Článek
Zbytečné plkání, hodnotí někteří small talk, tedy nezávaznou komunikaci mezi vzájemně se neznajícími lidmi, kteří se potkají ve výtahu, na večírku nebo v čekárně u doktora. Nemohli by se mýlit víc. Small talk neboli malý rozhovor, slouží k uvolnění atmosféry a tím lepšímu navázání vztahu nejenom s cizím člověkem, ale také s obchodním partnerem nebo kolegou.
Pozor na to, co říkáte
Ne každý se dokáže seznamovat bez pocitů nervozity, které často způsobí, že plácne, co mu slina na jazyk přinese, a tak se může nevědomky dopustit nějakého faux pas. Jenže obzvlášť v pracovní rovině se taková chyba příliš neodpouští. Proto je lepší držet se pravidel small talku, která vám pomohou se přenést přes počáteční rozpaky a najít témata, jejichž prostřednictvím snadno navážete příjemný rozhovor. Rozhodně se vyvarujte diskrétních dotazů a nikomu nevyprávějte historky ze své rodiny.
Stejně tak nejsou ostatní zvědaví na vaše přednášky o malířství, sochařství nebo matematice. I kdybyste byli v daných či jiných oborech experti, nepřísluší vám v takové situaci někoho poučovat. Vyprávějí vaši společníci hlouposti? Nereagujte a tvařte se neutrálně. Témata small talk hovoru se obvykle rychle mění, takže je šance, že vaše utrpení brzy skončí.
Pokládejte správné otázky
Není od věci, když si hodíte na papír pár obecných otázek, kterými při jakékoli příležitosti neurazíte, ale naopak prolomíte ledy. Vděčným tématem je samozřejmě počasí a nemusí to být nutně jenom předpověď. Je fajn se zeptat na cokoli o místě, kde se nacházíte. Vždy se najde zajímavost, která vám poslouží jako odrazový můstek k rozvíjení konverzace. Záleží také na prostředí. V práci můžete pokládat otázky na téma dojíždění, rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Ve společnosti klidně přiznejte, že ostatní návštěvníky neznáte a požádejte někoho, aby vás zasvětil.
Máte se potkat v rámci pracovních či jiných povinností s konkrétními lidmi, o kterých nic nevíte? Zjistěte si o nich alespoň pár základních informací. Tak snáz najdete společná témata k hovoru.
Dobrým pravidlem je ujistit se, že se svou otázkou ptáte na konkrétní detail, kterým mohou ostatní svou odpověď rozšířit. Například místo toho, abyste se někoho zeptali „jaký byl víkend“ a logicky dostali odpověď „nic moc“, můžete říct: „Co hezkého jste si užili o víkendu“. Druhá otázka je otevřenější a nabízí odpovídajícímu více různých reakcí.
Naučte se správně odpovídat
Abyste se stali profesionály ve small talku, musíte umět nejenom klást správné otázky, ale také správně odpovídat. Když se vás někdo zeptá, jestli máte plány na léto, a vy jste ještě ani neuvažovali tom, že nějaké léto bude, neodpovídejte „ještě nevím“, ale zkuste odpověď postavit takto: „Ještě si nejsem jistý, ale uvažuji o pár místech u moře nebo na horách. Porovnám ceny a uvidím. A kam se chystáte vy?“ Tím nabízíte dotyčnému nejenom příležitost reagovat na první část odpovědi, ale také ji rozvinout. V jeho odpovědi pak už pravděpodobně najdete další bod, na který můžete navázat a posunout rozhovor kupředu.
Projevte skutečný zájem
Už se vám někdy stalo, že jste někomu něco vyprávěli a on nedával pozor a vlastně mu bylo jedno, co že to plácáte? Pravděpodobně jste se kvůli tomu cítili roztrpčeně a říkali jste si, že tomuhle člověku už příště odpovíte tak maximálně na pozdrav. Nejspíš se shodneme na tom, že se dotyčný zachoval neslušně a je dobrým mementem, jak to vy můžete udělat mnohem lépe.
Obvykle chceme u druhých lidí zanechat dobrý dojem. V rámci small talku je jedním z bodů projev zájmu o to, co nám druhý člověk říká a promyšlená reakce. Tedy, místo abyste jeho vyprávění komentovali slovy, „to je šílené“, zkuste to takto: „To musel být zážitek. Jak jste se přitom cítil?“ nebo „Jak to dopadlo?“
Jak převézt ticho
Opřete se o své okolí. Všude totiž leží informace, které vám pomohou vytvořit téma a tím převézt nepříjemné ticho. Pokud se ocitnete na oslavě narozenin a hostitel vás posadí k někomu, koho neznáte, můžete se ho například zeptat, jak zná oslavence. Jestliže cestujete na delší vzdálenost vlakem, autobusem nebo třeba letadlem, ideálním tématem je cílová destinace. V čekárně u veterináře, kde nejspíš strávíte nějakou chvíli, pochvalte dalšímu majiteli zvíře a zeptejte se, co mu chybí. Pamatujte si, že z takových rozhovorů pak může vzniknout nejenom příjemně strávený čas, ale třeba i přátelství nebo příležitost. Na začátku přece nikdy nevíte, s kým se dáváte do řeči.
Trénujte
Možná cítíte, že vám je tohle umění lehké konverzace neboli small talku cizí, protože jste introverti, ostýcháte se oslovit cizí lidi, je vám to trapné apod. Pokud ale budete trénovat, tyhle překážky snadno překonáte. A můžete začít třeba v obchodě. Zeptejte se prodavačky na zboží, které sháníte. Pokud bude vyprodané, zajímejte se o další možnosti. Zeptejte se, co dalšího by vám doporučila. Třeba vám to ze začátku nepůjde tak zcela podle vašich představ, protože skončíte hned za první odpovědí – „nemáme, nevedem“. Časem se díky takovému chování ovšem naučíte také odhadnout s kým a kdy je vhodné zapříst hovor a ve kterých případech bude lepší se otočit a raději zmizet.
Použité zdroje:
https://blog.hubspot.com/sales/small-talk-guide
https://www.verywellmind.com/small-talk-topics-3024421
https://www.toastmasters.org/magazine/articles/the-art-of-small-talk