Hlavní obsah
Názory a úvahy

Energetická bezpečnost - pojem, kterým se ohání skoro všichni

Foto: Adam Palouda

Black-out podle AI (vygenerováno pomocí Microsoft Copilot)

O energetické bezpečnosti slýcháme často a ze všech stran. Zajímavé je, že se tímto termínem ohání zastánci jádra, zastánci OZE i zastánci fosilních paliv.

Článek

Pojďme si probrat, co je energetická bezpečnost a kdo má v debatě o ní pravdu. Ministerstvo průmyslu a obchodu vnímá energetickou bezpečnost jako schopnost státu zajistit si dostatečně množství energetických surovin za ekonomicky přijatelnou cenu (zdroj). To je podle mě celkem srozumitelná definice a budu se jí zde držet. Jiné definice ještě požadují, aby při získání těchto surovin byl brán ohled na životní prostředí. To se mi popravdě zdá trochu přilepené a osobně bych spíš životní prostředí zohledňoval zvlášť.

Už velmi dlouhou dobu je v ČR energetická bezpečnost natolik dobrá, že stabilní dodávku všech druhů energie (elektřina, teplo, pohonné hmoty…) považujeme za naprostou samozřejmost. Když nedávno v bytovce, kde bydlím, vypadl na pár hodin proud kvůli poruše vedení, byl to pro mnoho mých sousedů naprostý šok. Asi nepotřebuji podkládat žádným zdrojem tvrzení, že dlouhodobější celostátní výpadek elektřiny by naprosto ochromil naše fungování. Každý si může sám představit, co všechno by nefungovalo a jak by to asi dopadlo. Přestala by fungovat většina veřejných služeb, ztratili bychom naše obvyklé zdroje informací, nefungovaly by nemocnice ani obchody, v bytech bychom měli tmu a zimu… Ztratili bychom také dodávku čisté vody, protože vodovodní sítě potřebují čerpadla, poháněná elektřinou. U kritické infrastruktury jsou zpravidla zajištěny náhradní zdroje elektřiny, ale ty zajistí pouze omezený provoz a jen dokud jim nedojde palivo. Tvrdí se, že po dvou týdnech bez elektřiny by došlo k úplnému kolapsu společnosti (zdroj). A takovým scénářům bychom se rozhodně měli snažit zabránit.

Proto je nutné usilovat o to, aby naše energetická bezpečnost byla nadále co nejvyšší. Dosáhneme toho především správnou volbou zdrojů naší energie. A tady dochází k neshodě:

„Musíme stavět OZE a jezdit v elektromobilech, abychom nebyli závislí na fosilních palivech ze zahraničí a aby nás nestrašily jaderné elektrárny!“ Hlásá příznivce OZE.

„Musíme zůstat u uhlí a spalovacích motorů, abychom nebyli závislí na počasí!“ Prohlašuje zastánce fosilních paliv.

„Jádro je jediný zdroj, který je stabilní, čistý a bezpečný!“ Tvrdí zastánce jaderné energetiky.

No a kdo z nich má pravdu? Možná, že všichni. Ukazuje se, že podobně jako v investičním portfoliu je i v energetice důležitá diverzifikace. Je třeba zvolit správný energetický mix. Ten nemusí být pro všechny státy stejný a neexistuje jedna správná odpověď. Zato bohužel existuje opravdu hodně špatných odpovědí.

Jaké zdroje poskytují nejvyšší energetickou bezpečnost podle vás?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám