Článek
Šéfové ČT si nejspíše příliš pozdě uvědomili, že výsledná podoba šestidílné minisérie, jejíž hrdinkou je dcera významného českého novináře, spisovatele a vlastence K. H. Borovského Zdeňka Havlíčková, vzbudí nemalé kontroverze. A tak ji pro jistotu neodvysílali, jak tomu v podobných případech bývá, v nedělním hlavním čase, ale ve všední den. Dokonce až po novém italském seriálu Srdce, který překvapivě Dceru národa „porazil“, byť ani on nedokázal překročit kýženou milionovou hranici počtu diváků, a zůstal hluboko pod ní. Navzdory tomu se stalo Srdce nejsledovanějším středečním pořadem, zato Dceru národa navíc pokořila obskurní reality show Výměna manželek na Nově a seriál televize Prima Pod hladinou.
Parodie na historii
Je zajímavé, že tentokrát nezafungoval ani obvyklý rituál diváků ČT, kteří nové historické či detektivní seriály nebo pohádky ze zvědavosti zhlédnou v hojném počtu, aby je pak na sociálních sítích s gustem rozcupovali. Dcera národa jim tentokrát nestála ani za to. Z několika málo ohlasů na Facebooku České televize je nicméně patrné, že ti, co Dceru národa přetrpěli, protože něco tak příšerného dlouho neviděli, ji považují za promarněnou šanci, parodii na historii či další výchovně propagandistický škvár. A těch pár, co ji přijali s velkorysou tolerancí, si alespoň stěžuje na současný super prima jazyk a zahraniční moderní hudbu.
Nemají licenci
Někteří upozorňují na skutečně skandální fakt, že si Dceru národa nemohli přehrát na iVysílání, kde jim ČT oznámila, že k tomu nemá licenci! Zato zahraniční Srdce přehrát možné je. Zřejmě je to oběť za to, že tato minisérie vznikla v koprodukci s italskou placenou streamovací platformou Canal+, která ji odvysílala již loni.
ČT se tak podřídila nejen byznysu, ale i současným neblahým trendům, jež dovolují nakládat s historií, pod záminkou údajné korektnosti, dosti svévolně. Osobně jsem měla co dělat, abych televizi nevypnula hned poté, co jsem viděla, jak autoři zkarikovali většinu mužských postav, včetně Palackého. Nejenže vypadají odpudivě, ale chovají se většinou jako nekňubové, kteří se rozhodli, že převychovají vyvolenou dceru národa podle svých plánů a dokonce urputně brání její lásce k bohatému šlechtici, navíc cizinci.
Promarněná šance za 50%
Bohužel jde opravdu o promarněnou šanci, protože jak zdařilá výprava s nádhernými interiéry, tak obsazení mimořádně talentované (a Zdeňce Havlíčkové docela podobné) Antonie Formanové do hlavní role, si zaslouží body k dobru. Kvůli tomu, že se však tvůrci Dcery národa snaží být za každou cenu „cool“ si jich od diváků i kritiků vysloužili jen kolem padesáti procent.
Adéla Hofmanová
Zdroje: