Článek
Tyto výzvy se často šíří virálně na platformách jako TikTok, Instagram, YouTube nebo Facebook. Některé výzvy mohou být neškodné, ale jiné představují vážné riziko pro zdraví a bezpečnost, a to zejména pro dospívající děti.
Výčet některých dalších výzev přinesly například servery Linka bezpečí či E-bezpečí, a u některých zůstává opravdu rozum stát.
Cinnamon Challenge
Účastníci musí spolknout lžíci skořice bez vody. Skořice je suchá a dráždivá pro plíce, což může vést k nebezpečí dušení, kašle, zvracení a poškození plic.
Tide Pod Challenge
Výzva spočívala v tom, že účastníci konzumovali kapsle na praní prádla (Tide Pods), což je extrémně nebezpečné. Chemikálie v kapslích mohou způsobit otravu, popáleniny v ústech a žaludku a další zdravotní komplikace.
WFLA News Channel 8 této výzvě věnoval reportáž, ve které jsou některé z pokusů možné vidět.
Největší boom tato výzva zažila dle serveru E-bezpečí mezi lety 2016-2017 a ještě v roce 2019 bylo v USA nahlášeno 39 případů otravy po záměrném požití kapslí na praní.
Choking Game
Tato výzva zahrnuje záměrné omezování dýchání za účelem dosažení krátkého pocitu euforie. Výsledkem však může být nedostatek kyslíku v mozku, mdloby nebo i smrt.
Jak uvádí server E-bezpečí, stojí tato výzva za mnoha tragickými úmrtími dětí, protože je založena na různých druzích škrcení (pásek, švihadlo, provaz). Stejný server navíc zmiňuje průzkumu Williams County - Ohio, dle kterého si v tomto regionu výzvu vyzkoušelo 11 % dětí ve věku 12-18 let a 19 % dětí ve věku 17-18 let.
Děti, které tuto výzvu podstupovaly, měly krvavé oči, časté bolesti hlavy či známky škrcení na krku.
Salt and Ice Challenge
Tato výzva zahrnuje nanesení soli na kůži a následné přiložení ledu, což vytváří extrémní chlad. Může to vést k popáleninám, omrzlinám a poškození tkání.
Jak taková výzva vypadá, můžete vidět například na videu zveřejněném na YouTube.
Benadryl Challenge
Účastníci berou vysoké dávky léku Benadryl, což může vést k halucinacím. Vysoké dávky tohoto léku jsou však nebezpečné a mohou způsobit srdeční problémy, záchvaty nebo dokonce smrt.
Server Psychiatrist v této souvislosti píše o smrti třináctiletého chlapce Jacoba Howarda Stevense z Greenfield, který v rámci výzvy spolykal až 14 pilulek najednou. Nejedná se bohužel o jediné úmrtí v rámci této výzvy.
Blue Whale Challenge
Tato extrémní výzva byla obzvláště kontroverzní, protože se údajně skládala z několika úkolů, které zahrnovaly sebepoškozování, a finální úkol vedl ke spáchání sebevraždy.
Jak ale uvádí server BBC, pravdou je, že hra neexistovala, dokud se o ní nezačalo psát v médiích.
Tento hoax odstartoval příběh Riny, která sdílela den před svou smrtí selfie. Když poté spáchaly sebevraždu další dvě dívky, zjistilo se, že byly ve stejných on-line skupinách, ve kterých se mluvilo o modrých velrybách. Právě z toho vznikl hoax o tom, že existuje výzva s tímto názvem, která nutí teenagery do plnění úkolů a následně je donutí k sebevraždě.
Teprve poté, co se této výzvě, která vlastně ani neexistovala, věnovala velká mediální pozornost, začaly se objevovat hry s tímto názvem, které kopírovaly to, co se psalo v médiích.
Piercing challenge
Jistě jste zaznamenali výzvu, kvůli které nemocnice Motol ošetřila již pět dětí. Ty se inspirovaly tzv. piercing challenge.
Výzva vypadá neškodně - děti pomocí kuličkových magnetů imitují například piercing v jazyku. Děti ale v rámci výzvy magnety spolkly. Dvě z nich musí na operaci.
Nemocnice Motol v této souvislosti připomněla případ osmiletého chlapce, který na základě této výzvy omylem spolkl dokonce osm magnetů a zemřel.
Falešný piercing v jazyku se stal nebezpečným tiktokovým trendem. Pražská Fakultní nemocnice Motol kvůli němu pečuje o 5...
Posted by ČT24 on Saturday, October 5, 2024
Jak děti ochránit před nebezpečnými výzvami?
Rodiče by měli informovat děti o rizicích nebezpečných výzev a důsledcích, které mohou mít.
Důležité také je mít přehled o aktivitách dětí na sociálních sítích, což může pomoci identifikovat potenciálně nebezpečné chování.
Velkou výzvou pro rodiče je pak naučit děti, jak odolat tlaku vrstevníků. Je důležité, aby pochopily, že se nemají nechat zatáhnout do nebezpečných situací.
Zdroje: Linka bezpečí, E-bezpečí, BBC, Psychiatrist, YouTube, Nemocnice Motol, Facebook