Článek
Nemluvě o tom, že patří k těm jejím výjimečným aktérům, díky jimž se česká verze StarDance liší a většinou jde o změny kýžené. Díky svému smyslu pro humor i odvaze být v dnešní době nekorektní, patří jeho vtipné bonmoty a narážky „na tělo“ k těm nejlepším momentům večera. Dokonce si do původního britského formátu už několikrát rýpnul. Posteskl si třeba, že pokud chce Česká televize něco změnit nebo udělat podle svého, musí to konzultovat s majiteli licence, britskou veřejnoprávní stanicí BBC, a že to leckdy vůbec není jednoduché. A že mu zrovna není po chuti závěrečné vyřazovací „kolečko“, je evidentní.
V mantinelech BBC
Skutečnost, že StarDance přísně podléhá bibli BBC, potvrzuje i kreativní producentka České televize Lucie Kapounová. Ta například v rozhovoru pro Idnes.cz prozradila, že některé nutné změny ve StarDance musí Česká televize i rok dopředu konzultovat s britskými partnery: „Vše, co děláme, musí vycházet pravidel a mantinelů, které určuje právě BBC,“ zmínila. Týká se to třeba náhrady účinkujících, pokud některý z nich z různých důvodů odstoupí, jak se to letos stalo v případě spisovatele Patrika Hartla. Mimochodem na zábavné a břitké dialogy, které s ním vedle Marek Eben, se těšilo mnoho diváků a litovali, že svérázný spisovatel předčasně skončil.
Český originál
Marek Eben tento týden také připomněl, že v podstatě všechny soutěžní pořady, které ČT vysílá, jsou zahraniční. Když se ho ve vánočním speciálu magazínu Hobby naší doby zeptala Jiřina Bohdalová, jak vzpomíná na úspěšný pořad O poklad Anežky české, v této souvislosti mimo jiné zmínil: „To je unikát. Všechny ty show, které vidíš teď, jsou převzaté formáty ze zahraničí, ale Anežka byla český originál.“.
Navíc si pochvaloval ten luxus, že se každý měsíc mohlo natáčet na jiném zámku, které v té době byly státní a jejich kasteláni měli zájem, aby se díky tomu zvýšila návštěvnost. Což se podařilo.
Navíc byla tato, ve své době nesmírně populární soutěž, která se vysílala deset let (1993-2003), také herecky dobře obsazená a objevilo se v ní mnoho skvělých umělců: „Protože, přece jenom, když ti zavolají a řeknou ti, že máš hrát Přemysla Otakara II., tak je to něco jiného, než když ti nabídnou soustružníka Vomáčku,“ vtipkoval Eben.
Hvězdy Na plovárně
Bohdalová poté zavedla i řeč na další úspěšný, původní pořad ČT, který Eben moderuje již pětadvacet let, jedinečnou talk show Na plovárně. Marek zavzpomínal, že mu jednou zavolal tehdejší dramaturg České televize Čestmír Kopecký a zeptal se ho, co by chtěl dělat v televizi: „Toužíš, aby ti někdo tuhle otázku položil,“ svěřil se Eben otevřeně Jiřině Bohdalové. Kopeckému prý odpověděl, že by si nejraději povídal s lidmi. „Ono se ti to neomrzí. Každý ten člověk má jiné povolání, jiný příběh a každý ten příběh je svým způsobem fascinující,“ vyprávěl své kolegyni nadšeně.
Tak si s Kopeckým plácli a dnes už má talk show Na plovárně více než 940 epizod. Zatímco tento původní tuzemský pořad nevychází z žádné zahraniční předlohy, objevilo se v ní už mnoho slavných zahraničních osobností, ať už jde o filmové hvězdy, režiséry, spisovatele, hudebníky či sportovce. Mezi ty nejvýznamnější patřili Bill Gates, William Styron, Robert Fulghum, Sting, Isabella Roselliniová, Harvey Keitel, Michael York, Robert Redford, Richard Gere, José Carreras, Reinhold Messner, Usain Bolt a mnoho dalších celebrit.
Mimochodem, není bez zajímavosti, že na Ebenovo moderování StarDancenepřišla ve svátečním rozhovoru s Jiřinou Bohdalovou vůbec řeč.
Adéla Hofmanová
Zdroj: