Hlavní obsah
Věda a historie

Anna Göldi: poslední žena popravená v Evropě za čarodějnictví

Foto: Patrick Lo Giudice, CC BY-SA 2.0 de, Wikimedia Commons

Říká se jí poslední čarodějnice Evropy. Annin příběh bere za srdce ještě dvě stě let po její popravě. Zemřela, protože byla krásná, nezávislá a nebezpečná. Přitom chtěla jenom žít po svém.

Článek

Anna Göldi se narodila v Sennwaldu ve Švýcarsku v roce 1734 jako čtvrté z osmi dětí v bohaté rodině. Její otec zastával ve společnosti poměrně významné místo. Jenže krátce po narození posledního dítěte se dostal do sporu se svými nadřízenými, postupně o všechen majetek přišel a všech osm sourozenců bylo donuceno nastoupit do služby.

Služka v domácnostech

Nutnost začít si vydělávat peníze se nevyhnula ani Anně. V patnácti letech nastoupila do služby v různých domácnostech ve své rodné vesnici. Jenže vesničané ji častovali posměšky týkajícími se pádu její rodiny, proto se celkem brzy odstěhovala do Maienfeldu v kantonu Graubünden, kde začala pracovat v rodině starosty Enderlina. Poté se přestěhovala do Saxu. Tam nastoupila jako pomocnice do pekárny. Pak se vrátila do své rodné vesnice a našla si místo u místního faráře jako služka. Potkala žoldáka Jakoba Rhodunera a otěhotněla s ním. Budoucí otec na nic nečekal a zmizel ještě dřív, než se dítě narodilo.

Šest let domácího vězení

Annino dítě hned první noc po porodu zemřelo. Na tom by nebylo zas až tak nic divného, protože kojenecká úmrtnost byla v té době v Evropě běžná. Jenže Anna byla odsouzena za vraždu a soud rozhodl o šestiletém domácím vězení v domě její sestry. To si krásná, nezávislá a velmi inteligentní Anna nenechala líbit a utekla do kantonu, kde existovala jiná jurisdikce. Tam pracovala pro statkáře, ale už o tři roky později se usadila u Johanna Heinricha Zwickyho, pastora v Mollis. Po nějaké době navázala milenecký vztah s jeho synem Melchiorem, který byl o jedenáct let mladší než ona, a porodila mu zdravého chlapečka. Vzhledem k jejich sociálním rozdílům bylo nemožné, aby se vzali, jakkoli o to Melchior Zwicky bojoval. Co se stalo s jejich synem, není známo. Každopádně ho Anně nenechali, a tak jednoho dne od Zwickyů zmizela.

Schyluje se k tragédii

Když bylo Anně Göldi šestačtyřicet let, nastoupila k rodině Johanna Jakoba Tschudi-Elmera jako hospodyně a chůva pro jeho sedmiletou dceru Annu Marii. Chvíli se zdálo, že je vše zalité sluncem. Jenže o rok později, v září 1781, vzala Anna svou malou svěřenkyni na návštěvu k přátelům Steinmüllerovým, kde holčička dostala typickou basilejskou sušenku. Asi za měsíc, tedy v říjnu, našla Anna Marie ve svém šálku špendlík. Na Göldi okamžitě padlo podezření, že sušenku očarovala a uvrhla na dívku kletbu. Pětadvacátého října 1781 rodina Tschudi-Elmerových ženu propustila. Anna Göldi se nejprve uchýlila ke zmíněným Steinmüllerovým a poté ke své sestře do Saxu. Malá Anna Marie ale špendlíky v hrnečku nacházela pořád a s ní i její sestra. Úřady kantonu Glarus na žádost mocného Johanna Jakoba Tschudi-Elmera vydávají na Annu zatykač a slibují za její dopadení odměnu 100 korun, což byla na tehdejší dobu astronomická částka.

Dopadení

Anna se snažila uprchnout, nejprve našla útočiště v Herisau v kantonu Appenzell a poté v Degersheimu v kantonu St. Gallen. Jelikož jí docházely peníze, musela se nechat zaměstnat jako servírka. Informace o odměně se velmi rychle rozšířila a 21. února 1782 byla nebohá žena zatčena a odvezena do Glarusu. Anna nařčení nejprve odmítla, ale po opakovaném mučení se přiznala, že vše provedla s ďáblovou pomocí. Podepsala přiznání a 13. června 1782 jí kat sťal hlavu.

Proč byla Anna zabita?

Hon na čarodějnice skončil o nějakých třicet let dříve. Tak proč musela Anna zemřít? Je pravdou, že jenom vysoké společenské postavení žalobce Johanna Jakoba Tschudi-Elmera, otce Anny Marie, dovolilo takovou anachronickou nespravedlnost. Muž chtěl s největší pravděpodobností zakrýt svůj vztah s Annou, na svou dobu stále velmi atraktivní a velmi svobodnou, a rozhodl se zkusit čarodějnictví, což by mu umožnilo vyhnout se ohromnému skandálu. Její příběh je dodnes nepříjemný. Anna Göldi je v Glarusu trvalým problémem i deset let poté, co ji kanton oficiálně rehabilitoval. Ale možná v tom je její prokletí. Připomíná, že i švýcarská historie má svá temná místa. Její životní příběh se objevil v mnoha zpracováních v divadlech a také ve filmu. Na Anninu počest bylo v Glarusu otevřeno muzeum, které nese její jméno.

Zdroj:

https://dbpedia.org/page/Anna_Goeldin_%E2%80%93_The_Last_Witch

https://medium.com/@dayanakochzummach94/anna-g%C3%B6ldi-the-last-witch-of-europe-and-the-shadows-of-injustice-from-a-poor-maid-to-a-symbol-of-311a8a1990d3

https://random-times.com/2018/07/08/anna-goldi-the-last-witch-killed-in-europe/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz