Článek
Anglická ohařka Judy se narodila v únoru 1936 v čínské Šanghaji. Byla jedním ze sedmi štěňat narozených fence, kterou vlastnili britští manželé. Původně se jmenovala Shudi, ale v prvním půlroce jejího života jí noví majitelé jméno poangličtili na Judy.
Námořní maskot
Ke konci roku 1936 hledala loď Royal Navy HMS Gnat, která kotvila vČíně, maskota lodi. Volba padla na Judy. Zakoupili ji od dotyčných manželů a představili posádce. Psi totiž byli a vlastně jsou v armádě používáni běžně, tenkrát z několika důvodů. Někteří byli vycvičeni pro specifické úkoly, jako je třeba odhalování min, jiní sloužili na lodích jako maskoti pomáhající nejenom udržovat dobrou náladu, ale dokonce hubit škůdce. Jakmile se Judy nalodila, dostal ji na starosti lodní kuchař a s ní i novou funkci „strážce lodního psa“. Judy nejenom že pomáhala námořníkům lépe snášet život na lodi, ale také se ukázalo, že slyší přilétající letadla ještě dřív než posádka, čímž jí dávala včasné varování před blížícím se nebezpečím.
V polovině roku 1939 byla část posádky Gnat převedena na HMS Grasshopper a Judy šla s ní. Na této lodi žila i v prosinci 1941 po útoku na Pearl Harbor a vyhlášení války Japonsku.
Strastiplná evakuace
Počátkem roku 1942, když byly spojenecké síly na ústupu před Japonci, HMS Grasshopper se chtěla stáhnout z Malajska do Singapuru. Na poslední chvíli ale cestu změnila a zamířila do nizozemské Východní Indie, dnešní Indonésie. Cestou došlo k bombardování japonskými letadly a přišel rozkaz opustit loď. Posádka skončila na neobydleném ostrově bez vody, ale zachránila ji Judy, které se podařilo najít sladkovodní pramen. Krátce na to je vyzvedla jiná loď a převezla na ostrov Singkep, aby mohli dál pokračovat v evakuaci. Odtamtud pluli další lodí na Sumatru, kde doufali, že se setkají se spojeneckými silami. Když si prorazili cestu džunglí, napadl Judy aligátor a utrpěla pěticentimetrovou ránu přes levé oko. Než se dostali na místo určení, spojenecké síly již odešly a přeživší posádku, včetně Judy, zajali Japonci.
Judy jako válečný zajatec v Medanu
Během několika dní váleční zajatci dorazili do tábora Gloegoer v Medanu na severní Sumatře. Judy se nejdřív snažili ukrýt před táborovými strážemi. Později si jí všiml důstojník letectva Frank Williams a pravidelně se s ní dělil o jídlo. Toho samozřejmě bylo málo, a tak Frank přesvědčil Japonce, aby Judy zaregistrovali jako válečného zajatce. Fenka dostala číslo ‚81A Gloegoer Medan‘. Byla jediným, takto oficiálně uznaným psem ve druhé světové válce a mohla dostávat příděly jídla jako ostatní zajatci.
V polovině roku 1944 se váleční zajatci v Medanu měli přestěhovat do Singapuru. Jelikož psi nesměli na loď, Frank propašoval Judy na palubu v pytli s rýží. Fenka dokázala tři hodiny nehybně ležet a tím se vyhnula odhalení. Cestovali na Harugiku Maru, což byla loď s přezdívkou pekelná kvůli příšerným podmínkám, které na ní panovaly. Cestou došlo k torpédování lodi. Přitom zahynulo přes pět set cestujících. Frank byl jedním z těch, kteří přežili a vystrčil Judy z okénka ve snaze ji zachránit. Sama Judy pak ve vodě poskytla oporu několika neplavcům a zraněným.
Zajatci na Sumatře
Po té, co byl Frank znovu zajat a uvězněn, zpočátku netušil, jestli Judy přežila. Ale po měsíci na ni narazil v zajateckém táboře. Později vyprávěl, že nikdy nebyl tak šťastný, když ji uviděl, a i ona měla ze setkání velkou radost. Spolu pak s ostatními válečnými zajatci strávili další rok prořezáváním sumaterské džungle a stavbou nové železnice. Asi netřeba zdůrazňovat, že v nelidských podmínkách s nedostatkem jídla a šířením nemocí. V srpnu 1945 se japonské síly konečně vzdaly a došlo k osvobození zajateckých táborů. Frank se všemožně snažil zajistit, aby se Judy mohla vrátit domů s ním.
Po válce
Frankovi se podařilo propašovat Judy na palubu vojenské lodi Antenor, kde ji ukrýval po většinu šestitýdenní cesty do Spojeného království. Poté Judy strávila šest měsíců v karanténě v Londýně. Po té Frank dostal povolení si ji vzít k plnění svých povinností v rámci Royal Air Force. Judy s Frankem žila v Portsmouthu a v Tanzanii, kam Frank v roce 1948 nastoupil do funkce zřízené britskou vládou. Zde, o dva roky později, 17. února 1950, Judy zemřela. Byla pohřbena s bundou RAF a Frank na její počest postavil pamětní kámen, který vyprávěl její příběh.
Zdroj:
https://victoriacrossonline.co.uk/judy-dm/
https://beta.nationalarchives.gov.uk/explore-the-collection/stories/judy-the-only-dog-registered-as-a-prisoner-of-war/
https://discover.hubpages.com/animals/judy-the-heroic-dog-of-world-war-ii
https://en.wikipedia.org/wiki/Judy_(dog)