Hlavní obsah
Umění a zábava

Špatný herec versus dobrý herec

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
18. 9. 8:38

Jsem divačka, která si trošku rýpne do hereckých výkonů.

Článek

Nejsem žádná herečka, ale ráda analyzuji herecké výkony. Zjistila jsem, že není úplně snadné dělit herce na dobré a špatné. I vynikající herec může někdy zahrát roli špatně, a v tom případě šokuje, protože to obvykle bývá dobře placená hvězda. A naopak, i  špatný herec může zahrát někdy roli celkem dobře, pokud se snaží a role mu sedne. Velkým nešvarem české tvorby je to, že se tady často jedou tzv. kamarádšofty. Role nezískávají ti nejvhodnější, ale ti, co jsou kámoši kámošů, anebo jsou hodně známí, slavní a přitáhnou diváky či sponzory. Někteří herci jsou pak neustále obsazováni a někteří skoro vůbec. I když jsou dobří. To zřejmě za socialismu nebylo a byla to velká výhoda. Ti nejlepší herci jsou tzv. univerzální herci, kteří dokáží zahrát výborně roli komediální i vážnou. Herec ale nemusí být univerzální, stačí, když je dobrý v tom, co hraje. Pozitivní je to, že v České republice máme spousty výborných herců a fakt je z čeho vybírat.

Některé typy špatných hereckých výkonů:

Automat

Herec, u kterého máte pocit, že vůbec neví, o čem mluví, text sice předříkává, ale jeho mimika, dikce, hlasitost vůbec nekorespondují s tím, co říká. Je jako kdyby duchem nepřítomný a působí skoro ustrašeně.

Modelka

Herečka, která se během hereckého výstupu soustředí na to, aby co nejlépe vypadala, na vizáži je vidět snaha, aby jí to co nejvíce slušelo, natáčí se na kameru tak, aby byla co nejvíc sexy, a herectví jde poněkud stranou. Poněkud dost.

Citový herec v nevhodné roli

Existují herci, kteří dokáží zahrát roli jemně a procítěně. Pokud je ale obsadí do role lidí, kteří nejsou emoční, ale spíše logicky zaměření a od rány, může to být celkem fiasko. Ne každý herec umí zahrát tvrďáka.

Dramatický herec v komedii

Nedávno jsem viděla herecký výstup jednoho mladého herce. Byl v něm zamračený, naštvaný, mluvil o svých ideálech… asi by to byl dobrý výkon, kdyby to nebylo v komedii. Takhle to vyznělo naprosto nepatřičně. Někteří herci prostě neumí hrát v komedii.

Herec s ošklivým hlasem

Velkou devizou dobrého herce je krásný hlas. Krásný hlas působí jako balzám na nervy. Sem tam se ale najdou herci a herečky, kteří mají nezvučné, někdy až chraplavé hlasy. Mě osobně to vadí, i když asi ne každému.

Herec se špatnou češtinou

Obsadit do role herce, který má přízvuk, není úplně ideální. (pokud se nejedná o někoho, kdo hraje ruského mafiána). Dost to tahá za uši a člověk si musí zvyknout, aby to přestal vnímat. Nicméně je spousta slovenských herců, kteří mají skvělou češtinu.

Velká nevýhoda u herců je to, když s věkem ztloustnou, mají tmavé zuby anebo naopak nepřirozeně bílé protézy.

V každém případě být hercem či herečkou není snadné a je hrozně fajn, když se některý film či seriál opravdu podaří a my diváci si to můžeme užít!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz