Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

5 trendů, kterým (skoro) všichni podlehli

Foto: Pexels

Trendy dnešní doby

Víte, co je to Labubu? Sledujete každý týden reality shows? Měříte si spánek? Projděte si pět trendů, kterým jste (ne)podlehli.

Článek

Sledování reality shows

Kdo se někdy nepodíval na reality show „Výměna manželek“, ať hodí kamenem. Kupříkladu díl s herci Danielem Krejčíkem a Matějem Stropnickým, kteří se v minulosti reality show účastnili, byl inspirující a zahřál u srdíčka. Ale sledovat každý jeden díl pro osobní potěšení, zakryté pod nálepkou „guilty pleasure“ (něco, co mě baví, i když bych to neměl/a přiznávat), není pro mnohé to pravé ořechové. To stejné platí pro další reality show jako jsou „Růže pro nevěstu“, „Survivor“, „Like House“, „Love Island“, „Prostřeno“ a tak dále.

Kupování trendy předmětů

Z čista jasna se objeví na sociálních sítích, do několika týdnů je mají všichni. Jedná se o trendující předměty typu láhev na vodu s názvem Stanley Cup nebo plyšové klíčenky Labubu, které nejsou potřeba, ale lidé je kupují často kvůli popularitě. Kolem těchto předmětů se vytváří celá legenda, kdy se kromě předmětů samotných prodávají také doplňky k nim, například formy na led, které přesně vyplní prostor lahve, či klíčenky, držátka, tašky, oblečky (ano, obleček na lahev s vodou).

Chorobné měření jakékoliv aktivity

Všechno se musí měřit, sledovat, zaznamenat a následně zlepšovat. U čtení knih to je naplnit cíl 12 přečtených knih za rok. Počet kroků musí každý den být změřený, jinak se to nepočítá. Kalorie musí být přesně zapsané do tabulek. Běhat je třeba alespoň 10 kilometrů denně. Finanční výdaje pod kontrolou v aplikaci jsou samozřejmost. Měříme spánek, pitný režim, produktivitu, počet lajků na sociálních sítích – co na to říct? Snad jen, že život není o tom, co všechno jsme si změřili.

Předražené trávení volného času

Keramika, lezení na stěnu či jóga jsou nevinné aktivity, které se mohou stočit ke zbytečným výdajům za vybavení jenom proto, aby člověk po měsíci zjistil, že to není činnost pro něj a zkusí nějakou další. „Najdi si hobby“ se rychle změní v „najdi si nový důvod, proč nakupovat“ – eko pastelovou karimatku na jógu, sadu na výrobu šperků, šicí stroj, drahé běžecké boty, kurzy cizího jazyka, matcha set a spoustu dalšího. Nemluvě o tom, že na všechno si člověk může pořídit měsíční předplatné mobilní aplikace, která ho začátkem nového koníčku provede.

Syndrom vyhoření jako známka úspěchu

Málo spánku, hodně práce, nonstop online, tři projekty, pět diářů a jeden večer týdně na „self-care“. Člověku se syndromem vyhoření okolí zatleská. Ambice, tvrdá práce, nasazení na maximum se nerovná být hodnotným člověkem. Je čas přestat glorifikovat chorobnou přepracovanost a začít oslavovat rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Anketa

Děláte nějaké z výše uvedených činností?
Ano, spoustu.
0 %
Jednu, nebo dvě.
66,7 %
Ne, žádnou.
33,3 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz