Hlavní obsah

Nenávidím to, nedívám se na to a přesto musím za tu zvrácenost platit

Foto: Jiří Zelenka Wikimedia Commons CC-BY-SA-4.0

Pieta kvůli obětem masové vraždy v Praze vzbuzuje velké emoce

Značnou vlnu emocí vzbudilo rozhodnutí České televize odložit vysílání druhé řady kriminálního seriálu Stíny v mlze, protože se ve třetí epizodě střílí ve škole.

Článek

Veřejnoprávní stanice, v poslední době čelící kritice ze všech stran, tak nechtěně otevřela diskusi na téma neúnosného množství kriminálních seriálů, které neustále natáčí a vysílá. Debaty, odehrávající se na sociálních sítích, naplno odhalily, že nezanedbatelné části diváků to už hodně vadí. Celkově si stěžují na to, že program ČT tvoří „samé krimi, násilí či války“. Mimo jiné naráží nejen na vysílání stanice ČT 1, ale také ČT 2, které se proto přezdívá „válečná“ (na paškál si ji mimochodem vzal i satirický pořad „Šťastné pondělí“). Někteří si myslí, že kriminálky mohou inspirovat psychicky labilní jedince a mají bohužel pravdu. Celá řada studií dokazuje, že násilí ve filmu či televizi může negativně ovlivnit především nejmladší část televizního publika. To v nich nachází nejen inspiraci, ale také se postupně stává vůči násilí apatickým.

Všude samá vražda a zvrácenost

Už mi také ty nekonečné kriminálky lezou krkem. Z České televize pořád teče krev a padají mrtvoly. Nenávidím to, nedívám se na to a ještě jim za to musím platit,“ rozhořčila se na sociálních sítích například Anna H. „Pak se všichni diví, že jsou děti zvyklé na násilí jako na běžnou věc. Ještě by to chtělo dostat více násilí do Večerníků,“ reagují ironicky manželé M. Monika se ptá, proč se vlastně takové filmy vůbec natáčí: „Všude samá vražda a zvrácenost. Dopoledne pustíte dítěti televizi a než najdete něco normálního, aspoň jednou uvidí mrtvolu nebo porno.“

Zase šaškárna?

Nutno ale dodat, že souboj názorů také ukazuje, že množství Čechů už kriminální filmy a seriály považuje za zdroj pobavení. To je samozřejmě alarmující, právě proto, že vyvolávají vůči násilí apatii. Ostatně, někteří z nich na odložení premiérové řady Stínů v mlze otráveně reagují: „Jak dlouho se pořád bude něco rušit kvůli FF UK. Už je to trapné!“ „To je zase šaškárna.“ Jiní zase kriminálky obhajují s tím, že řada z nich je oceňovaná (jako například polský seriál Učitel, kde se také střílí ve škole) a argumentují, „že se na to lidi nejvíc dívají“, a proto se točí další a další.

Docent

A mají pravdu. Veřejnoprávní Česká televize pravidelně poráží svoji konkurenci kromě pohádek především kriminálními seriály. Tím nejúspěšnějším se za loňský rok stal Docent, v němž byli navíc vyšetřovatelé ukazováni jako arogantní hulváti a šovinisté. Diváci si navzdory tomu pochvalovali, že se u něj „výborně bavili a  vrněli blahem“. A když ho Česká televize vysílala, v pravém rohu obrazovky se objevilo poděkování koncesionářům, že „bez jejich poplatků by tento pořad nevznikl“.

Adéla Hofmanová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz