Hlavní obsah
Věda a historie

Nejznámější zločinec Al Capone se nebál nikoho, až na otravného ducha

Foto: By Chicago Bureau, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35462819

Jen málo lidí netuší, kdo byl Al Capone. Zločinec, který přes deset let ovládal chicagské podsvětí. Specializoval se hlavně na hazard, pašování a prostituci. A na sklonku života měl problém s duchem.

Článek

V době své největší slávy, dá-li se to tak říct, Al Capone zaměstnával přes 1 000 lidí. Není žádným tajemstvím, že na výplatní pásce měl až polovinu městské policie. Vybudoval si pověst drsného chlapa, kterého se všichni báli a doslova se před ním třásli strachy. Co tak hrozného se tedy mohlo stát, že se tenhle nebezpečný gangster posledních pár let před smrtí proměnil v uzlíček nervů, který v noci křičel na Jimmyho, ať ho nechá na pokoji. Stála za jeho proměnou chování duševní choroba anebo onen Jimmy, jedna z jeho nešťastných obětí?

Syn italských přistěhovalců

Jmenoval se Alfons Gabriel Capone a narodil se jako syn italských přistěhovalců v roce 1899 v Brooklynu. Do světa zločinu vstoupil v době, kdy se přestěhoval do Chicaga a stal se přítelem a bodyguardem Johnyho Torria, šéfa zločineckého syndikátu, který v době americké prohibice nelegálně prodával alkohol. Al Capone byl vnímavý a učenlivý chlápek. Už v šestadvaceti letech se z něj stal mocný zločinecký boss, který uplácel, vyhrožoval a vydíral. Kromě hromadění majetku měl zásadní cíl, ovlivnit politiku, hlavně volby, protože chtěl na důležité posty dosadit lidi, kteří mu byli nějakým způsobem zavázaní.

Šlo o to, že Al rozjel podnikání ve výrobě piva, což byla tehdy nelegální činnost, stejně jako výroba a prodej jakéhokoli dalšího alkoholu. Vzhledem ke všem opatřením, která učinil, zákon kolem něj chodil v přeneseném smyslu slova obloukem a jemu se dařilo. Jenže přišel masakr gangsterů na svatého Valentýna, který přiměl vlivné politiky k požadování tvrdších vládních opatření a změn.

Falešní policisté

Co se tenkrát stalo. Na začátku roku 1929 Al Capone zcela ovládal nelegální obchod s alkoholem v Chicagu. Proti němu stála banda dalších gangsterů známých jako North Side Gang, kteří si pochopitelně také chtěli utrhnout z tohoto velmi ziskového podnikání kousek. Mezi nimi byl odvěký Caponeův Rival Bugs Moran. Capone usoudil, že Moran je příliš velká hrozba, takže bude třeba se ho zbavit.

Ráno, 14. února 1929 spustili Caponeho muži, vydávající se za policisty, v sídle North Side Gang razii. Falešní policisté postavili ke zdi 7 mužů a postříleli je. Ovšem Bugs Moran řádění Caponeho mužů unikl, protože dostal od kohosi echo. Fotografie obětí šokovaly veřejnost a poškodily Caponeovu reputaci mezi jeho politickými spojenci, kteří se konečně rozhodli jeho zločinecké řádění zarazit. Jelikož neexistoval důkaz, který by Caponeho spojil s valentýnským masakrem, bylo třeba ho předvést kvůli jiným prohřeškům. V květnu 1929 ho zatkli během jeho cesty do Filadelfie za nošení zbraně. Dostal trest vězení, který si měl odpykat ve státní věznici ve Filadelfii.

Ve vězení jako na dovolené

To by nebyl Al Capone, kdyby si nezajistil luxusní zacházení. Zatímco ostatní vězni strádali v holých celách s jednoduchým prknem, které jim sloužilo jako postel, Capone si nechal do té své nechal dovézt pohodlný nábytek, obrazy, a dokonce i rádio. Tak věděl, co se děje venku a nebyla mu dlouhá chvíle. Jenže ani dokonale vybavená cela Caponemu k pohodlnému životu za mřížemi nepomohla. Netrvalo totiž dlouho a drsný zločinec se proměnil ve vyděšený a rozklepaný uzlíček nervů, který v noci nelidsky řval a prosil jakéhosi Jimmyho, aby ho nechal na pokoji.

Objevil se duch

To, co se s Caponem děje, se pochopitelně brzy dostalo za zdi věznice. Spousta lidí věřila, že Jimmy byl duch jedné z Al Caponeho obětí ve zmíněném valentýnském masakru.

Údajný Jimmy prý Caponeho pronásledoval i po té, co opustil věznici a přesídlil střídavě do vězení v Atlantě a nechvalně proslulého Alcatrazu. Dotyčný duch Caponeho natolik děsil, že nechal zavolat médium jménem Alice Brit, která měla za úkol zjistit, co Jimmy po Alovi vlastně chce. Nicméně snaha nedopadla a Capone se nočními můrami trápil dál.

Mimochodem, říká se, že na místě, kde se odehrál onen valentýnský masakr, straší. Budova, u které bylo zavražděno oněch sedm lidí, už tam sice není, ale když nasněží, na zemi jsou prý vidět obrysy těl.

Pozdrav z nevěstince

Teď se vrátíme o pár let zpátky, konkrétně do 20. let minulého století, kdy Capone pracoval jako vyhazovač v nevěstinci. Tam se nakazil syfilidou. Protože se nikdy neléčil, nemoc postoupila do stavu tzv. neurosyfilis, což vedlo k demenci. Poté, co si Capone odseděl trest, byl v roce 1939 propuštěn a přemístěn do psychiatrické nemocnice v Baltimoru, kde zůstal tři roky.

Jeho zdraví se postupně zhoršovalo a v roce 1946 dva ošetřující lékaři dospěli po sérii vyšetření k závěru, že psychicky je Capone na úrovni 12letého dítěte. I laik by ovšem musel poznat, že s dříve obávaným mafiánem není všechno tak úplně v pořádku. Poslední dny svého života totiž údajně trávil tím, že lovil neviditelné mouchy a nechával se vozit po městě jako reklamní billboard. Nakonec ho postihla mrtvice a ve věku osmačtyřiceti let zemřel. Pohřbili ho na hřbitově Mount Carmel v Hillside ve státě Illinois.

Duch hotelů

Nikdo vlastně neví, proč Al Capone v posledních letech života neustále volal jakéhosi Jimmyho. Zatímco někteří jsou přesvědčeni, že za to mohl duch jeho nešťastné oběti James Clark neboli Jimmy, další tvrdí, že důvodem byl fakt, že ho dostihla vina za všechny jeho zločiny, která vyústila v upadající duševní zdraví. O jeho pohlavní chorobě tenkrát veřejnost neměla ani potuchy.

Po smrti Al Caponeho o něm začaly kolovat další duchařské historky. Tak například byl jeho duch údajně spatřen v hotelu Lexington. Tuhle desetipatrovou budovu nacházející se v Chicagu na Michigan Avenue postavili koncem 19. století. Al Capone v něm měl svoje hlavní sídlo mezi lety 1928 až 1931. Hotel byl později přejmenován na The New Michigan Hotel a majitelé ho proměnili v nevěstinec se 400 pokoji. Co je zajímavé, že fungoval až do roku 1980. Jestli jako nevěstinec, už ale záznamy neříkají.

Zdroj:

https://www.britannica.com/biography/Al-Capone

https://www.americanghostwalks.com/articles/the-ghost-of-al-capone

https://medium.com/omgfacts/al-capone-was-haunted-by-the-ghost-of-a-man-he-killed-2e48c65fc72e

https://www.thedailystar.net/ghost-of-al-capone-in-the-country-28665

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz