Hlavní obsah
Rodina a děti

Vnučka se bojí, že umřu. Může za to druhá babička

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels/Onur Maristo
26. 10. 16:42

Sedmiletá Adélka se dostala do fáze panického strachu. Strachu ze smrti. Sdělení její babičky ji vyděsilo natolik, že se uzavřela.

Článek

Děti samozřejmě časem zjistí, že život není nekonečný a přijde den, kdy všichni opustíme tento svět. Jak ale dítě na tuto smutnou událost připravit? Babičce Adélky se to tedy moc nepovedlo.

Jedna z babiček dívenky nemluvila v její přítomnosti o ničem jiném, než o stáří a o smrti. Ačkoli nebyla nemocná, chovala se před Adélkou, jako že už vlastně každou chvíli zemře. Vše doplnila větou, která Adélku strašila ve dne v noci.

Ta věta zněla,že když je stará, může skonat kdykoli a kdekoli, tak ať se na to připraví.

A to byla ta nejhorší cesta sdělení o tom, že jednoho dne Adélku opustí.

Od té doby se holčička už jen bála a bála, kdy to přijde. Byla náhle tichá, uzavřená, přestala chodit i na své milované koně.

Druhá z babiček si všimla změny v chování své vnučky. Vnučka už k ní nechtěla chodit. Netušila proč. Pravda byla taková, že představa Adélky, že babička zemře kdykoli a to třeba i před jejíma očima, ji děsila. A tak se setkání s babičkou raději vyhýbala. Když už tam náhodou byla, při každém ulehnutí do postele ji Adélka začala chytat za ruku a pokaždé dodala větu „Abys mi neumřela“. Babičce to nedalo, a pátrala. Zjištění, jak se chová druhá babička pro ni bylo šokující.

Web Motherclub radí: Pokud strach ze smrti postupně neslábne, ale naopak se zhoršuje, je na čase navštívit psychologa. Zpozornět byste měli hlavně v případě, že se dítě několikrát za noc budí, odmítá spát o samotě, počurává se, okusuje si nehty, trhá si vlasy nebo si stále cucá palec. Jakékoliv extrémní chování si žádá pomoc odborníka.

Foto: Mikhail Nilov/Pexels

K celému tématu se také vyjádřil psycholog Ivo Šmoldas:

„Zájem dětí o zákonitosti žití a umírání je nám jaksi daný. Což ovšem neznamená, že bychom jej měli podporovat morbidními historkami a poukazováním na smrtelnost objektů dětské lásky – a je skoro lhostejné, zda jde o ochočeného křečka nebo babičku. Druhou babičku asi nepředěláte. Funguje jako zdatný generátor vizí zmaru. Ve vlastním zájmu i v zájmu vaší vnučky byste neměla své zvyklosti měnit.“

Babičce doporučuje, aby s vnučkou naopak trávila co nejvíce času a tím ji uklidnila, že je stále čilá a čeká je spolu ještě spoustu společných chvil.

Strašit děti tím, že ten koho milují co nevidět odejdou, a to možná i před jejich očima, je skutečně morbidní a pro dětskou dušičku absolutně nestravitelné.

Zdroj: časopis Vlasta, Motherclub.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz