Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Zrůdný nacistický režim a jak ho vnímají dnešní němečtí studenti

Foto: Wikimedia Commons/ Clarence L. Benjamin

Bolest, utrpení, smrt. Holocaust Třetí říše. Jak se k těmto smutným dějinám staví mladí lidé dnešního Německa?

Článek

Při zkoumání již vystudovaných mladých lidí se ukázalo, že osnovy v Německu jsou zcela odlišné od těch v našich školách.

K jasně daným osnovám ale přistupuje učitel v Německu každý po svém. A to hlavně co se týče učiva spojeného s vládou Adolfa Hitlera a koncentračních táborů.

Děti se dozvídají o zrůdném režimu v 6.třídě. Je vyučován naprosto odlišně od jiného historického učiva, které se děti učí obdobně jako u nás.

Německé školství vyučuje tuto dobu jako pohromu a zkázu, není prezentována jako vítězný akt Německa.

Učitelé velmi detailně a procítěně vyučují, jak zlé činy se děly, jaká příkoří byla páchána na Židech. Nejsou učeny chronologii a datům, ale samotným dějům.

Děti si například pročítají deník známé Anny Frankové, který byl přeložen do několika jazyků a byl nejprodávanější knihou na celém světě. Její spisy inspirovaly řadu umělců a byla zařazena mezi hrdiny 20. století. Návštěva koncetračního tábora je naprostou samozřejmostí.

Učivo zahrnuje také odhalení toho, co vše v knize Mein Kampf je jen pouhou lží, jež Adolf Hitler sám sepsal. A že v některých státech bylo vydání knihy zakázáno.

Žáci se snaží pochopit, jak je vůbec možné, co vše způsobil jeden člověk a jak se to veškeré zlo mohlo dít. Pokládají otázky a téma rozebírají velmi detailně. Tato historie je protkána i do dalších předmětů, kde se v Hudební výchově věnují tomu, proč byla zakázána hudba nebo ve Výtvarné výchově, proč bylo zakazováno umění.

Dozvídají se také o tom, že byli i občané, kteří proti nacismu bojovali a následně byli usmrceni za vlastizradu.

Události těchto let jsou dětem sdělovány velmi soucitně a empaticky.

Hlavním cílem však je, aby žáci pochopili, že to co se dělo se nesmí již nikdy opakovat. Jsou vedeni k tomu, aby bylo budováno jen přátelství a láska. A také k tomu, že nikdo nesmí být souzen podle národnosti či rasy.

Zpětně studenti uvádí, že jim tato forma výuky dala obrovské uvědomění a také v nich vzbudila pocit zodpovědnosti, protože i oni jsou Němci.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Anne_Frankov%C3%A1

https://www.holocaust.cz/zdroje/clanky-z-ros-chodese/ros-chodes-2001/leden-10/vydavatel-mein-kampf-odsouzen/

https://youtu.be/wa9DVznzfxg?si=koOGyGS43OQjK8d0

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz