Článek
Aktuálně je v České republice důchodový věk stanoven na 65 let pro osoby narozené po roce 1971. Nicméně, demografický vývoj a ekonomické faktory naznačují, že tato hranice nemusí být dlouhodobě udržitelná. „Prodlužování věku odchodu do důchodu je nevyhnutelné vzhledem k demografickému vývoji. Lidé žijí déle a systém musí být udržitelný,“ řekl mi k tomu známý ekonom Jan Novák.
Délka života vs. důchodový věk
Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu se střední délka života v ČR postupně prodlužuje. U mužů dosahuje 77 let a u žen dokonce 83 let. To znamená, že při odchodu do důchodu v 67 letech by někteří muži měli před sebou v průměru jen 10 let života v penzi.
„Je to jako loterie. Někdo si užije důchodu 20 let, jiný se ho ani nedožije,“ komentuje situaci sociolog Petr Svoboda. „Musíme hledat řešení, které bere v úvahu nejen peníze, ale i kvalitu života lidí.“ V rámci Evropy patří Česká republika k zemím s relativně nižším věkem odchodu do důchodu. Například v Norsku je standardní věk pro odchod do důchodu 67 let.
Zajímavé je srovnání doby strávené v důchodu. Prodlužování věku odchodu do důchodu má své zastánce i odpůrce. Zastánci argumentují nutností udržet důchodový systém v rovnováze, odpůrci poukazují na zdravotní a sociální dopady.„Mnoho lidí v předdůchodovém věku již trpí zdravotními problémy. Nutit je pracovat do 67 let může mít negativní dopad na jejich zdraví i kvalitu života,“ upozorňuje lékařka Marie Nováková.
Do důchodu půjdeme v 67 letech, říká ministerstvo
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil významnou změnu v plánované důchodové reformě. Podle jeho slov bude maximální věk odchodu do důchodu stanoven na 67 let. „Každý rozumný člověk uzná, že důchodovou reformu tato země potřebuje,“ uvedl Jurečka. „Bude tady ve druhém čtení načten pozměňovací návrh, který to stropuje na té hranici 67 let, kam by to v tom tempu jednoho měsíce vyrostlo někdy kolem roku 2050,“ vysvětlil ministr.
Podle nového návrhu se bude důchodový věk zvyšovat postupně a pomaleji, než se původně plánovalo:
- Pro ročníky narozené do roku 1965 zůstane hranice na 65 letech.
- Pro mladší ročníky se začne věk mírně zvyšovat tempem jednoho měsíce za rok.
- Hranice 67 let by měla být dosažena kolem roku 2050.
„Změna je vedena především snahou vyhovět doporučení OECD na zkrácení doby pojištění potřebné pro vznik nároku na starobní důchod a pomoci pojištěncům, kteří ze závažných a mnohdy objektivních důvodů nemohli získat potřebnou dobu pojištění,“ vysvětlil Jurečka
.Ministr také odmítl tvrzení, že se důchody budou snižovat. Podle něj reforma počítá s jejich zvyšováním v návaznosti na inflaci a o třetinu růstu průměrných mezd. Tato úprava důchodové reformy je součástí širšího balíčku změn, které mají zajistit dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Vláda očekává, že návrh bude schválen do října, aby některé změny mohly začít platit už od ledna 2025.