Článek
V prvním článku na téma atopický ekzém jsem publikoval tři základní zásady pro udržení ekzému pod kontrolou, když se akutně zhorší – takovou „první pomoc“.
Jak již bylo řečeno v úvodu, v tomto článku se věnuji tomu, jak může strava a stravovací návyky ovlivnit výskyt atopického ekzému. Jaké kroky tedy můžete udělat k tomu, abyste stravou pozitivně ovlivnili svou alergii? Zde jsou:
Krok první: alergologický test
Každý jsme jiný a každý z nás může mít potravinové alergeny různé, i když je pravda, že jsou obecně známe alergeny, které atopický ekzém zhoršují – v prvním článku jsem zmínil cukr, ale dále jsou to zejména citrusové plody, ostrá a hodně kořeněná jídla, kakaový prášek (+čokoláda), alkohol, kouření (není potravina, ale zahrnu jej zde taky) atd.
Nicméně, než začnete experimentovat s různými jídly a zjišťovat, které Vám ekzém zhoršují, nebo které si můžete dopřát bez obav, velmi doporučuji si zajít na alergologické testy, které Vám dají první konkrétní vodítko, jakým potravinám se vyhýbat nebo je alespoň konzumovat méně.
Uvedu dva příklady:
- v pubertě mi udělali alergologický test na různé látky na kůži, při kterém se na kůži nanesou vzorky látek a sleduje se reakce na ně – tenkrát mi vyšla alergie na dehet. Ten je, mimo jiné, obsažen v cigaretovém kouři. Sám sice nekouřím, ale v dospělosti jsem si mnohokrát ověřil, že pokaždé, když jsem byl v zakouřeném prostředí a takzvaně „načuchnul“, hned mi pokožka zrudla a začala svědit. Proto jsem se musel zakouřenému prostředí vyhýbat nebo oblečení co nejdříve vyprat a sám se osprchovat. Po zákazu kouření v restauracích je mnohem snazší se cigaretovému kouři vyhýbat úplně. Každopádně mě tento test navedl k tomu, abych pozoroval, jaký vliv na mě dehet má a pomohlo mi to.
- Další test byl na potravinové alergeny – výsledkem byl seznam několika desítek potravin, na které jsem měl větší nebo menší alergii. Zjistil jsem, že v podstatě můžu bez obav jíst jen nekořeněné kuře a rýží s listovým salátem. Pro mě to bylo vodítko, že se musím zaměřit na to, co jím, ale chtěl jsem si ověřit, co přesně nemůžu jíst a určitě jsem chtěl mít stravu rozmanitou. Například dnes už vím, že si klidně mohu obden dopřát i pomeranč nebo citrón, ačkoliv je to citrusový plod a tudíž alergen, ale že mandarinku si nedám raději ani jednu, pokud se nechci ihned škrábat, jelikož je to pro mě velmi silný alergen.
S výběrem vhodného testu a místa, kde vám jej provedou (alergologie), vám poradí váš kožní lékař.
Když máte výsledky testů hotové, můžete přejít ke druhému kroku.
Krok druhý: systematicky experimentujte
Co tím přesně myslím: experimentování je pravděpodobně zřejmé – prostě si vyberte jednu (a pouze jednu, viz. níže vysvětluji proč) potravinu, kterou chcete otestovat, sníte nebo vypijte ji a pozorujte, jakým způsobem se ekzém chová. Efekt potraviny je patrný v řádu hodin (cca 1-5). Základním projevem je svědění a zarudnutí kůže – obvykle se to nejdříve projeví na nejpostiženějším místě.
Důležitým parametrem experimentu je množství potraviny, čas a počet potravin, které testujete najednou.
Množství: čím více potraviny sníte, tím větší bude efekt a tím snadněji jej budete pozorovat. Například když budu chtít otestovat pomeranč, začnu s jedním, počkám 5 hodin, jestli ucítím efekt (svědění, zarudnutí kůže apod.), pokud ano, jedná se o silný alergen. Pokud zhoršení nepozoruji, mohu příště zkusit sníst dva a opět se pozorovat. Nemá smysl se schválně přecpávat, aby byl efekt co největší, ale maximální porci si dejte takovou, jakou obvykle sníte. Pokud máte podezření na silný alergen (z výsledků testu nebo vlastních zkušeností), začněte s malými porcemi, které pak můžete případně zvyšovat.
Čas je důležitý v souvislosti s počtem potravin. Vysvětlím – řekli jsme, že je dobré počkat, zda se efekt projeví cca 1-5 hodin. Nicméně je velmi důležité testovat vždy jen jednu potravinu (pokud to lze), abychom si byli jistí, že efekt byl spojen právě s ní. U příkladu pomeranče je to snadné – dám si prostě jen pomeranč (nedám si s ním najednou i citron a mandarinku). Citron mohu stejně otestovat následující den, mandarinku ten další.
Pokud danou potravinu nemohu nebo nechci konzumovat samotnou – příkladem je třeba koření (chilli nebudu jíst samotné, že – i když odvážlivci mohou), tak se snažím pokrm udělat tak, aby ostatní části nebyly mé alergeny a experiment neovlivnily. Příkladem je, že pokud vím, že kuře s rýží mohu jíst běžně bez problémů a ekzém se mi nehorší a chci otestovat chilli, tak si jej na kuře přidám a budu pozorovat efekt. V takovém případě pak mohu říct, že pokud jsem se začal škrábat, příčinou bylo právě chilli. Ale například by byla chyba si kuře okořenit chilli a česnekem najednou, protože pak nebudu vědět, jestli měl efekt na ekzém česnek, nebo právě chilli.
Výše uvedený postup je příkladem systematičnosti, kdy testujeme alergeny postupně a s časovým odstupem. Je to sice proces zdlouhavý, ale nejpřesnější a koneckonců máme na takové testování a poznávání sama sebe celý život. Také doporučuji si výsledky zapisovat – po mnoha experimentech si už nemusíte výsledky pamatovat, tak je dobré je někde mít zaznamenané.
Jak začít: potencionálních alergenů je mnoho – proto začněte s těmi, na které máte největší podezření nebo které konzumujete pravidelně a ve velkém množství.
Stejně postupujte nejen u potravin a jídel, ale také u nápojů.
Já například testoval vliv na ekzém u různých druhů alkoholu – pivo, víno a tvrdý alkohol – zjistil jsem, že pokud si dám max. 1 pivo denně, nic se neděje, ale větší množství piva, nebo víno a/nebo tvrdý alkohol je ihned znát. U vína je problém nejen s alkoholem, ale také se siřičitany, které se používají na konzervaci a u tvrdého alkoholu je problém v % množství alkoholu, tzn. čím tvrdší alkohol, tím hůře jej snáším.
Reverzní experiment – jde v podstatě o obrácený experiment pro případ, že chci otestovat potravinu, kterou jím pravidelně a ekzém mám špatný. Pak tuto potravinu zcela vyřadím z jídelníčku a pozoruji, zda se ekzém zlepší – dobrým příkladem je dieta bez cukru popsaná v minulém článku. V tomto případě se ale efekt (zlepšení) dostaví nikoliv v řádu hodin, ale spíše dnů (1-5 dní).
Krok třetí: Zvažte, zda potřebujete potravinové doplňky a „super potraviny“
Obecně lze říci, že různé potravinové doplňky a zázračné potraviny mi nikdy dlouhodobě nepomohly. Sám jsem pozoroval lehký pozitivní efekt u produktů čistící organizmus (např. extrakt z lichořeřišnice), ale efekt není dlouhodobý, pokud konzumujete alergeny v běžné stravě. Proto je mnohem důležitější vědět, jaké jsou vaše alergeny a co můžete a co nemůžete jíst a pít. Pak udržíte ekzém pod kontrolou a nemusíte si drahé přípravky kupovat. Stejný výsledek jsem zaznamenal u „superpotravin“ typu slzovka. Můžete je zkusit a utratit i desetitisíce korun, ale pokud nebudete správně jíst a pít, nebude zlepšení trvalé, protože základ je minimalizovat nebo se zbavit alergenu.
Krok čtvrtý: omezte průmyslově zpracované potraviny
Průmyslově zpracované potraviny jsou takové, které nejsou v základním tvaru. Například brambory, rýže, syrové maso, ovoce, zelenina, luštěniny, vejce, ovesné vločky atd. jsou základní nezpracované potraviny, ze kterých si pak doma uvaříte jídlo. Průmyslově zpracované jsou tedy všechny ostatní, se kterými musel zpracovatel něco dělat – hotová jídla, uzeniny, tavené sýry, cereálie, potraviny s konzervanty, potravinové doplňky, sladkosti, chipsy, tyčinky apod.
Doporučení je zřejmé – snažte se používat u vaření a konzumovat co nejvíce základních nezpracovaných potravin – mě se třeba velmi osvědčily ovesné vločky, kdy si snídani připravím tak, že si vločky zaliji horkou vodou a udělám si čistou kaši – chuťově to není nic moc, ale zasytí, je to lehce stravitelné, výživné a zcela bez efektu na ekzém. Přidáním banánu, rozinek nebo sušeného ovoce kaše získá i chuť. Průmyslově zpracovaným potravinám se nelze zcela vyhnout (jsou prostě všude), ale lze je omezit. Hotová jídla nemusím kupovat, raději si je doma uvařím. Uzeniny nejím moc často a zeleninu a ovoce jím, pokud to lze, nejčastěji čerstvé. Jednoduše se snažte mít pod kontrolou co jíte a z čeho jsou Vaše pokrmy udělané.
Souhrn a obecné doporučení týkající se stravy:
- Testujte vždy jednu potravinu, nekombinujte více testovaných přísad v jednom jídle (pokud to lze) a výsledky si zapisujte
- Omezte cukr, alkohol, příliš mnoho koření
- Snažte se jíst co nejvíce základních potravin (průmyslově nezpracovaných)
- Pokud to lze, vařte si sami – budete vědět, co jíte
- Nespoléhejte se na zázračné potravinové doplňky a preparáty
- Pozorujte se, poznejte sami sebe, zjistěte, co Vám dělá a nedělá dobře a chovejte se podle toho.
Přeji vám hodně zdaru a v příštím článku budu pokračovat s dalšími aspekty, které mají na atopický ekzém vliv.