Článek
Michael Kocáb, Vilém Čok a Michal Pavlíček nicméně po vynesení rozsudku u Obvodního soudu pro Prahu 1 nemohli uvěřit tomu, co slyší. Za všechna příkoří, která jim dva příslušníci komunistické STB způsobili, totiž tito, stále žijící obžalovaní, dostali pouze dvouletou podmínku a peněžité tresty ve výši osmnáct a patnáct tisíc korun.
Šokující kauzu tento týden připomněl publicistický magazín České televize Reportéři ČT. Dnes si už jen věrní fanoušci Pražského výběru, který byl v době totalitní éry naprostým zjevením na české hudební scéně, vzpomenou, že byla začátkem 80. let činnost této nejoblíbenější rockové formace u nás zakázána pod záminkou, že představují protistátní živel. STB proto všem členům Výběru znemožnila jakoukoliv činnost a způsobila jim tím fatální finanční a osobní problémy.
Kulturní smrt
Michael Kocáb ještě v soudní síni prohlásil: „My jsme říkali, že nejsme jako oni, takže my nemáme žádné tendence, abychom navrhovali zvýšení trestu odnětí svobody. Oni by nás zavřeli, až bychom zčernali. Ale co se týče toho peněžitého trestu, to se musím smát, protože to vlastně znamená, že to prochází, že to nevadí.“
Zmínil přitom, že zákaz činnosti pro ně znamenal kulturní smrt, protože všechno skončilo rázem a úplně stoprocentně. Přiznal se, že brzy mu došel i smysl pro humor. A Vilém Čok se reportérům svěřil, že po zákazu prožil měsíce v hluboké depresi: „My jsme byli úplně odříznutí od příjmů. Mě živili dva roky rodiče. A to jsem měl malý dítě a ženu.“ Postěžoval si také, že musel chodit na výslechy: „A dokonce chodili i ke mně domů. Dodnes si kladu otázku, proč po nás takhle šli.“
Vnitřní nepřítel
Michal Pavlíček si zase vybavil, že STB na Pražský výběr předem chystala léčku, sledovala vyprodané koncerty, natáčela si je a dokonce tajně prohledávala šatny. Vůbec poslední koncert, který skupina odehrála, byl předčasně ukončen a hudebníci byli odvezeni na policii. Poté jim byly odebrány tzv. umělecké kvalifikace, bez nichž nemohli dále účinkovat, vystupovat na koncertech ani v médiích, vydávat desky a jejich skladby se nikde nemohly hrát. To vše po záminkou, že je Pražský výběr vnitřní nepřítel, propagující západní způsob života.
Michal Kocáb se prý původně domníval, že se jejich zákaz bude řešit před soudem hned po roce 1989: „To jsme se šeredně mýlili, potom se nad tím zavřela voda a nikdo z nás nepředpokládal, ani v těch nejfantasknějších snech, že se to ještě vrátí.“
Nakonec se ještě se zamyslel: „Jak to měli odstíhat ti soudci a prokurátoři, kteří byli sami namočeni v těch komunistických perzekucích?“
Adéla Hofmanová
Zdroj: Reportéři ČT