Hlavní obsah
Sport

Lékař Sparty a ikona národního týmu Ladislav Šindelář: Věřím, že z MS lékařů přivezeme zlato

Foto: Česká reprezentace lékařů (se svolením)

Devětadvacáté mistrovství světa ve fotbale lékařů je tady. Turnaje se účastní celkem dvacet čtyři týmů, které jsou rozděleny do šesti základních skupin. Češi se ve své základní skupině utkají s reprezentacemi Španělska, USA a Katalánska.

Článek

Do play-off postupují všechny týmy z prvních míst a dva nejlepší týmy, které se ve skupinách umístily na druhém místě. Výběry, které se neprobojují do play-off, čekají zápasy o umístění.

Na turnaji samozřejmě nechybí ani český národní tým, který se mistrovství účastní již od roku 2013. Ačkoliv byl tehdy tým sestavován horkou jehlou, tak dokázali Češi dokráčet až do samotného finále, kde je o zlato připravil až zrádný penaltový rozstřel. Od té doby patří národní tým k favoritům turnaje, což potvrdil i ziskem zlatého hattricku v letech 2015, 2016 a 2017. Po rozpačitých pokoronavirových rocích jsou nyní Češi připraveni znovu usednout na světový trůn. V nominaci nechybí ani dlouholetá opora lékařské fotbalové reprezentace Ladislav Šindelář, uznávaný anesteziolog a lékař AC Sparta Praha.

Český tým nasbíral na WMFC mnoho úspěchů, a to včetně několika světových titulů, minulý ročník ale skončil spíše zklamáním. Vítězství na dubnovém přípravném turnaji však naznačuje, že Češi opět najeli na vítěznou vlnu. Věříte, že zopakujete dominanci z Drážďan i v Dublinu?

Snad ano, v Drážďanech byla koneckonců velmi kvalitní konkurence v podobě Němců a Poláků. Na začátek je potřeba říct, že na turnaji platí některá pravidla, která ho odlišují od klasického fotbalu. Uplatňuje se například hokejové střídání a platí i různá věková omezení hráčů. Na hřišti musejí být vždy minimálně dva hráči nad třicet a dva nad čtyřicet let. Pokud někdo věkové pravidlo poruší, znamená to technický gól. Nám do karet hraje, že nemáme kvalitní pouze první jedenáctku, ale celý tým, což nás odlišuje od konkurence. U některých týmů totiž kvalita po vystřídání znatelně klesá.

Jak funguje proces nominace? Je to stále tak, že se hráči na turnaj přihlašují sami, nebo funguje i nějaký druh skautingu, v rámci něhož národní tým například sám aktivně někoho osloví?

Nejprve počkáme, kdo se přihlásí, a poté sestavíme širší nominaci, která čítá zhruba šedesát lidí. Nikoho přímo neodmítneme, ale pokud na srazu vidíme, že kvalita nějakého hráče neodpovídá našim představám, tak se s ním o tom snažíme otevřeně mluvit. Na poslední soustředění už odjíždí pouze pětadvacet hráčů, kteří se probojují do užší nominace.

Jaký mají hráči fotbalový životopis? Je v národním týmu i někdo, kdo hrál fotbal na profesionální nebo poloprofesionální úrovni?

Letos si nominaci poprvé vysloužil Ondřej Doubravský, kamarád Ladislava Krejčího mladšího, který má zkušenosti ze třetí ligy. Oproti minulosti je tomu ale dnes již tak, že se na nějaké úrovni fotbalu věnuje každý z nás, i když je to s naší profesí velmi těžké skloubit. Rozpis služeb se totiž neptá, kdy má kdo trénink nebo zápas. Někteří se proto museli fotbalově přesunout o úroveň níž, aby to zvládali.

Foto: Česká reprezentace lékařů (se svolením)

Nelze si nevšimnout, že v nominaci figuruje poměrně velký počet ortopedů. Je to náhoda, nebo to lékaře s touto specializací k fotbalu zkrátka táhne víc než ostatní?

Ortopedové patří spolu třeba s chirurgy k těm akčnějším typům lékařů, takže je asi přirozené, že k fotbalu tíhnou. Naopak takoví internisté nebo kardiologové jsou spíše hloubavější typy, takže na ně ve fotbale tolik nenarazíte.

Když se podíváte na ostatní týmy, myslíte, že jejich kvalita koresponduje s kvalitou reprezentačních A-týmů jednotlivých zemí? Jsou například Španělé či Němci nebezpečnější než třeba Maďaři nebo Korejci?

V podstatě ano. Dříve to bylo jiné, protože na mistrovství jezdili spíše lékaři z jednoho regionu. V případě Němců to byla například Mohuč. Dnes už jsou ale reprezentace opravdu celostátní, čemuž odpovídá i kvalita. Velkým postrachem jsou teď například Britové.

Jaký mají o mistrovství a národní tým zájem média?

Českého národního týmu si média všímají, článků o nás vyšlo už mnoho a jsme za ně moc vděční. Zároveň se snažíme tým propagovat na sociálních sítích, a to i proto, abychom nalákali případné sponzory. Ačkoliv určité finanční příspěvky dostáváme, spoustu věcí si musíme hradit sami. V praxi to znamená, že hráč musí sám uhradit vyšší desítky tisíc korun, což může být zejména pro mladé absolventy velká překážka. Co se popularity samotného turnaje týče, tak mohu říct, že rok od roku stoupá, a to i díky tomu, že se rozšiřuje množství jednotlivých kategorií. V posledních letech přibyl například turnaj žen nebo turnaj hráčů nad pětačtyřicet a šedesát let.

Jak je to s diváckou kulisou?

Největší podpoře se vždy logicky těší domácí tým, jehož zápasy dokáží přilákat i tisíc diváků. Tradičně velkou fanouškovskou základnu má i Kolumbie a Polsko. Kolumbijci obvykle na místo dění přicestují i s rodinami a Poláci mají zase svoji vlastní platformu, na které zápasy vysílají. Musím ale říct, že i nás přijedou podpořit někteří rodinní příslušníci. Kolegové by nás taky rádi podpořili přímo na místě, ale kvůli naší práci to není vždy možné.

Na vašem instagramovém profilu vás podpořilo mnoho známých (nejen) fotbalistů. Bavili jste se s nimi například i o taktice? Poskytli vám i nějaké rady?

To přímo ne, vzhledem k velmi specifickým podmínkám střídání a věkovým pravidlům by se asi klasické rady nedaly v našem případě tak úplně aplikovat. Jelikož ale mezi sebou máme lékaře třeba Sparty, Baníku nebo ženského týmu Slovácka, tak se nám občas naskytne příležitost trénovat ve špičkových českých klubech, kam se na nás někteří trenéři či hráči přijdou podívat a ohodnotit naši hru. Trénovali jsme třeba na Strahově nebo na Baníku, kam nás přišel navštívit i David Lischka. Před lety jsme dokonce měli možnost hrát zápasy hned vedle tréninku Barcelony. Jednalo se o tu zlatou generaci v čele s Messim, Xavim, Iniestou a Puyolem.

Bude někde možné zápasy českého týmu sledovat?

Všechny naše zápasy by měly být dostupné na onlajny.com a později i na YouTube.

Rozpis zápasů české reprezentace (základní skupina)

Neděle 6. července 11:50 Česko-Španělsko

Pondělí 7. července 10:00 Česko-USA

Úterý 8. července 11:50 Česko-Katalánsko

Redaktorka: Terezie Šenkyříková

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz