Článek
Snad každý den se v médiích objevují varování před narůstající drzostí a vynalézavostí podvodníků a různých „kyberšmejdů“, útočících na naše peníze. Co vše si mohou v našem systému, který bohužel tyto šokující podvody umožňuje, dovolit, názorně ukazuje novinka ČT Tohle radši nezkoušejte. Je jen škoda, že je její název dosti zavádějící a málo alarmující. Minimálně by měla na diváky apelovat, aby to, co se v ní odehrává, ne raději, ale určitě nezkoušeli.
A co banky?
Nemluvě o tom, že hned první epizoda, nazvaná Falešný bankéř, vyvolává několik zásadních otázek. Jak je například možné, že podvodníci mohou používat naprosto stejná telefonní čísla a jména jako vaši skuteční bankéři nebo dokonce reálně existující policisté? Co na to říkají mobilní operátoři, jimž platíme za předražené služby nemalé částky, či policejní šéfové, to se bohužel v jinak zajímavě natočeném pořadu nedozvíme.
Stejně nezjistíme, jakou zodpovědnost, za to, že vás nějaký gauner napálí, vlastně nese vaše banka? Pro leckterého diváka je nejspíše šokující, když názorně uvidí, jak se na mobilním telefonu hlavní aktérky, sympatické Julie, hrající roli oběti, objeví oficiální číslo ČNB. Její zaměstnanec poté vytipovanou dívku dosti věrohodným způsobem varuje, že byl napaden její bankovní účet. Ale vnucuje se otázka: neměly by to být především peněžní ústavy, kdo by jakýkoliv pokus o zneužití jejich jména či vytvoření věrohodně vypadajícího, avšak falešného webu, okamžitě odvracely, aby k podobným podvodným pokusům vůbec nemohlo dojít?
Nevýhodný úvěr
Neméně zarážející je, že autoři bezesporu užitečného veřejnoprávního formátu nakonec Julii dovedou do pobočky její banky (což je samozřejmě nejlepší způsob, jak si v ní ověřit, zda se jedná o podvod či nikoliv). Jenže ji pomocí sofistikovaných manipulativních technik přimějí, aby na pobočce vybrala všechny peníze ze svého účtu a navíc si v ní vzala maximální možný úvěr, což pod tlakem učiní, i když je to pro ni samozřejmě nevýhodné. Samotnou mě překvapilo, kolik mi půjčili, přiznává Julie s balíkem tisícovek v ruce. Také moment k zamyšlení…
Diváci se nakonec jenom ke svému velkému překvapení dozví, že pracovníci bank mají problém takový podvod detektovat a že je identitu bankovních podvodníků těžké vypátrat.
Ve finále sice bankovní úřednice Julii radí, co má v podobné situaci dělat a nabádá ji, aby si vše ověřovala a nikomu neposkytovala svoje přihlašovací údaje, ale jak je možné, že jsou terčem podvodu samotné velké tuzemské banky, které mají mnohem větší možnosti, jak se bránit, to už ke škodě věci nijak nevysvětluje.
Adéla Hofmanová
Zdroj: Česká televize