Hlavní obsah

Šokující pravda o citronech a pomerančích: Co všechno si s nimi nosíme domů

Foto: azerbaijan_stocker, Freepik

Citrusy

Myslíte si, že si kupujete zdravé ovoce? Možná ano, možná ale taky pořádnou dávku chemie. Citrusové plody bývají doslova obalené pesticidy, které obyčejná voda nesmyje. Jak se jich zbavit a proč na tom záleží víc, než si myslíte?

Článek

Voňavý citron ve vodě s mátou, pomeranč ke snídani nebo grepový džus jako osvěžení po cvičení – citrusy máme rádi. Jsou osvěžující, plné vitamínů, a navíc vypadají krásně i na kuchyňském stole. Ale málokdo z nás se zamýšlí nad tím, co všechno se na té krásně lesklé slupce vlastně nachází.

Pod slupkou najdete víc než jen vitamíny

Než se citrusy dostanou do našich kuchyní, urazí dlouhou cestu – často z plantáží v jižní Evropě nebo dokonce z Afriky či Jižní Ameriky. Aby cestu přežily bez plísní, vysychání nebo poškození, dostanou pořádnou dávku chemie. Slupky bývají ošetřené pesticidy, vosky a konzervačními látkami. A to všechno si my – aniž bychom si to možná uvědomili – nosíme domů.

Pokud citrus loupu a slupku vyhodím, možná se tolik nestresuju. Ale co když chci kůru použít do koláče, do čaje, nebo si dát domácí citronádu s plátkem citronu? V tu chvíli už to začíná být trochu jiný příběh. Slupka, kterou běžně považujeme za neškodnou, může obsahovat zbytky chemie, které náš organismus rozhodně nepotřebuje.

Proč nestačí jen opláchnout?

Možná si říkáte: „Ale vždyť to myju pod vodou!“ Jasně, je to základ, ale bohužel to nestačí. Vosky a pesticidy se na slupce drží fest – běžná voda je nesmyje. Některé citrusy mají i varování „kůra není určena ke konzumaci“ – což by samo o sobě mělo být výstražným signálem.

A to nemluvím o tom, že i některé bio plody v testech občas obsahují stopy pesticidů – byť většinou výrazně méně než ty běžné. Zkrátka, pokud chceme citrus použít celý, měli bychom mu dát pořádnou očistu.

Jak citrusy pořádně očistit?

Naštěstí existují osvědčené a jednoduché způsoby, jak citrusy zbavit většiny nečistot. Nejde o žádnou alchymii, stačí pár věcí, které má doma skoro každý.

Co se mi nejvíc osvědčilo: napustit větší mísu teplou vodou (pozor, ne vařící), přidat dvě lžíce jedlé sody a trochu octa – stačí třeba půl deci. Citrusáky do toho ponořím, nechám je tam 15 až 20 minut a pak je důkladně vydrhnu kartáčkem nebo houbičkou. A pak opláchnu pod tekoucí vodou. Vypadá to trochu jako domácí laboratoř, ale funguje to.

Někdo používá jen sodu bez octa – na to stačí lžička sody do litru vody a krátká koupel. Důležité je mechanické očištění – samotná voda to prostě nezvládne.

A pokud nechci riskovat a plánuju využít i kůru, sahám po biocitrusech. Jasně, jsou dražší, ale u slupky, kterou sním, mi to dává smysl.

Když se to neřeší, může to být problém

Některé pesticidy, i když jsou použité v legálních dávkách, mají v těle kumulativní efekt. A hlavně u dětí, těhotných žen nebo lidí s citlivější imunitou to může být problém. Není to o panice – žádný citron vás nezabije. Ale když se chemie hromadí, může to mít dopad. A co je horší – kombinace několika pesticidů dohromady může působit silněji než jednotlivé látky zvlášť. Tomu se říká koktejlový efekt. A to už je důvod, proč se nad tím na chvíli zastavit.

Co z toho plyne?

Citrusy si určitě neodpírejte – jsou skvělé. Ale stejně jako si perete zeleninu z obchodu nebo myjete ruce, dopřejte trochu péče i pomeranči nebo citronu. Hlavně pokud plánujete použít i slupku.

Anebo si zkuste vypěstovat vlastní citroník doma – sice to chce trpělivost, ale aspoň víte, co si na ten plod stříkáte (nebo nestříkáte). A i když z něj třeba jednou za rok sklidíte jeden plod, bude to ten nejčistší citron široko daleko.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz