Hlavní obsah
Lidé a společnost

Co skrývají vatikánská zákoutí? Kromě mafie a pedofilů nejspíš i vrahy

Foto: famiglia Orlandi – Wikimedia Commons, Volné dílo

Tenhle příběh je starý přes čtyřicet let. Přesto stále nedá spát vyšetřovatelům, a dokonce ani hlavě římskokatolické církve, papežovi Františkovi, který nechal znovu otevřít případ Emanuely Orlandi.

Článek

Bylo 22. června 1983 a patnáctiletá dcera vatikánského úředníka Emanuela Orlandi odcházela z hodiny flétny. Cestou zatelefonovala své sestře, ale domů už nikdy nedošla. Rodina ještě ten den kontaktovala policii, která po Emanuele následujícího rána vyhlásila pátrání. Vyšetřování se rychle rozběhlo, protože se objevilo několik tipů, co se s dívkou mohlo stát. Zejména dvě oznámení, jedno z 25. června a druhé z 28. června vypadala slibně.

Barbara nebo Barbarella

První volající, který se představil jako Pierluigi, řekl, že ten den potkal Emanuelu v Římě a poskytl vyšetřovatelům informace nejenom o tom, že nesla flétnu, ale také popsal její oblečení. Díky tomu vyšetřovatelé uvěřili, že mluví pravdu. Dodal, že dívka si říkala Barbarella a prý utekla z domova, protože chce prodávat kosmetické produkty. A to byla taky pravda, jelikož to Emanuela před svým zmizením prozradila své sestře.

Druhý volající úřadům řekl, že se také setkal s mladou ženou. I když tentokrát uvedl jméno Barbara, které zní podobně, a rovněž zmínil, že utekla z domova. Tenhle muž tvrdil, že ji viděl v baru poblíž hudební školy, čímž propůjčil své informaci určitou důvěryhodnost.

Turecké spiknutí

Jenže pak se začaly ozývat hlasy, které mluvily o spiknutí turecké teroristické skupiny zvané Šedí vlci a jejich plánu unést a poté vyměnit Emanuelu Orlandi za jejich muže, který byl před dvěma lety uvězněn kvůli střelbě na papeže.

No a protože jsme v Itálii a Vatikán a jeho okolí je centrem náboženské moci i moci mafie, ozvaly se spekulace také tímto směrem. V teoretickém rámci se nejčastěji skloňuje zločinecký syndikát se sídlem v Římě, známý jako Banda Della Magliana, jehož významnou vůdčí osobou byl v té době Enrico De Pedis. Syndikát údajně půjčil Vatikánské bance velké sumy peněz. Jenže představitelé banky se neměli k vracení, takže se mafiáni rozhodli, že unesou dceru vatikánského úředníka a výkupné bude vlastně způsobem, jak dostat své peníze zpět.

Tuhle teorii podporovala i řada anonymních tipů, které dostali vyšetřovatelé. De Pedisova bývalá přítelkyně později uvedla, že jí De Pedis prozradil, že Emanuelu skutečně unesl. Bohužel to všechno byl jenom soubor nepřímých důkazů, těch přímých bylo hodně málo a ani policejní prohlídka mafiánovy hrobky, o které jeden anonym tvrdil, že obsahuje důkazy DNA nahrávající této teorii, nic nenašla.

Tak že by přece jenom ve zmizení oné dívky měla prsty organizace Šedých vlků? Jeden její člen, Mehmet Ali Ağca se 13. května 1981 pokusil zavraždit papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu, čtyřikrát na něj vystřelil, ale zabít se mu ho nepodařilo. Samozřejmě byl okamžitě zadržen.

Několik anonymních telefonátů úřadům v týdnech po Emanuelině zmizení naznačovalo, že turečtí teroristé drží Orlandi v naději, že ji vymění za Ağcu. Několikrát se ozval muž, kterému vyšetřovatelé dali přezdívku „Američan“ (kvůli jeho přízvuku). Ten dokonce tvrdil, že muži, kteří telefonicky 25. a 28. června nahlásili, že Emanuelu viděli a byli s ní v kontaktu, jsou součástí jeho organizace. Také se rozpovídal o skutečném plánu výměny Orlandi za Ağcu, což se mělo uskutečnit do 20 dnů. Vatikán však výzvy nebral vážně a nikdy z toho nic nebylo.

Sexuální otrokyně

Ale možná nejznepokojivější teorie o případu Orlandi uvádí, že Vatikán, místní policie a regionální zákonodárci se spikli s cílem unášet mladé dívky jako Emanuela Orlandi a donutit je k sexuálnímu otroctví. Podle deníku The Telegraph, se těchto sexuálních večírků měli údajně účastnit i zahraniční diplomaté. To nejzávažnější obvinění vznesl otec Gabriele Amorth, hlavní vatikánský exorcista. Prohlásil, že Orlandi byla sexuálně zneužívána a nakonec zabita a zlikvidována. „Byl to zločin se sexuálním motivem,“ dodal krátce před svou smrtí. „Ve Vatikánu se organizovaly večírky, přičemž nábor mladých dívek obstarával vatikánský četník. Účastnil se jich diplomatický personál ze zahraničního velvyslanectví při Svatém stolci. Věřím, že Emanuela skončila jako oběť tohoto spolku.“

Na druhou stranu, lze věřit člověku, který tvrdil, že Harry Potter a jóga jsou dílem ďábla? Asi sotva. Ale ať už byl motiv jakýkoli, Emanuelina rodina se především soustředila na získání jejích ostatků, které by jí pomohly celou tragickou událost uzavřít a dceru důstojně pohřbít.

Naděje?

Během téměř čtyř desetiletí od doby, kdy Emanuela Orlandi zmizela, úřady sledovaly bezpočet vodítek a získaly desítky nadějných tipů. Jeden z nich vypadal opravdu slibně. Šlo o dopis z roku 2019, ve kterém se psalo o místě posledního odpočinku nebohé Emanuely. Právnička rodiny Orlandi Laura Sgró dostala fotografii hrobky pod Vatikánem a pokyn, aby se podívala, kam ukazuje „anděl“, tedy socha, která střeží dotyčnou kryptu.

Proč byl tento tip zajímavý, je skutečnost, že podle dostupných indicií byla hrobka v době po zmizení Emanuely otevřena. Existovaly dokonce další důkazy, že kdosi hrobku navštěvoval, protože se na ní pravidelně nacházely čerstvé květiny. Nezbývalo než údajné poslední spočinutí nebohé dívky prohledat.

Byly otevřeny dvě hrobky: „Hrobka anděla“ princezny Sophie von Hohenlohe, která zemřela v roce 1836, a hrobka vévodkyně Charloty Federicy Meklenburgské, která zemřela v roce 1840. Přítomni byli členové jejich rodin, pozůstalí po dívce a forenzní vědci. Vatikánská policie hrobky odpečetila. Jak uvedl mluvčí Vatikánu Alessandro Gisotti, uvnitř nebyly žádné lidské ostatky ani pohřební urny. Hrobky vedly do rozsáhlého podzemního prostoru, který byl zcela prázdný.

Nejasnosti

Pro rodinu Orlandiových, která téměř čtyři desetiletí hledala svou pohřešovanou dceru a sestru s velkým nasazením a trpělivostí, to byla obrovská rána.

„Dnes jsme očekávali všechno, ale ne to, že najdeme jenom prázdné hrobky,“ pronesla tehdy advokátka jménem rodiny a dodala: „Chceme vědět, proč nás tam poslali a proč tam nic nebylo.“

Ačkoli se nic nenašlo, je „zajímavé“, že Vatikán projevil náhlou změnu postoje, pokud jde o spolupráci v této věci. Emanuelin bratr Pietro Orlandi totiž uvedl, že několikrát žádal Vatikán o pomoc při pátrání po své zmizelé sestře. V roce 2013 dokonce prosil i u samotného papeže Františka. Dostalo se mu odpovědi, že jeho sestra je „v nebi“, a to bylo všechno. Takže tentokrát byl příjemně překvapený, když nakonec ustoupili.

„Poprvé za celou dobu Vatikán učinil důležité konkrétní kroky, což signalizuje změnu přístupu,“ dodal. Později dokonce spekuloval, že odmítnutí Vatikánu pomoci by vypadalo jako „přiznání, že existuje možnost vnitřní odpovědnosti“ z jejich strany. Jenže i přes tento, řekněme pozitivní vývoj ve spolupráci s Vatikánem případ zmizení Emanuely Orlandi opět vychladl. Pátrání ale bude pokračovat alespoň tak dlouho, dokud bude mít rodina pohřešované dívky sílu i prostředky ,aby si udržela naději.

„I kdyby se nic nenašlo,“ řekl Pietro Orlandi před otevřením hrobky v roce 2019, „nemůže to být konec příběhu.“

Teď to ovšem vypadá, že se bude něco dít. Jak se zdá napomohl tomu i čtyřdílný britsko-italský dokument Netflixu s názvem Dívka z Vatikánu: zmizení Emanuely Orlandi, který vznikl před třemi lety. Kromě již známých fakt se tvůrcům podařilo přijít s novým svědectvím Emanueliny kamarádky, která uvedla, že jí Emanuela týden před zmizením prozradila, že jí jistý, vysoce postavený vatikánský duchovní ve vatikánských zahradách dělal sexuální návrhy. S ohledem na nové světlo, které Netflix vnesl do celého případu, Vatikán na začátku loňského roku oznámil, že znovu zahájil vyšetřování a to prostřednictvím vatikánského žalobce Alessandra Diddiho.

Advokátka a Emanuelin bratr Pietro se krátce na to rozhodli podnítit novou iniciativu, která by k případu svolala parlamentní vyšetřovací komisi. Tři předchozí iniciativy se bohužel nepodařilo dotáhnout do konce, ale advokátka a opoziční zákonodárce Carlo Calenda se vyjádřili ve smyslu, že Vatikán nemůže považovat případ za uzavřený, když zůstalo tolik nezodpovězených otázek.

Pietro Orlandi v rozhovoru pro RaiNews24 označil Diddiho rozhodnutí za „pozitivní krok“, že se Vatikán bude celým případem zabývat od začátku.

Jak souvisí Mirella s Emanuelou

Ještě je třeba dodat, že asi o měsíc dřív zmizela v Římě o rok starší dívka Mirella Gregori. Celá věc se udála tak, že dívce zavolal údajný kamarád Alessandro s tím, ať jde ven, že na ni čeká před domem. Mirella matce řekla, že se vrátí za deset minut, ale už nikdy nepřišla. Rodina její zmizení nahlásila na policii, která provedla základní šetření, prozkoumala okolí bydliště, promluvila s několika známými, ale vždy bez úspěchu. V roce 1985, tedy o dva roky později Mirellina matka upozornila na jistého muže, Raoula Bonarelliho, který byl součástí papežského doprovodu, a zmínila se, že často chodil do jejich domu za Mirellou. Ani tento podnět ovšem nevyvolal další vyšetřování. V každém případě měl Bonarelli nejspíš plnou hlavu vyšetřování týkajícího se Emanuely Orlandi. Její bratr totiž na veřejnosti odhalil, že Bonarelli dostal příkaz v souvislosti s vyšetřováním zmizení této dívky lhát. A tak když byl Bonarelli předvolán jako svědek v případu Mirelly Gregori, nakonec byl obviněn ze zločinu a spoluúčasti na únosu Emanuely. Jenže celá věc vyšuměla do vytracena, a to údajně kvůli problémům souvisejícím se změnou trestního řádu v tomto období.

Pravdou je, že za ty roky se kolem Emanuelina případu nasbírala spousta teorií. Zdá se, že právě Bonarelli, jako zaměstnanec Vatikánu, může být spojnicí mezi oběma případy. Že by to byl právě onen muž, který hledal mladé dívky pro sexuální dýchánky uprostřed místa, kde by měli lidé spíš rozjímat? Anebo mohl být napojený na Enrica de Pedise či Šedé vlky a obě dívky skutečně měly být vráceny za výkupné.

Nezbývá tedy než doufat, že nové vatikánské vyšetřování, stejně jako parlamentní komise vnesou do celého případu Emanuely Orlandi nové světlo a s ním snad i vyřešení zmizení Mirelly Gregori.

Zdroj:

https://www.ncregister.com/cna/cna-20241129-prosecutor-confirms-existence-of-orlandi-dossier

https://thematthewrome.com/2024/12/08/the-never-ending-case-of-emanuela-orlandi/

https://edition.cnn.com/2023/01/10/europe/vatican-girl-investigation-scli-intl/index.html

https://www.vaticannews.va/en/vatican-city/news/2023-01/vatican-opens-investigation-into-emanuela-orlandi-case.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz