Hlavní obsah

Klíšťata opět útočí! Tento domácí trik je spolehlivě odpudí – bez chemie a bez rizika

Foto: Erik_Karits, Pixabay

Klíště

Klíšťata každoročně ohrožují zdraví tisíců lidí. Jak se jim účinně bránit bez zbytečné chemie? Objevte přírodní metody, tipy na prevenci i to, proč je důležitá každodenní kontrola těla po pobytu venku.

Článek

Nenechte se vysát: Co opravdu funguje proti klíšťatům

Klíšťata – malí vetřelci s velkými následky
Jaro je tu a s ním i čas výletů, procházek v přírodě a práce na zahradě. Jenže spolu s teplem a zelenající se krajinou přichází i nevyhnutelný problém: klíšťata. Tito nenápadní parazité nejsou jen otravní – mohou být i velmi nebezpeční. Přenášejí nemoci, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida, které dokážou zásadně ovlivnit zdraví i kvalitu života. O to důležitější je vědět, jak se proti nim účinně bránit – ideálně bez zbytečné chemie.

Klíšťata v akci: kde číhají a proč jsou tak nebezpečná
Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhké trávě, na okrajích lesů, v parcích a zahradách. Nepotřebují moc – stačí jim listí, stín a dostatečná vlhkost. Přisáté klíště není jen nepříjemností. Přenáší bakterie a viry, které se mohou dostat do těla už během několika hodin. Lymská borelióza postihuje klouby, nervový systém i srdce. Klíšťová encefalitida může zanechat trvalé následky, včetně poruch paměti, bolesti hlavy a únavy. A to i u dětí.

Chemie nebo příroda? Překvapivě účinné domácí řešení
Většina lidí automaticky sahá po repelentech z drogerie. Ty ale často obsahují agresivní látky, které dráždí pokožku, mají silný zápach a nejsou vhodné pro malé děti. Mnohem šetrnější, a přitom překvapivě účinné, jsou přírodní alternativy.

Jedním z osvědčených tipů je kombinace octa a eukalyptového oleje. Klíšťata totiž nesnášejí silné kyselé a aromatické vůně. Stačí smíchat lžíci octa s několika kapkami eukalyptového nebo levandulového oleje, přidat vodu a roztok nastříkat na oblečení nebo boty. Nejenže se vyhnete chemii, ale ještě budete příjemně vonět. Další variantou je použít výluh z hřebíčku nebo rozmarýnu – stačí několik minut povařit ve vodě a nechat vychladnout.

Obrana začíná u oblečení
Co málo lidí ví – klíšťata si své oběti nevybírají náhodně. Přitahuje je tělesný pach, pohyb a dokonce i barva oblečení. Světlé oblečení je výhodou – klíště je na něm snáz viditelné. Dlouhé nohavice a rukávy jsou základem. Nohavice ideálně zastrčit do ponožek. Neestetické? Možná. Praktické? Rozhodně.

Po návratu domů: kontrola je základ
I když použijete repelent, i když jste se poctivě oblékli – klíště se může přece jen přichytit. Po každém návratu z přírody je proto nutná důkladná prohlídka celého těla. Nevynechejte ani místa, která nejsou na první pohled viditelná – za ušima, podpaží, třísla, pod koleny nebo vlasatou část hlavy. Čím dřív ho najdete a odstraníte, tím menší riziko nákazy.

Příroda ano, ale s rozumem
Není důvod se kvůli klíšťatům přírody bát. Stačí být připravený. Přírodní odpuzovače často fungují stejně dobře jako chemické repelenty, a ještě jsou šetrnější k tělu i životnímu prostředí. Naučte se jednoduchým návykům – vhodné oblečení, kontrola po návratu, a případně sáhněte po domácím repelentu. Tělo vám poděkuje – a klíšťata se vám vyhnou obloukem.

Zdroje:

www.szu.cz - https://www.szu.cz/tema/prevence/klistata-a-klistova-encefalitida

www.nzip.cz - https://www.nzip.cz/clanek/95-ochrana-pred-klistaty

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz