Článek
Francouzský tým měl po většinu utkání jasnou převahu. Sparta dokázala alespoň snížit v samotném závěru, avšak nedokázala zabránit porážce po výsledku 1:2.
Tým z pražské Letné nese dvě různé tváře. Jednu ligovou, kde z posledních pěti utkání odcházel čtyřikrát jako poražený. Tu druhou poznává fotbalová veřejnost ve sparťanském působení v Lize mistrů, byť diváka okamžitě zarazí vysoká porážka 0:5 na hřišti Manchesteru City. Před touto drtivou lekcí Sparta získala bod na hřišti německého vicemistra ze Stuttgartu. Největší slavení přišlo hned v prvním kole milionářské soutěže. Na Letnou se přijel ukázat rakouský Salcburk a utrpěl zde v Praze třígólovou smršť. Navíc se Spartě podařilo udržet pevnou defenzivu po celé utkání, díky čemuž uhájila čistý štít.
Proti Spartě se představí třetí tým uplynulého ročníku jedné z nejkvalitnějších a nejsledovanějších evropských soutěží. A tím je francouzský klub Stade Brestois, ten se před utkáním nacházel na úctyhodné sedmé příčce celé ligové tabulky Ligy mistrů. Brest zatím narazil na rakouské Sturm Graz a Salcburk. Proti stejnému soupeři, kterému čelila taktéž Sparta, Brest na venkovním hřišti nezaváhal a zvítězil vysoko 4:0.
V dresu Brestu válí pražský starý známý, senegalský forvard Abdallah Sima. Při své premiérové sezóně v nejprestižnější světové soutěži se stihl na střeleckou listinu zapsat hned třikrát, stačily mu na to pouhé tři zápasy. Sima však pro utkání nebyl k dispozici kvůli zdravotním potížím. Naposledy Brest zavítal do Německa, kde se mu postavil úřadující mistr Bundesligy z Leverkusenu. Oba kluby se rozešly smírně po remíze 1:1.
V hlavní režii Brest, obměněný trojzubec nefungoval
Letenští se svého soupeře jednoznačně nezalekli a i přes nepřesvědčivou formu z posledních týdnů se snažili vytvářet nebezpečí na útočné polovině. Týmu navíc scházeli zranění Haraslín s Birmančevičem, kteří dlouhodobě patří mezi základní stavební kameny klubu od začátku svých působení na Letné.
Aktivita obou vyslaných jedenáctek nevyúsťovala v jakékoliv vyložené příležitosti ke vstřelení branky. Ta přišla až těsně před odbitím půlhodiny hracího času. Haïdara nakopl míč na levou stranu, tam si ho našel Ludovic Ajorque a mířenou střelou jen těsně minul pravou tyč brány Petera Vindahla. Sparta tak první větší šanci Brestu odolala.
Třetí klub posledního ročníku Ligue 1 pokračoval v obléhání sparťanského pokutového území. Díky efektivnímu tlaku se postupně dostal k exekuci dvou rohových kopů. Po tom prvním se tváří v tvář Vindahlovi objevil Lala, jenže míč se mu nepodařilo kvalitně zpracovat a jeho střela ani zdaleka neměla gólové parametry. Ten následující se Brestu vyvedl o poznání lépe. Sparťané sice odvrátili původní centr pryč z malého vápna, ale to by nesměl přímo v trajektorii odkopu stát Edimilson Fernandes.
Fernandes se po zmocnění balónu rozhodl okamžitě vypálit a tvrdým dynamitem překonal vše, co mu stálo v cestě. Několik minut před přestávkou tím Brest vykročil k zisku třech bodů. Sparta dala na povedený start poměrně rychle zapomenout. Vůbec se jí nedařilo překonávat součinnou obranu Brestu, mezitím se snažila sžít s Eliasem Cobauttem na levé straně obranné trojice. Belgický stoper odehrál před ostrým startem v Lize mistrů za Spartu dohromady pouhých sto patnáct minut.
S odraženým míčem po rohovém kopu si 𝐄𝐝𝐢𝐦𝐢𝐥𝐬𝐨𝐧 𝐅𝐞𝐫𝐧𝐚𝐧𝐝𝐞𝐬 poradil a Sparta jde o poločase do šaten stavu 0:1.#NovaSport #UCL pic.twitter.com/bvSIDwerhF
— Nova Sport (@novasport_cz) November 6, 2024
Defenzivní hradba Brestu utrpěla ránu až v závěru, Spartu srazil vlastní gól
Ofenzivní trojice domácího týmu ve složení Pešek – Rrahmani – Olatunji nepřinesla kýžený efekt. Vysunutí útočníci Olatunji a Rrahmani v průběhu utkání selhávali v osobních soubojích na útočné polovině, nedařilo se jim udržet míč. Často byli obranou Brestu donuceni k náběhům do křídelních prostor. Na pohyb v těchto místech postrádali větší dynamiku a obratnost. V těchto situacích se taktéž prokázala nesmírná důležitost křídelních es Haraslína a Birmančeviče.
K reakci se po hodině hry naklonil i hlavní kouč Sparty Lars Friis. Právě omláceného Rrahmaniho, jenž nedonesl do hry požadovaný přínos, nahradil Kryštof Daněk. Pro Daňka se jednalo o další cenné minuty v tak prestižní soutěži, jako je Liga mistrů. Dříve naskočil na šestnáct minut do utkání v Manchesteru proti světovému výběru Pepa Guardioly.
Předvedená hra Sparty stále nenabírala vzestupnou tendenci. S nátlakem času, jehož do konce utkání nezbývalo mnoho, přišlo několik zaváhání. Vindahlovu rozehrávku zblokoval Ajorque a následně se zcela sám před volnou sítí zjevil střelec první branky Fernandes. Jeho pokus o zakončení byl sražen do vlastní sítě Kaanem Kairinenem. Brest nemilosrdně potrestal sparťanskou chybu a vedl již o dvě branky.
Částečnou záplatou na porážce Sparty byla branka Victora Olatunjiho v nastaveném čase. Ze všech nejlépe se zorientoval uvnitř pokutového území a vyslal nechytatelnou střelu, na niž nemohl mít brankář hostí Bizot nárok. Času však domácím fotbalistům zbývalo opravdu pramálo, Brest si tak připisuje tři body do tabulky ligové fáze Ligy mistrů díky vítězství 2:1.
Spartě se tak výrazně vzdaluje případný postup do play-off. Ten byl sice zpočátku pouhým přáním a vzdáleným snem, avšak po prvních dvou představeních se nezdál býti daleko. Predikce po losu dávaly Spartě veliké šance na vítězství právě v domácím utkání proti Brestu, což nevyšlo.
Hráč utkání podle 90 minut: Brendan Chardonnet (Stade Brestois 29)
Kapitán hostů bude ještě dlouho strašit ve snech sparťanské útočníky. V obranných soubojích prokázal prvotřídní kvalitu a nepustil soupeře k žádnému většímu ohrožení brankové konstrukce. Navíc si připsal obrovský počet zisků míče a zabránil několika slibně se rozvíjejícím situacím z pohledu domácích.
AC Sparta Praha 1:2 Stade Brestois 29 (0:1)
Branky: 90+2. Olatunji (Sadílek) – 37. E. Fernandes, 79. Kairinen (vla.)
Karty: ŽK: 69. Ryneš (SPA) – 23. Ajorque (BST)
Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 1:7. Střely mimo: 2:7. Rohy: 3:6. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 9:7.
AC Sparta Praha: Vindahl – Vitík, Panák (C), Cobbaut – Wiesner, Laçi (85. Suchomel), Kairinen (85. Solbakken), Ryneš (85. Sadílek) – Pešek (78. Tuci), Olatunji, Rrahmani (64. Daněk).
Náhradníci: Vorel, Surovčík – Ross, Pavelka.
Trenér: Lars Friis
Stade Brestois 29: Bizot – Lala, Chardonnet (C), Coulibaly, Haïdara – Lees-Melou – Mahdi Camara (81. Martin), Doumbia (81. I. Saláh), E. Fernandes (81. Magnetti) – Ajorque, Baldé (74. Lage).
Náhradníci: Coudert, Jauny – Amavi, Camblan, Del Castillo, Faivre, Le Cardinal, N’Diaye.
Trenér: Éric Roy
Rozhodčí: Balakin – Berkut, Zaporoženko (UKR)
Diváci: 18 033
Autor: Matěj Bukáček