. Dezinformace se šíří jako lavina a nejvíce cílí na nejzranitelnější osoby. Není žádné tajemství, že to jsou snadněji ovlivnitelní senioři, nebo lidé nižšího vzdělání. Moje babička je bohužel obojí.

Zakázala jsem babičce internet. Nechci, aby podléhala dezinformacím. Ve svém věku jen těžko dokáže rozlišit, co je pravda a co je lež. Nechci, aby zcela podlehla nepodloženému strachu. Nechci, aby to došlo až tak daleko, jako v případě pana Baldy, prvního českého teroristy.

Anketa

Je pro seniory internet rizikem?
Rozhodně ano
8,3 %
Spíše ano
16,7 %
Nevím
0 %
Spíše ne
2,8 %
Rozhodně ne
72,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 36 čtenářů.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-tag/overovna, https://cesti-elfove.cz/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Teroristick%C3%A9_%C3%BAtoky_na_vlaky_na_Mladoboleslavsku_2017

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz