Článek
Martine, díky že sis udělal čas na 90minut. Začněme osobní otázkou. Od kdy fandíš Liverpoolu a proč si tě získali právě Reds?
Já se vlastně označení „fanoušek“ snažím postupně zbavovat vzhledem k tomu, co dělám a co mě živí. Ale samozřejmě Liverpool tam bude vždy. Vzniklo to v éře Baroše a Šmicera. Obdivoval jsem tohle české duo a tenkrát jsem si začal číst o Anfieldu a historii klubu. Postupně jsem tam v pubertě, když jsem ušetřil pár tisíc na brigádách, začal létat. Teď už se ale vzhledem ke své práci nevěnuji Liverpoolu víc než jiným klubům z Premier League.
O Anfieldu se mluví jako o stadionu s nejlepší atmosférou, na druhou stranu slyšíme hlasy, že když se odzpívá hymna, tak to tam utichne a není to zase takové haló. Jak bys to zhodnotil ty? Je to opravdu tak skvělé, nebo je to přeceňované?
Mám pocit, že deset, patnáct let zpátky byla atmosféra opravdu lepší. Sehnat vstupenku tenkrát byla pro většinu lidí vzácnost. Pomáhaly fankluby, ale moc jiných cest podle mě nebylo. Dnes je to jiné. Pokud jste ochoten si připlatit, na Anfield se bez problému dostanete. Dva, tři zápasy v sezoně stadion opravdu vře. To jsou ty zápasy, na které chtějí chodit místní permanentkáři, kteří své místo na daný zápas nepustí. Ale jinak si myslím, že bohužel funguje to, že i letití permanentkáři vidí možnost si přivydělat ve městě, které zase tolik neprosperuje.
Karel Häring, který byl za svou novinářskou kariéru na Anfieldu třeba dvacetkrát, říkal, že před týdnem, kdy Liverpool získal titul v zápase s Tottenhamem, byla atmosféra jedna z nejlepších, co zažil. Já jsem naopak zažil zápas Ligy mistrů proti Lille, kde už o nic nešlo, a to bylo přesně tak, jak jsi říkal. Hymna, radost z gólů, ale jinak to žádné „wow“ nebylo.
Co pro tebe jako příznivce klubu bylo za tu dobu, co Liverpool sleduješ, nejvíc bolestivé?
Asi když tým spadl do průměru a měl jsi pocit, že tým vede někdo, kdo není hoden jeho velikosti, což zní hrozně a doufám, že se to k těm lidem nikdy nedostane. (smích)
S některými manažery jsem měl zkrátka problém. Jako fanoušek jsi byl zvyklý na jména jako Vláďa Šmicer, Xabi Alonso, Steven Gerrard, Pepe Reina nebo Fernando Torres, a pak ti tam začínají přicházet v určitých obdobích hráči, u kterých si říkáš, co dělají v základní sestavě nebo vůbec v Liverpoolu.
Jedním z klíčových momentů letošní sezóny Liverpoolu byl loňský konec Jürgena Kloppa. Jak vzpomínáš na éru německého manažera a jak moc ta informace o jeho konci překvapila a zasáhla tebe?
Kloppa jsem vnímal už v Borussii Dortmund. Byl hodně excentrický a líbilo se mi, že neskrýval své emoce. To je něco, čím si můžeš velmi snadno získat fanoušky. Když jsem si v Liverpoolu představil toho Kloppa, který je takový obyčejný a na nic si nehraje, říkal jsem si, že by to mohlo sedět. Za mě je to svým způsobem týpek, který se stal ve městě legendou.
Jeho odchod jsem lidsky úplně pochopil. Viděl jsem, jak upřímně na kameru začíná vysvětlovat, že pokud by neskončil teď, tak by mohlo nastat něco špatného. I v posledním díle dokumentu, který mapoval jeho konec v Liverpoolu říká: „O tým se vůbec nebojím, je připravený vyhrát něco velkého.“
Kloppův konec samozřejmě mrzí, ale všechno dobrý jednou končí. Trošku mě jen mrzí, že vzal práci v Lipsku a že teď nebyl na posledním zápase s Tottenhamem. Myslím si, že by to ještě víc dokreslilo ten krásný večer, kdy Liverpool už mohl začít slavit titul.
Hodně se říká, že Slot do jisté míry sklízí plody práce svého předchůdce. Jak moc je podle tebe Klopp podepsaný pod letošním titulem? Dá se to nějak vyčíslit?
Já bych určitě nebral zásluhy realizačnímu týmu Arneho Slota. Tým zůstal stejný a byl skvěle připravený třeba po fyzické stránce, protože víme, jak náročný fotbal hrál s Liverpoolem Klopp. Slot herní styl trošku upravil - zpomalil tempo, přidal větší opatrnost ve výstavbě hry. A právě díky těm detailům byl Liverpool ze začátku sezóny nečitelný.
Sám Slot v pozápasovém rozhovoru na hřišti poděkoval Kloppovi veřejným skandováním jeho jména. Přiznal také, že s ním několik klíčových momentů v sezóně na dálku konzultoval. Do nějakého vyčíslení bych se nepouštěl. Ano, Klopp má rozhodně zásluhu na aktuálním titulu Liverpoolu, ale rozhodně ne větší než Arne Slot.
Na Slota se během sezóny snesla větší vlna kritiky za to, že nerotuje. Třeba Gravenberch letos odehrál už více než dvojnásobek toho co loni. Jak se díváš na rotaci nového manažera? Je to něco, na čem ještě musí zapracovat?
Zrovna jméno Gravenberch je vlastně klíčové. Kdo ví, jak by to bylo, pokud by byl plně zdravý už v sezóně minulé. Slot mu dal od začátku sezóny velkou důvěru a on se vlastně stal součástí osy mužstva.
Co se týče rotace, je to něco, co mu vyšlo. Dobře, doplatil na to začátkem března, kdy Liverpool prohrál doma s PSG. Ale můžeme vidět i v další fázi Ligy mistrů, že Paříž je extrémně silná.
LFC vyhrál titul, bude z toho nějaká finanční prémie, tým půjde marketingově nahoru, takže já si troufnu říct, že si může dovolit v létě utratit zase více peněz za hráče. Pokud všichni zůstanou zdraví a tým posílí o tři nové hráče, mělo by to pomoct k řešení oné „nerotace“ Arneho Slota.
Troufl by sis trenérskou změnu od Kloppa ke Slotovi označit za jeden z nejhladších přechodů z jedné dlouholeté éry do nového období?
Je to určitě obrovský úspěch, který se nečekal. Když se podíváš na predikce expertů, tak Liverpool na titul netipoval skoro nikdo. A když se podíváš do historické tabulky manažerů, tak rychleji než Slot získali titul jen Ancelotti, Conte a Ranieri. A to jen proto, že nenastoupili oficiálně v červnu, ale až v červenci.
Mně přijde, že podtitulem této sezóny Premier League je otázka, jestli je Liverpool fakt tak silný nebo jestli jeho konkurenti byli výjimečně slabí. A to se ukáže v příští sezóně. Třeba Citizens už teď jdou zase nahoru, a to se jim navíc ještě vrátí Rodri.
Vzpomeneš si, v jaké části sezóny sis začal říkat, že Liverpool hraje o titul? A kdy jsi pak začal být přesvědčený, že titul opravdu získá?
My jsme na CANAL+ Sport dělali 27. října výjezd na Emirates s cílem udělat raport ze zápasu Arsenal - Liverpool, který skončil 2:2. Když za námi po závěrečném hvizdu přišel na rozhovor Ibrahima Konaté, cítil jsme z něho nějakou změnu. Já si pak říkal, že Liverpool zase neprohrál… to bylo v moment, kdy měli šňůru asi osmi soutěžních zápasů, během kterých byli suverénní a prostě jim to vycházelo.
Kolem Vánoc jsem to už bral tak, že by byl průšvih, kdyby to Liverpool ztratil. I co jsem se bavil s dalšími fanoušky, klíčovým momentem bylo vítězství z 1. prosince, kdy na Anfield přijel Manchester City. Byl tam vidět obrovský rozdíl v kvalitě, kdy se Liverpool ani tolik nenadřel a stejně Citizens pohodlně porazil 2:0.
Na internetu je titul degradován jako ‚PGMOL titul‘ , což znamená, že je ze sezóny, kdy byli všichni kromě Liverpoolu špatní. Může něco takového fanouškovi nějakým způsobem kazit radost z trofeje?
Myslím si, že vůbec ne. A hrozně se tomu vysmál třeba Andy Robertson, který přesně na toto reagoval. Ano, Manchester City postihla nečekaná krize, propadli se a Guardiola vypadá unavený. Ale to přece není problém Liverpoolu. Stejně jako není jejich problém, že Arsenal už několik sezón není schopný přivést kvalitního útočníka, který by „zabíjel“ zápasy.
Liverpool šestadvacet zápasů v řadě v lize neprohrál. Na Anfieldu ho porazil jen Nottingham a Fulham. Pětatřicet let si fanoušci Reds přáli, aby pro ně jejich tým tu trofej získal a mohli to s celým městem oslavit. Před pěti lety o tohle byli ochuzeni kvůli coronaviru. Ale teď se to stalo a bude se slavit.
Byla tato sezóna opravdu úspěšná? Nejsi střízlivější v tomto hodnocení s ohledem třeba na Ligu mistrů?
Je pravda, že pohárová trofej Liverpoolu chybí. A když si vezmeš, jakým způsobem vytěžil Liverpool absolutní maximum ze zápasu s Paříží, tak samozřejmě někdo může říct, že to už měli nějak ukopat. Ale vlastně je to pro Liverpool dobře. Teď si musí říct, že sice ovládli Premier League, ale nejsou nejlepší na světě. Jsou tam nedostatky a mezery.
Člověk, který fandí Liverpoolu dlouhodobě, ví, že krajní beci jsou obrovská slabina. A zrovna na křídlech má Paříž opravdu neuvěřitelnou sílu, ať už je to Kvicha nebo Doué. To jsou za mě nejlepší balleři na světě, co se týče vedení míče a techniky.
Nemůžeme přejít situaci s expirujícímo kontrakty. Fanoušci Liverpoolu tak trochu znají Michaela Edwardse a jeho „DiCapriovskou“ politiku, podle které hráči nad třicet let už nedostávají dlouholeté kontrakty. Přesto Virgil van Dijk i Salah prodloužili o dva roky. Mohou to být dva nejdůležitější podpisy pro příští sezónu?
Za mě asi určitě mohou. Pokud by ses mě zeptal, kterého hráče bych měl nechat jít z té trojky, která ještě před měsícem neměla prodlouženo, tedy Trent, Salah a van Dijk, tak bych asi řekl Trenta. Byť to nedává smysl s ohledem na věk, ale ta důležitost van Dijka, respektive Salaha je patrná na první pohled.
Tím vůbec nechci Trenta hanit. Myslím si, že ho všichni musí mít rádi za to, jak se celou kariéru vyjadřoval směrem k městu, jak je vděčný za to, kdo ho vychoval. Na to, co dokázal, se nikdy nechoval jako nějaký nafoukaný a arogantní frajírek.
Je to fakt téma, které lidem z Liverpoolu leží v žaludku. Když jsme tam byli posledně s Katkou Svitkovou, tak všichni chtěli řešit jenom Trenta. A říkali, že jestli nepodepíše, tak se tam budou přemalovávat graffiti a malby s ním.
Je skvělý, že van Dijk a Salah prodloužili, a hrozně doufám, že vybublá na povrch, proč to tak trvalo a co za tím bylo. Asi to bylo hlavně o těch penězích. Musíme zmínit, že Liverpool není historicky zvyklý dávat hráčům na platech tolik peněz. The Reds nemají problém vysolit prachy za posily, ale ta aktuální mzda Salaha je něco, co nemá obdoby. Když mu vyjdou bonusy, tak je to snad půl milionu liber týdně, což má snad na papíře jenom Haaland.
Bavili jsme se teď trochu o Salahovi. Je už pro něj s ohledem na vypadnutí z Ligy mistrů Zlatý míč ztracený?
Myslím si, že jsi to trefil. Když to otočím, pokud by Liverpool vyhrál Ligu mistrů, tak si myslím, že by Salah musel Ballon d'Or získat a nikdo by nemohl říct ani popel. Na druhou stranu, vezmi si, jak se poslední tři roky skloňuje, že Haaland nikdy nezíská Zlatý míč, protože reprezentuje Norsko. To samé by mohlo ublížit i Salahovi, protože taky reprezentuje „jenom“ Egypt.
Ale když se podíváš na ta čísla samotná, která podle mě dnes určují směr ve fotbale, je to prostě tak, že Salah absolutně vládne. Je jednoznačně nejlepším střelcem i v Evropě, pokud sečteš všechny soutěžní góly. Myslím si, že všichni budou hrát v těch zbývajících čtyřech zápasech na Salaha, aby rekord Alana Shearera z Blackburnu v ročníku 1994/95 oficiálně překonal. Hodně bych se divil, kdyby se nikde neurval a aspoň ty dvě asistence do konce sezóny nepřidal.
Salah opakovaně řekl, že je to jeho poslední sezóna, van Dijk se naopak snažil směrovat pozornost k aktuální sezóně. No a Trent to nechtěl moc rozebírat s tím, že jeho kontrakty se mediálně neřešily nikdy v minulosti a letos to nebude jiné. Zároveň po celou tu dobu vysílal směrem k fanouškům hodně smíšené signály. Jak ty čteš situaci okolo „TAA“?
Já se v tom fakt vůbec nevyznám. Myslím si, že si hrozně přál vyhrát titul. A je jen otázka, jestli to bere jako nějaké alibi, že pomohl vyhrát titul, takže ho mají nechat odejít. Že ho s nimi ještě oslaví, ale pak ať ho už nechají jít do Španělska.
Když se přepnu do fanouškovského módu, tak s tím vůbec nemám problém. Pokud chce zkusit La Ligu, tak ať si ji zkusí. Jsou hráči, kteří podle mě doteď litují, že takový krok neudělali, byť to samozřejmě nepřiznají, třeba Steve G. V Liverpoolu je hnusně, pořád tam prší, tak ať si užije taky dva nebo tři roky hezký počasí, fotbal v teple nebo větší stadion.
A když k tomu dodám i to B, tak třeba by měl Liverpool konečně pravého beka, který umí bránit. A to říkám fakt vážně. Nenapadá mě žádné konkrétní jméno. Hodně se skloňuje Achraf Hakimi, který ale taky spíš útočí, než že by bránil.
Chtěl bys, aby na Trentův post přišla nějaká prestižní náhrada jako třeba Hakimi nebo Frimpong, nebo bys byl radši, aby dostal šanci Bradley?
Bradley je sice hrozný sympaťák, ale taky to podle mě není úplně bek, který umí bránit. Ale naštvalo by mě, pokud by koupili fakt nějakou hvězdu a dali tím jasně najevo Bradleymu, že už si nekopne. Já doufám, že Bradley bude růst a stoupat na hodnotě. A třeba z něj časem taky vyroste velká osobnost.
Ale pravdou je, že nemám vůbec nápad, koho by Liverpool měl přivést. Když se podívám na v Premier League ověřená jména, tak asi připadá v úvahu Ola Aina, o kterém všichni mluví a má za sebou skvělou sezónu. Ale stačí to na Liverpool? Má správné nastavení? Na druhou stranu by nemusel stát tolik peněz. Těžko říct.
Nabízí se i otázka na hrotového útočníka, protože Darwin by měl odejít a otazník visí i nad Jotou. Skloňují se jména jako Isak, Joao Pedro z Brightonu, Gyökeres nebo třeba Ekitike. Kdo je podle tebe tou nejrealističtější variantou na hrot?
Liverpool asi nevystřelí nějakých 120 milionů liber za Isaka, byť já mám pro něj slabost. Isak je spojovaný hlavně s Arsenalem, protože ti hledají právě spíš klasickou devítku. Když se podíváš, jak hraje Liverpool, tak si úplně nemyslím, že potřebuje takového toho typického hroťáka.
Zrovna včera jsem komentoval zápas Nottinghamu s Brentfordem a obdivoval jsem to, jak Yoane Wissa pomáhá týmu svým presinkem. On vybojoval takových míčů a byl pro rozehrávku soupeře tak nepříjemný, až jsem v tom trochu viděl Kloppův styl hry. Ten hráč byl pořád ve sprintu, neviděl jsi ho se ploužit poté, co ztratili míč.
Mě třeba bude opravdu mrzet, jestli odejde Diogo. Je to univerzál, umí hrát na hrotu, z křídla nebo i falešnou devítku, mají ho tam rádi a je to takový pohodář. Podle mě si po titulu, nějakých finančních prémiích a případném odchodu Trenta Liverpool bude moct dovolit po čase koupit zase nějakou superhvězdu.
Na závěr tu mám ještě jako téma brankářskou situaci v LFC. Alisson je fantastická jednička, Kelleher je dost možná nejlepší dvojka minimálně v Premier League, a navíc v létě přijde ještě Mamardashvili. Jak se díváš na příchod právě gruzínského brankáře v kontextu toho, že Liverpool má v kádru právě skvělého a ozkoušeného odchovance Kellehera?
Po určitých letech se ve vztahu mezi klubem a hráčem můžeš dostat do fáze, kdy klub sám uzná, že pokud hráč chce hrát, bude pro něj lepší jít jinam. A to je podle mě správně. Až překvapivě otevřeně se teď o tom vyjadřoval Cláudio Taffarel, legenda a trenér gólmanů v Liverpoolu, který uvedl na pravou míru, že Alisson asi zůstane jednička a Mamradashviliho si budou připravovat v pozici dvojky.
Kelleher otevřeně mluví o tom, že už chce někde chytat jako jednička, takže ten odejde. A Víťa Jaroš by měl podepsat nový kontrakt a možná půjde hostovat do La Ligy nebo Ligue 1.
Takže až jednou Alisson skončí, tak pokud Vítězslav Jaroš zůstane, tak by teoreticky mohl krýt záda Mamarashvilimu…
Pokud budeme hodně snít a budeme to hrát jako ve FIFĚ na Playstationu, tak ano. (smích)
Z tvého pohledu je to takhle v pohodě, že vztah mezi hráčem a klubem se může takto „vyčerpat“?
Vlastně u toho Kellehera to cítím stejně jako u Kloppa. Dlouho byl poctivou dvojkou, dostával šance a ukázal, že na dvojku je ho škoda. Tak mu dopřejme kariéru, ve které může být hvězda.
Jak si podle tebe povede Liverpool v příští sezóně? Uvidíme ho zase v boji o titul a o ty nejvyšší příčky, nebo klub postihne nějaký drop-off?
Teď se samozřejmě změní i predikce expertů poté, co jsme viděli v této sezóně. (smích) Liverpool teď bude muset podle očekávání hrát o titul a bude muset patřit mezi nejlepší dva týmy Premier League. Věřím v návrat Manchesteru City, jakmile se vrátí Rodri. A i když to zní jako klišé, tak do toho hodně promluví letní přestupák, pokud třeba Arsenal koupí konkrétně Isaka. Já v to trochu i doufám, že příští sezóna bude zase vyrovnanější.
Člověk nemůže chtít všechno, teď je to skvělý v tom, jak se hraje o Ligu mistrů nebo obecně evropské poháry. Na druhou stranu v očích někoho máme asi příliš brzo rozhodnuto o titulu i sestupujících. Ono to asi nikdy není tak úplně, že se hraje na všech frontách do posledního kola. Ale vlastně je to nejhezčí, když o titul hraješ do posledního kola. Tak to bych si přál já.
Autor: Petr Illner