Hlavní obsah
Lidé a společnost

Charlie Chaplin: za života rozdával smích, po smrti ho rodině ukradli

Foto: Strauss-Peyton Studio – National Portrait Gallery, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24576869Altiva

Jeden z nejslavnějších komiků své doby, a také scénárista, režisér či spisovatel zažil historku, jako vystřiženou ze svých gagů. Až na to, že už ji nemohl ocenit, protože byl mrtvý.

Článek

Poslední roky života tento velikán němého filmu trávil se svou manželkou Oonou ve švýcarském městečku Corsier-sur-Vevey, které se nachází v kopcích nad Ženevským jezerem nedaleko Lausanne. Tam také na Štědrý den roku 1977 ve věku osmdesáti osmi let zemřel. Jednoduchý pohřeb se konal o čtyři dny později v anglikánském kostele ve Vevey.

Chaplinova rodina

Oona Chaplinová byla Charlieho čtvrtou manželkou (po Mildred Harrisové, Litě Grayové a Paulette Goddardové) a dcerou dramatika Eugena O'Neilla. S Chaplinem se vzali v roce 1943, když jí bylo 18 a jemu 54. Měli spolu celkem osm dětí. Rodina se usadila ve Švýcarsku v roce 1952 poté, co se kontroverzní Chaplin, kterého jeho nepřátelé obvinili z toho, že je sympatizantem komunistů, během cesty na londýnskou premiéru jeho filmu Světla ramp dozvěděl, že mu bude odepřeno vízum pro návrat do Spojených států.

Ukradená rakev

Dva měsíce po pohřbu dne 2. března 1978 zatelefonovala do sídla Chaplinových policie, aby informovala jednapadesátiletou Oonu, že uprostřed noci došlo ke krádeži, při které se ztratila rakev jejího manžela. Jedním z prvních na hřbitově byl trestní prokurátor Jean-Daniel Tenthorey, který o tomhle nepříjemném zážitku prohlásil, že v zemi zbyla jen velká díra s hromadami hlíny kolem a dřevěným křížem…

Média přicházela s různými rádoby hodnověrnými vysvětleními, Chaplina buď ukradli fanoušci, anebo to byl protest místních antisemitů, kterým se nelíbilo, že je na křesťanském hřbitově pohřbený Žid. Další teorie odkazovala na jeho film Diktátor a tvrdila, že se mu tak pomstili neonacisté. Nedlouho poté se Ooně telefonicky ozval muž, který se přihlásil k odcizení rakve. Se silným východoevropským přízvukem oznámil, že jí jako důkaz pošle fotku rakve. Následně požadoval výkupné, některé zdroje uvádějí, že chtěl 600 tisíc švýcarských franků, jiné dokonce milion.

Policie v akci

Oona, na základě doporučení svých právníků, ho odbyla se slovy: „Můj manžel je v nebi a v mém srdci.“ A nezapomněla dodat, že Chaplin by se takovému drzému požadavku jenom zasmál. Následně ale policie začala monitorovat 200 telefonních budek v okolí. Volající totiž později vyhrožovali jejím dvěma nejmladším dětem. A byli taky dost vytrvalí, dokonce po několika týdnech chtěli, aby majordomus Chaplinových přivezl na předem smluvené místo hotovost v jejich rodinném autě značky Rolls-Royce. Policie, která až dosud neměla žádnou kloudnou stopu, v tom viděla příležitost, jak se dostat zlodějům na kobylku. Místo majordoma poslala s penězi svého muže. Jenže, co se nestalo. Když převlečený policista projížděl kolem místního pošťáka, ten si všiml, že v autě Chaplinových sedí někdo jiný než jejich letitý sluha a zavolal místní strážníky. Ti auto zastavili a policistu zatkli.

Nález v kukuřici

Nejspíš pořádná ostuda přiměla policisty se do vyšetřování pořádně opřít a po pěti týdnech se dostavil úspěch. Zatkli dva automechaniky, jistého Romana Wardase z Polska a Gantschu Ganeva z Bulharska. Ti je 17. května dovedli k Chaplinovu tělu, které pohřbili v kukuřičném poli asi jednu míli od domu umělcovy rodiny v Corsiere. V prosinci toho roku byli Wardas a Ganev odsouzeni za pokus o vydírání a vykrádání hrobů.

U soudu se oba muži hájili tím, že nikdy neměli v úmyslu tělo jakkoli zhanobit nebo odstranit. Původní plán údajně byl, že vykopou Chaplinovu rakev, hrob zvětší, rakev do něj vrátí a zakryjí zeminou. Že rakev chybí mělo vypadat jenom jako. Jenže věci se tak úplně nevyvíjely podle plánu a oba byli nuceni improvizovat. Do konce roku byli oba muži u švýcarského soudu shledáni vinnými z rušení klidu mrtvých a pokusu o vydírání.

Nepřekvapivé důvody

Důvodem téhle krádeže nebyl obdiv k Chaplinovi nebo jeho přesvědčení či vyznání, ale zcela obyčejný nedostatek peněz, jak u jednoho, tak u druhého. Za strůjce spiknutí byl označený Wardas. Od soudu odešel se čtyřmi a půl lety vězení. Nakonec přiznal, že ho inspiroval podobný zločin, o kterém četl v italských novinách. Ganev dostal 18 měsíců podmíněně, protože v téhle krádeži fungoval především jako pomocník. Při výslechu se hájil slovy, že v jeho zemi není zvykem projevovat mrtvým úctu. Reakce veřejnosti na to, co provedl, ho šokovala. Domníval se, že když rakev jenom vykope a znovu pohřbí, nic tak zas moc špatného neudělá. Z jeho projevu bylo jasné, že si neuvědomoval důsledky svého počínání, takže možná i proto byl trest relativně dost nízký.

Na věčnost v betonu

Oba se nakonec tvářili kajícně a působili celkem upřímně. Dokonce Ooně poslali dopis, ve kterém se omluvili. Vdova jejich omluvu přijala. Mezitím Chaplinovo tělo pochopitelně znovu pohřbila. I když tentokrát nechala rakev zabetonovat, aby jeden z nejslavnějších komiků mohl odpočívat v klidu a pokoji už navždy.

Zdroj:

https://blog.nationalmuseum.ch/en/2023/06/when-chaplins-corpse-was-kidnapped/

http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/may/17/newsid_2512000/2512129.stm

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz