Článek
Tento článek vzniká speciálně pro ty, kteří by se z České republiky rádi vydali k moři do Polska a oslovili mě na Facebooku o radu.
Osobně mám zkušenost se životem v Trojměstí, tedy u pobřeží města Gdaňsk. V Polsku se ale můžete vydat kamkoliv podél moře. Populární destinace jsou pak také:
Kolobřeh
Svinoústí
Leba
Před koupí jízdenky doporučuji projít možnosti ubytování a míst, která jsou pro vás nejvíce vhodná. Zároveň si zjistěte, zda je poblíž vlaková stanice. Minulý rok jela má rodina za mnou do Polska a ubytování měla v Jestřábí Hoře, kde to je sice skvělé a pláže kouzelné, nicméně dané místo nemá vlakovou stanici…
Osobně vlaky v Polsku využívám a jsou za mě na mnohem lepší úrovni než jinde v Evropě - z mé zkušenosti. Především pokud jde o vlaky ICE, kde si rezervujete sezení. Jídelní vůz funguje bez problémů, dokonce i toalety jsem vždy zažila čisté - a to tedy platí o celém Polsku. Klaním se v tomto směru tomuto národu a jejich čistotě.
Regionální vlaky fungují bez místenek a tam platí, že sedí ten, kdo nastoupí dříve. Nemusí to tedy být vždy vhodná volba na delší časový úsek.
Má cesta z České republiky do Polska většinou začíná v Liberci. Zde máme výhodu, protože odsud jezdí Flixbus do Polska (taktéž z Prahy) a kombinuji trasu - Liberec - Wroclaw a z Wroclawi pak jedu vlakem do Sopot/Gdaňsku.
Pokud byste chtěli jen rovnou vlakem z ČR, doporučuji se podívat na webu ČD nebo se zeptat na nádraží, zda nemůžete na cestu do Polska využít výhodné tarify. Například v Trojzemí máme často výhodné jízdenky na cestování mezi českými, německými a polskými regiony.
Nicméně… možná se vám vyplatí rovnou kupovat jízdenky u polských drah. V sezóně mohou být vlaky dražší, ale cenově mi přijdou polské vlaky výhodnější než ty české. Například v zimě jsem jela do Gdaňsku z Wroclawi 1. třídou jen za 12 EUR. Ale takové ceny v létě spíše nečekejte.
Long Short Story, doporučuji:
Vyberte si polské pobřeží, kam byste rádi vyrazili.
Podívejte se na nabídky ubytování.
Podívejte se, zda je v blízkosti ubytování vlakové nádraží.
Následně se podívejte na spoje - kromě polských drah výslovně doporučuji pro hledání jízdních spojení a zároveň pro nákup jízdenek aplikaci KOLEO. Výhodou je, že ji můžete mít i v češtině. Můžete se podívat, zda nedaleko od vás nejede Flixbus do polských měst a cestu si nakombinovat, kolikrát tím i ušetřit.
V aplikaci si zadáte startovní stanici v Polsku a cílovou, rovnou se vám ukáží spoje, cena i možnost nákupu jízdenek. Pokud by se stalo, že zakoupenou jízdenku nevyužijete a budete to vědět včas, jednoduše v aplikaci jízdenku stornujete a peníze se vám vrátí bez starostí.
Pokud ale máte nedaleko Prahu a můžete se přizpůsobit letovému řádu, mrkněte na Ryanair. Od minulého roku létá do Gdaňsku za pár korun. Kromě Gdaňsku (a Sopot, Gdyně) můžete vlakem vycestovat kamkoliv k moři v okolí. S dětmi pak určitě oceníte poloostrov Hel a jeho fokárium (záchranná stanice pro tuleně).
ODKAZY:
Ačkoliv budu pravděpodobně nakonec více na cestách a obsah se bude měnit, můžete sledovat mou FB znovuaktivní stránku Pojeď do Gdaňsku. O velká moudra se tam nedělím, ale třeba tam nelznete inspiraci pro vaše výlety. Zároveň mě tam můžete i kontaktovat v případě dalších dotazů.
O Polském přímoří napsal i Pavel Trojan z Polského institutu v Praze. Omrknout jeho průvodce můžete třeba na Databázi knih.
Poznámka: Tento článek je kopií mého příspěvku na mém vlastním webu.
Adlaheid