Článek
Během naší letošní dovolené v Egyptě jsem měl možnost se pobavit s místním delegátem o tamních poměrech i o jeho vlastním osudu. Většina Čechů si uvědomuje, že je Egypt chudá země, ale málokdo si dokáže představit, jak moc. O to důležitější je se již v útlém věku rozhodnout, jakým směrem se vydat.
Egypťan s češtinou je vítaná vzácnost
Po příletu na mezinárodní letiště v Egyptě nás přivítal delegát Mahmut. Mladý vzdělaný Egypťan plynně hovořící česky. Uvedl nás na hotel, pomohl s ubytováním a byl připraven vyřešit s personálem hotelu veškeré problémy, které nás během pobytu mohly potkat.
Mahmut byl po celou dobu našeho pobytu v recepci hotelu a vždy byl velmi zdvořilý, v podstatě i celý personál hotelu byl velmi milý. Jedno ráno jsme s Mahmutem seděli na hotelovém baru a při šálku kávy se bavili kromě dovolené také o životě v Egyptě, i něco ze soukromí našeho delegáta.
Náš rozhovor jsme začali otázkou, jestli byl někdy v České republice a kde se naučil tak perfektně český jazyk. „V České republice jsem nikdy nebyl, ale rád bych se tam někdy podíval,“ odpověděl Mahmut a pokračoval: „česky jsem se naučil na univerzitě. Všichni moji spolužáci se mi vysmívali, když jsem si vybral češtinu jako jazyk který chci studovat. Většina si zvolila angličtinu, ale já nechtěl jít s proudem a vybral jsem si vzácný jazyk.“
Smáli se mu, ale věděl, proč to dělá
Mahmut se ale nyní může smát svým spolužákům, jelikož díky češtině má mnohem větší kariérní možnosti, než jeho spolužáci, kteří studovali angličtinu. „Když jsme studovali poslední ročník, přicházeli k nám do školy často různé pracovní agentury a vybírali si schopné a jazykově vybavené jedince,“ vysvětluje náš delegát jak se dostal ke své první práci a pokračuje: „zájem o anglicky mluvící studenty byl sice velký, ale výběr z nich byl mnohem větší. Oproti tomu pracovní agentury, které chtěli česky mluvící, neměly na výběr z tisíců studentů a v tento okamžik se o mě začaly vyloženě prát.“
Dnes má Mahmut vysněnou a na egyptské poměry nadstandardně placenou práci. V hlavní sezóně se pohybuje kolem českých turistů v přímořských destinacích a ve vedlejší sezóně dělá průvodce v historických městech Egypta. Pro práci průvodce a delegáta ale nestačí znát pouze český jazyk, je potřeba se orientovat také v české historii, kultuře a politice. „Mám celkem slušně nastudovanou i Českou republiku jako takovou. Je to důležité k pochopení kontextu některých dotazů od turistů. Znalost české historie a poměrů v České republice mi také pomáhá vysvětlit některé egyptské odlišnosti,“ vysvětluje Mahmut a dodává: „například vím, že v České republice je průměrná mzda něco přes čtyřicet tisíc korun, což je skoro desetinásobek Egyptské průměrné mzdy. Já jsem například placen českou cestovní agenturou, takže moje mzda je na egyptské poměry velice nadprůměrná, ale moji bývalí spolužáci takové štěstí nemají. A na takových příkladech se dá dobře demonstrovat, jak velký rozdíl je mezi životem v Česku a tím v Egyptě.“
Mahmut žije v Alexandrii, což je oblast Egypta, která je životním stylem velice podobná Evropě. Na Egyptské poměry je zde draho a žijí zde převážně bohatší lidé. Navíc je tu výjimečná volnost ohledně oblékání žen. „Moje manželka je stejně jako většina žen v Alexandrii zaměstnaná a žije svobodným životem bez zahalování,“ líčí skutečnost v jeho rodném městě Mahmut. „Tyto ženy jsou tzv. beduínky. Neznamená to, že by nebyly věřící, ale chovají se asi tak jako křesťanky v Evropě,“ uzavírá téma delegát.
S Mahmutem jsme následně probrali ještě detaily ohledně míst, která v Egyptě stojí za to navštívit a zanedlouho se rozloučili.
Jsme vděčni za Mahmutův čas. Dovolil nám nahlédnout do poměrů Egypťanů mnohem víc, než jsme čekali. Z dovolené jsme si tak odvezli nejen zážitky a opálení, ale také poučení, že ne vždy je tou správnou cestou jít s proudem. Kdyby se tenkrát nechal Mahmut zviklat posměšky svých spolužáků a dal by přednost angličtině před češtinou, dnes by možná nebyl tam, kde je.